ADV
blank
ReligiaWiadomości

Ogród sensoryczny i Zielnik św. Stanisława

Parafia Szczepanów w ramach zadania dofinansowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Krakowie wykonała w ramach zdania pod nazwą „Rozwój urządzonych terenów zielonych w przestrzeni sanktuarium Patrona Polski Świętego Stanisława w Szczepanowie” zagospodarowania terenów zielonych w kompleksie sanktuarium św. Stanisława. Wykonano prace pielęgnacyjne i korekcyjne w drzewostanie znajdującym w otoczeniu Bazyliki Mniejszej i Sanktuarium św. Stanisława BM – Patrona Polski.

Wykonano nasadzenia w ramach istniejącego drzewostanu oraz stworzono wieloletni ogród sensoryczny w przestrzeniach otaczających sanktuarium.

Z postacią św. Stanisława są nieodłącznie związane rośliny: dąb, pod którym się urodził, oraz lipa, którą miał zasadzić. Więź świętego ze światem przyrody, która go otaczała w rodzinnej miejscowości, znajduje swój wyraz w ogrodzie sensorycznym. Tworzą go tak dobrane rośliny, by swoją barwą, zapachem i fakturą mogły przez cały rok oddziaływać na ludzkie zmysły.

Znajdujący się na tym terenie Zielnik św. Stanisława to cztery rabaty z 23 gatunkami roślin zielnych, cenionych od wieków ze względu na swój dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka. Zioła w symboliczny sposób wskazują na duchowe dobra, które otrzymują pielgrzymi modlący się w sanktuarium patrona Polski.

Ogród sensoryczny i Zielnik św. Stanisława tworzy 629 roślin: drzewa, krzewy, trawy, byliny i zioła.

Wszystkie te prace wykonano w roku 2024 w ramach zadania dofinasowanego dotacją w wysokości 42 210 złotych przez Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska w Krakowie, wartość zadania to 140 700,00 złotych z budżetu Parafii pw. św. Marii Magdaleny i św. Stanisława BM w Szczepanowie.

Foto: Tomasz Wójcik

Parafia rzymskokatolicka w Szczepanowie

blank

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Back to top button