Regionalny wtorek / Zagłoba herbu Okocim, czyli o udziale brzeskiego browaru w przeniesieniu na ekran „Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku przeniosła część swojej działalności kulturalnej i edukacyjnej do Internetu.
Od początku listopada 2020 r. na stronie internetowej i w mediach społecznościowych biblioteki publikowane są różnego rodzaju treści promujące kulturę, czytelnictwo i region brzeski, m.in.: recenzje książek, ciekawostki regionalne, kulisty z życia biblioteki, filmiki z zajęciami dla dzieci, wpisy okolicznościowe, propozycje oferty kulturalnej online.
We wtorki na stronie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku publikowane są artykuły związane z historią Powiatu Brzeskiego. Poniżej kolejny, pięćdziesiąty szósty już z kolei tekst, jaki został opublikowany w tej serii.
Archiwum działu „Regionalny wtorek” <==
—
—
Zagłoba herbu Okocim, czyli o udziale brzeskiego browaru w przeniesieniu na ekran „Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza
W ubiegłym roku brzeska biblioteka zorganizowała spotkanie z aktorem filmowym, teatralnym i dubbingowym, autorem muzyki i tekstów piosenek Zbigniewem Zamachowskim. Opowiadając o swojej pracy twórczej i kolejach życia na scenie, nasz znakomity gość odniósł się także do swojej wizyty przed laty w Brzesku, gdy uczestniczył w bankiecie zorganizowanym w Browarze Okocim wieńczącym prace nad filmem Jerzego Hoffmana „Ogniem i mieczem”. Jako kolejną ciekawostkę w ramach Regionalnych wtorków przypomnimy, jakie były związki brzeskiego browaru z tym epickim filmem, który zna chyba każdy, a od premiery którego w lutym 2024 r. minęło już 25 lat!
Filmowa wersja „Ogniem i mieczem”, która na ekrany kin weszła 12 lutego 1999 r. to prawdziwa polska superprodukcja – największa i najkosztowniejsza realizacja filmowa w całej historii polskiej kinematografii. Za jej sukcesem stoi dynamiczne oddanie sienkiewiczowskiego pierwowzoru, dopracowana warstwa wizualna i muzyczna oraz doskonała obsada, wśród której w roli Michała Wołodyjowskiego znalazł się właśnie wspominany wyżej Zbigniew Zamachowski. Zarysu fabularnego raczej nikomu przedstawiać nie trzeba, warto jednak dodać, że na tę część „Trylogii” publiczność musiała czekać długo. Realizację wieloletniego marzenia Jerzego Hoffmana o jej ekranizacji utrudniała rzecz jasna także ówczesna sytuacja polityczna oraz cenzura, zwłaszcza biorąc pod uwagę mocno jednostronny sposób przedstawienia konfliktu polsko-ukraińskiego w sienkiewiczowskim pierwowzorze. Po roku 1989 i transformacji ustrojowej, gdy prace przygotowawcze były już w toku, a Hoffman, będący również autorem scenariusza, zadbał w nim, by racje obu stron zostały przedstawione w sposób wyważony i zgodny ze współczesnymi ustaleniami historycznymi, przeszkodą w realizacji tej wyjątkowej produkcji wciąż pozostawały jednak fundusze.
Wkład finansowy na realizację brakującej części sienkiewiczowskiej „Trylogii” zdecydowały się wyłożyć Okocimskie Zakłady Piwowarskie S. A., stając się tym samym koproducentem filmu obok Telewizji Polskiej – Telewizyjnej Agencji Produkcji Teatralnej i Filmowej oraz Agencji Produkcji Filmowej, a także głównego producenta – firmy Zodiak Jerzy Hoffman Film Production. Brzeski browar, który w 1995 roku świętował jubileusz 150-lecia istnienia, zapisał się tym samym już na zawsze w polskiej kulturze jako mecenas tego wspaniałego przedsięwzięcia. Efektem tej współpracy jest jednak nie tylko powstanie owego filmu, ale też szereg materiałów i działań promocyjnych, które wówczas opracowano i publikowano, m.in. portrety postaci z filmu pozujących z okocimskim trunkiem, seria artykułów autorstwa Leszka Mazana ukazujących się na przestrzeni kilku lat w „Przekroju”, których bohaterem był Zagłoba herbu Okocim, zaś w roku premiery filmu została wydana poświęcona mu publikacja, w innym cyklu artykułów przybliżano natomiast w fabularyzowany sposób historię brzeskiego browaru i rodziny Goetzów. Promowano w ten sposób zarówno film przed jego premierą, jak i Okocimskie Zakłady Piwowarskie jako koproducenta. To właśnie w Browarze zorganizowany został także wspomniany już bankiet oraz konferencja prasowa wieńczące prace, z których pamiątką są zdjęcia oraz wpisy w Księdze pamiątkowej Browaru Okocimskiego.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu prezentującego wybrane materiały związane z udziałem brzeskiego browaru w powstawaniu filmu „Ogniem i mieczem”. Pamiątki znajdują się w zbiorach Izby Tradycji Browaru Okocim prowadzonej przez Stowarzyszenie Miłośników Browaru Okocim. Egzemplarz „Ogniem i mieczem” z autografami twórców filmu pochodzi z księgozbioru pana Mieczysława Mietły. W 2025 roku browar świętować będzie swoją 180. rocznicę działalności, co z pewnością będzie okazją do przyjrzenia się wielu wątkom historii tej marki i związanych z nią osób.
—
Pimbp w Brzesku