Pozostaną niezapomniani! Uroczystości rocznicowe w Sterkowcu i Szczepanowie / zdjęcia i video
Jesienią 1914 roku przez Galicję przetoczył się rosyjski „walec parowy”. W krwawych bojach starły się wojska Cesarstwa Austro – Węgierskiego z armią Cesarstwa Rosyjskiego. W 2024 roku obchodzimy 110 rocznicę tamtych wydarzeń. I chociaż od momentu wybuchu Wielkiej Wojny upłynął już szmat czasu, a jej wspomnienie przesłoniła kolejna wojna światowa – to pamięć od tych wydarzeniach nie zaginęła.
W miniony weekend 23-24 listopada 2024 r. w Sterkowcu i Szczepanowie odbyły się uroczystości patriotyczne których motto „Lecz Wy pozostaniecie niezapomniani…” nawiązuje do inskrypcji jaka znajduje się na pomniku centralnym cmentarza nr 273 w Szczepanowie. Na środkowej części pomnika zamontowano tablicę z niemieckim napisem, który w wolnym tłumaczeniu brzmi:
Przemijające jest to, co czyni nas wielkimi. Lecz Wy pozostaniecie niezapomniani.
Zwycięzca w życiu, wciąż pozostaje wierny wam w śmierci.
Mieszkańcy Sterkowca, Jadownik i Szczepanowa przygotowali bogaty program dwu dniowej imprezy patriotyczno-edukacyjnej obejmujący m.in.: harcerską grę terenową, uroczystości religijne na cmentarzach wojennych w Sterkowcu i Szczepanowie oraz prelekcję poświęconą walkom z listopada 1914 r. W niedzielę z kolei odbył się spacer historyczny szlakiem cmentarzy wojennych.
Pierwszym punktem w programie była harcerska gra terenowa pod hasłem „Pamiętamy o tych, którzy walczyli o naszą wolność”. Gra została poprowadzona przez druhów ze Szczepu Czarnego im. Bohaterów Państwa Podziemnego działającego przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Jadownikach. Jej fabuła nawiązywała do wydarzeń jakie miały miejsce pod koniec 1914 r. w Szczepanowie. Uczestnicy musieli m.in. rozpoznać wojskowe symbole taktyczne, wykazać się spostrzegawczością porównując stare zdjęcia ze współczesnym stanem kościoła długoszowskiego, zakodować informację, udzielić w punkcie opatrunkowym pomocy poszkodowanemu, a także zapoznać się z wyposażeniem żołnierzy walczących stron. Swoich sił spróbowało blisko 100 osób.
O godzinie 12.00 w kościele na cmentarzu w Szczepanowie odprawiona została Msza Święta, podczas której wspólnie modlono się w hołdzie poległym żołnierzom wszystkich walczących stron. Eucharystię sprawował ksiądz prałat Władysław Pasiut – wieloletni proboszcz Parafii w Szczepanowie oraz kustosz tutejszego sanktuarium Świętego Stanisława. Wspólnie z nim modlił się ks. doktor Tomasz Janik kapelan 113 batalionu lekkiej piechoty z Tarnowa. Ks. Janik reprezentował również podczas uroczystości Wojska Obrony Terytorialnej. W nabożeństwie uczestniczyły poczty sztandarowe, liczne grono harcerzy i zuchów, przedstawiciele organizacji i instytucji, delegaci Policji, Straży Pożarnej oraz Wojska Polskiego, samorządowcy i mieszkańcy.
Wydarzenie spotkało się z dużym i pozytywnym odzewem. Na uroczystości przybyli nie tylko zaproszeni goście z terenu Powiatu Brzeskiego, ale także goście z zagranicy.
Uroczystości uświetniło przybycie liczącej około 40 osób delegacji Wspólnoty Legionistów Czechosłowackich. W delegacji wzięli udział bezpośredni potomkowie pierwszych członków czeskiej drużyny (Ivana Čílová i Václav Petřík), a także potomkowie innych czeskich legionistów z I wojny światowej. Dodatkowo w skład delegacji weszli weterani wojenni Armii Republiki Czeskiej, uczestnicy misji ONZ lub NATO w mundurach Armii Republiki Czeskiej, członkowie klubów historii wojskowości w replikach mundurów legionistów z 1914 roku, a także podchorążowie – uczniowie liceum wojskowego w mundurach wojskowych. Podczas uroczystości maszerowali z flagą narodową Republiki Czeskiej i sztandarem Czechosłowackiej Wspólnoty Legionowej, oraz repliką historycznego sztandaru Armii Czeskiej.
Na cmentarzu wojennym nr 273 w Szczepanowie, gdzie po zakończonym nabożeństwie udali się uczestnicy uroczystości złożono kwiaty i znicze.
udział czeskich ochotników w walkach pod Szczepanowem i Sterkowcem w listopadzie 1914 roku. Zarówno Ivana Čílová, jak i Václav Petřík (potomkowie pierwszych członków Czeskiej Drużyny) przygotowali krótkie prezentacje ze zdjęciami poświęcone swoim przodkom. Ich dziadkowie zapisali się na kartach historii zmagań pod Szczepanowem. Tło do rozważań stanowiła wystawa fotografii oraz artefaktów z epoki przygotowana przez Piotra Styrnę – opiekuna „Izby regionalnej Historii Wsi Wokowice” oraz „Piwnicy z Historią wsi Sterkowiec”, a także lokalnych kolekcjonerów.
– Siłą sprawczą wydarzenia byli harcerze ze Szczepu Czarnego z Jadownik pod kierunkiem komendanta Bartłomieja Turleja. To jak udało mu się zachęcić do wspólnego świętowania dziesiątki harcerzy i zuchów zasługuje na najwyższe uznanie.Wyrazy podziękowania kieruję pod adresem wszystkich, którzy skorzystali z zaproszenia by wspólnie oddać hołd zarówno żołnierzom, którzy walczyli i ginęli na tym terenie w listopadzie 1914 r,., jak i naszym przodkom, którzy w 1914 r. jeszcze w szeregach zaborczych armii walczyli na frontach całej Europy.Organizacja uroczystości była możliwa dzięki wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Za udzielone wsparcie wyrażamy wyrazy wdzięczności pod adresem pani Marty Malec-Lech Członka Zarządu Województwa Małopolskiego oraz pana Ryszarda Pagacza Wicemarszałka Województwa Małopolskiego – mówi Krzysztof Bogusz – pochodzący ze Sterkowca pasjonat lokalnej historii i inicjator organizacji uroczystości rocznicowych.
—
foto i video: Maciej Mazur / Andrzej Gruca
sterkowiec.pl
VIDEO
GALERIA ZDJĘĆ
SOBOTA – 23 listopada 2024 r. Harcerska gra terenowa / Szczepanów /
SOBOTA – 23 listopada 2024 r. Msza Święta w kościele na cmentarzu w Szczepanowie – w hołdzie poległym żołnierzom wszystkich walczących stron
SOBOTA – 23 listopada 2024 r. Uroczyste złożenie kwiatów na cmentarzu wojennym nr 273 w Szczepanowie
SOBOTA – 23 listopada 2024 r. Uroczystości na cmentarzu nr 279 w Sterkowcu / Dziekanowie
apel poległych, modlitwa intencji poległych, złożenie kwiatów i zniczy, poczęstunek grochówką wojskową przez KGW Sterkowiec
SOBOTA – 23 listopada 2024 r. Z kart historii – Sterkowiec-Szczepanów 1914 / Dom pielgrzyma w Szczepanowie
Prelekcja „Czescy ochotnicy w walkach pod Szczepanowem i Sterkowcem w listopadzie 1914 roku”, wystąpienie przedstawicieli Wspólnoty Legionistów Czechosłowackich, wystawa fotografii oraz wystawa pamiątek z epoki
NIEDZIELA – 24 listopada Spacer historyczny szlakiem cmentarzy wojennych. CK patrol w 110 rocznicę / Szczepanów / Sterkowiec / Jadowniki