W poniedziałek 9 grudnia 2024 r. kilkanaście minut przed godziną 15 służby ratownicze zostały zadysponowane do zdarzenia w Jadownikach, gdzie w jednym z domów przy ul. Podgórskiej doszło do zatrucia tlenkiem węgla.
Poszkodowaną osobę do szpitala przetransportował Zespół Ratownictwa Medycznego.
Na miejscu działania prowadzili strażacy z JRG Brzesko wraz z druhami z OSP Jadowniki, a także Zespołem ratownictwa Medycznego.
Przy tej okazji strażacy zwracają się z apelem o to aby nie bagatelizować zagrożenia jakie czad w domu. Warto zainwestować również w czujnik czadu – to niewielki wydatek rzędu 100-200 zł, a może uratować życie. Co roku w sezonie grzewczym strażacy z PSP w Brzesku otrzymują dziesiątki informacji o uruchomieniu się czujników czadu w domach prywatnych.
Należy pamiętać, że tlenek węgla jest bardzo toksycznym gazem. Szybko atakuje organizm, niszcząc organy wewnętrzne. Poważne zatrucie prowadzi nawet do śmierci. Wraz z tlenem dostaje się do krwiobiegu, doprowadzając do niedotlenienia tkanek.
UWAGA – CZAD!
Brzescy policjanci ostrzegają przed zabójczym działaniem czadu. Czad, czyli trujący tlenek węgla, powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych. Niewyczuwalny zmysłami człowieka, bezwonny, bezbarwny i toksyczny. Działa tak, że blokuje dostęp tlenu do organizmu. Wdychanie czadu powoduje zatrucie, silny ból głowy, wymioty, śpiączkę, a nawet śmierć. Jeśli w mieszkaniu będzie za mało tlenu, to w procesie spalania zamiast dwutlenku węgla, będzie wytwarzał się tlenek węgla, czyli zabójczy czad. Silny wiatr, brak odpowiedniej wentylacji pomieszczeń, bądź niesprawne piece opałowe, czy piecyki gazowe, często powodują poważne w skutkach zatrucia tlenkiem węgla. Do tragedii bardzo łatwo może dojść w niewietrzonych pomieszczeniach. Zaklejanie kratek wentylacyjnych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych zwiększa ryzyko zatruć.
Naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne. Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.
Apelujemy do wszystkich młodych ludzi, aby zainteresowali się swoimi dziadkami, rodzicami, starszymi i samotnymi krewnymi, i sąsiadami. Porozmawiajmy z nimi, przestrzeżmy przed nieostrożnym obchodzeniem się z ogniem i niewłaściwym korzystaniem z piecyków elektrycznych i gazowych. Sprawdźmy czy wszystko w porządku z wentylacją w ich mieszkaniach. Jeśli mamy wątpliwości zainterweniujmy i zorganizujmy pomoc. Dzięki naszemu zainteresowaniu możemy uratować czyjeś zdrowie lub nawet życie.
—
foto; OSP Jadowniki
OSP Jadowniki/ IB / PSP / KPP Brzesko