ADV
Wiadomości
Trending

Szczurowa. Konsultacje społeczne w sprawie polderu na Wiśle / 10 grudnia 2024 r.

Od 29 listopada do 19 grudnia 2024 r. potrwają konsultacje społeczne projektu „Bezpieczna Wisła”. W ramach tych działań w 4 lokalizacjach w Sandomierzu, Szczurowej, Koszycach i Padwi Narodowej odbędą się konsultacje z mieszkańcami.

W czasie trwania konsultacji odbędą się dedykowane projektowi 4 spotkania konsultacyjne, w następujących terminach i lokalizacjach:

9 grudnia 2024 r. w Hotelu Basztowym w Sandomierzu, o godz. 10.00
10 grudnia 2024 r. w Sali Tańca w Szczurowej, o godz.: 16:00
11 grudnia 2024 r. w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Koszycach, o godz.: 16:00
12 grudnia 2024 r. w Budynku Wiejskim w Przykopie, gmina Padew Narodowa, o godz.: 16:00

Zapraszamy czytelników Informatora Brzeskiego do udziału w ankiecie:

Czy popierasz budowę polderu na Wiśle na terenie Gmin Szczurowa i Koszyce?

Polder - Szczurowa
Czy popierasz budowę polderu na Wiśle na terenie Gmin Szczurowa i Koszyce?
1

1. Czy popierasz budowę polderu na Wiśle na terenie Gmin Szczurowa i Koszyce?

1. Czy popierasz budowę polderu na Wiśle na terenie Gmin Szczurowa i Koszyce?

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie RZGW w Krakowie zaprasza wszystkich mieszkańców zainteresowanych bezpieczeństwem przeciwpowodziowym. Podczas spotkań konsultacyjnych zaprezentowany będzie projekt programu działań pn. „Bezpieczna Wisła”. Na pytania będą odpowiadali eksperci, którzy przygotowali opracowanie. Na miejscu będzie można zapoznać się z dokumentacją, która podczas konsultacji społecznych będzie dostępna na stronie: www.bezpiecznawisla.pl/konsultacje

Niebawem na stronie www.bezpiecznawisla.pl pojawi się informacja w jaki sposób i gdzie będzie można składać wnioski i uwagi do konsultowanych dokumentów.

Projekt „Bezpieczna Wisła” występuje w oficjalnych dokumentach pod pełną nazwą „Program działań retencyjnych stanowiącego element zarządzania ryzykiem powodziowym w regionie wodnym Górnej Zachodniej Wisły i Górnej Wschodniej Wisły między Krakowem a Zawichostem”. Podczas konsultacji omawiane będą zarówno projekt programu, jak również opracowana dla niego Prognoza oddziaływania na środowisko.

Polder na Wiśle na pograniczu Gmin Szczurowa i Koszyce – założenia 

Przewidywana pojemność polderu będzie wynosić ok. 206 mln m3 pojemności i zajmować obszar ok. 35 km2. Obiekt będzie więc miał powierzchnię i pojemność większą niż obecnie ma największy polski suchy zbiornik w Raciborzu Dolnym w dolinie Odry (185 mln m3 i 26,3 km2). Planowana inwestycja jest jednym z elementów „Programu działań retencyjnych stanowiących element zarządzania ryzykiem powodziowym w regionie wodnym Górnej Zachodniej Wisły i Górnej Wschodniej Wisły między Krakowem a Zawichostem”. Program ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców regionu przed zagrożeniem powodzią przy zachowaniu najwyższych standardów ekologicznych.

Parametry techniczne Wiodącego Polderu Zalewowego

• „Retencja w dolinie”, uzyskana poprzez podniesienie przegród wysuwanych z dna lub w postaci zasuw, przez co powstanie spiętrzenie wody i cofka na Wiśle do poziomu maks. 184,00 m n.p.m., uzyskana pojemność ok. 206 mln m 3 , obszar ok. 35 km 2.

• Czasza polderu zostanie wygrodzona wałami do rzędnej 185,00 m, w tym ok. 16 km wałów wymaga ) odniesienia, ok. 7 km wałów będzie budowanych od nowa, a do rozbiórki przewidziano ok.14 km wałów.

W normalnych warunkach wszystkie zamknięcia chowają się do poziomu dna koryta Wisły lub zostają podniesione. Na międzywalu pozostaje na stałe ziemna zapora czołowa o nachyleniu skarp 1:3. Na koronie zapory wykonana zostanie droga dla aut osobowych i ciąg pieszo-rowerowy. Długość zapory czołowej 1,0 km.

Migrację zwierząt wzdłuż wiślanego korytarza migracyjnego umożliwią przejścia dla zwierząt (zamykane na czas piętrzenia).

Nie zakłócamy przepływu rumowiska w czasie przepływów średnich w korycie Wisły.

Bezpieczeństwo 140 tys. osób

Obszar polderu na styku gmin Koszyce i Szczurowa wyznaczono, jako miejsce optymalne i zwiększające bezpieczeństwo przeciwpowodziowe ok. 140 tys. osób. Chronieni mają być przede wszystkim mieszkańcy zagrożonych powodzią terenów, ale także 12 obiektów strategicznych, w tym m.in.: Elektrownia Połaniec; Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A. w Grzybowie – Stacja Uzdatniania Wody Uzupełniającej, Tursko Małe; Siarkopol S.A. Kopalnia Siarki „Osiek”; Tarnobrzeski Park Przemysłowo-Technologiczny; Pilkington Polska Sp. z o.o.; Strefa Przemysłowa „Jeziórko”; PGE Energia Odnawialna – PV Jeziórko 100 M.

Planowany jest polder przeciwpowodziowy

Prezentowany na spotkaniach w Szczurowej i Koszycach polder w założeniach będzie miejscem, w którym na co dzień można uprawiać ziemie rolniczo czy wykorzystywać teren rekreacyjnie, jednak z uwagi na jego przeznaczenie nie może być zamieszkiwany. W sytuacjach zagrożenia nastąpi tam bowiem spiętrzenie wody i wystąpi tzw. cofka na Wiśle do poziomu maks. 184,00 m n.p.m. Czasza polderu zostanie wygrodzona wałami do rzędnej 185,00 m. W związku z tym ok. 16 km wałów wymaga podniesienia, ok. 7 km wałów będzie budowanych od nowa, a do rozbiórki przewidziano ok. 14 km wałów. Drogi wojewódzkie, obiekty mostowe zostaną wyniesione ponad teren polderu umożliwiając przemieszczanie się nawet w okresie zalania zbiornika.

Zapowiedziano rekompensaty

W przypadku realizacji inwestycji konieczne będą przeniesienia obecnie zamieszkujących i użytkujących obiekty na tych terenach. W ramach rekompensat właściciele nieruchomości otrzymają odszkodowania w wysokości cen rynkowych według wartości odtworzeniowych. Grunty rolne pozostające w obszarze polderu, będą mogły być nadal użytkowane, a decyzja o charakterze ich własności będzie należała do właścicieli. Jak powiedzieli przedstawiciele Wód Polskich jest to etap koncepcji projektu, wobec czego obszar planowanego polderu może jeszcze ulec zmianom.

Nie tylko Szczurowa i Koszyce

Bezpieczeństwo powodziowe w regionie będzie wzmacniał także proponowany niżej mniejszy polder (Przykop) o pojemności ok. 20 mln m3. Projekt programu działań, zawierający wymienione inwestycje obejmuje także inne działania, w tym cały katalog pilotażowych przedsięwzięć ukierunkowanych na zwiększenie retencji naturalnej (odtwarzanie starorzeczy, bagnisk i mokradeł, rowów melioracyjnych oraz zalesianie).

Program „Bezpieczna Wisła – ekologicznie w przyszłość” jest częścią strategicznego projektu Wód Polskich POPDOW (Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły).

bezpiecznawisla.pl / IB

blank

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Back to top button