W rękach najmłodszych jest nasza przyszłość. Małopolski Projekt Ekologiczny 2024
Podsumowano tegoroczną edycję Małopolskiego Projektu Ekologicznego 2024. W składającym się z trzech konkursów zadaniu (Ekoszkoła-Ekoprzedszkole-Ekouczeń) uczestniczyło ponad 60 szkół i przedszkoli z Małopolski, z 15 powiatów województwa.
– Dla nas organizatorów to dobra informacja. Cieszymy się, bo obejmujemy zadaniem coraz większą liczbę przedszkolaków i uczniów z Małopolski.
A przecież każde zadanie angażuje w każdej z tych placówek kilka, kilkadziesiąt osób, włączając dzieci i młodzież do aktywnej pracy na rzecz ochrony przyrody, na czym zyskuje środowisko naturalne.
Poprzez projekt młodzi ludzie poznają przyrodę, budują świadomość ekologiczną, kształtują aktywną postawę i kulturę ekologiczną, inspirują nauczycieli i rodziców do pracy na rzecz ochrony środowiska, uczą się podziwiać piękno przyrody – przyznaje Piotr Kania z GOK Borzęcin.
Małopolski Projekt Ekologiczny realizowany jest przez Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borzęcinie Dolnym od wielu lat we współpracy z Kuratorium Oświaty w Krakowie. Tegoroczne laury przyznano w kilku kategoriach.
Konkurs dla szkół – Ekoszkoła
Tytuł Ekoszkoła 2024 zdobyła Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Jaroszowcu (powiat olkuski, gmina Klucze). Żeby go otrzymać, musiała rywalizować z innymi placówkami w czterech rundach projektu, a o tytule decydowała suma punktów zdobyta we wszystkich z nich.
Nowością w konkursie i pierwszym zadaniem był film ekologiczny ukazujący bogactwo fauny i flory runa leśnego. Jurorom najbardziej spodobał się materiał przygotowany przez uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borzęcinie Górnym (powiat brzeski, gmina Borzęcin). Praca filmowa z Jaroszowca znalazła się na 2. miejscu.
Ponadto, każda ze zgłoszonych do konkursu szkół przygotowała prezentację multimedialną z przebiegu działań ekologicznych w swojej szkole, obejmującą ostatnie lata szkolne i realizowane działania, np. konkurs wiedzy z zakresu miejscowej fauny i flory, akcje ekologiczne, uroczystości o tematyce ekologicznej, wycieczki i zajęcia terenowe, spotkania z ciekawymi ludźmi itp. W tym zakresie najlepszą była Szkoła Podstawowa Integracyjna Nr 11 w Tarnowie (powiat grodzki Tarnów, gmina Miasta Tarnowa). Prezentacja z Jaroszowca oceniona została na 2. miejscu.
W kolejnym zadaniu szkoły miały wykonać i przesyłać 3-5 fotografii przedstawiających piękno przyrody (fauny lub flory) swojej okolicy. Mogło to być zdjęcie krajobrazowe, panorama lub zbliżeniowe. Zdaniem jurorów, najciekawsze zdjęcia wykonali uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borzęcinie Górnym (powiat brzeski, gmina Borzęcin).
Ostatnim akcentem była rywalizacja na plakat lub makietę ekologiczną wykonaną dowolną techniką plastyczno-techniczną, przy jednoczesnym obowiązkowym wykorzystaniu elementów z surowców wtórnych. Piękne prace pt. „Ekologiczna Szkoła” przygotowali uczniowie klas I–III szkół podstawowych. Komisja doceniła poziom przygotowanych prac, różnorodność, pomysłowość, bogactwo przekazu oraz wkład pracy uczestników. Najlepszymi w swoich kategoriach (plakat lub makieta) byli odpowiednio: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borzęcinie Dolnym (powiat brzeski, gmina Borzęcin) oraz Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Jaroszowcu (powiat olkuski, gmina Klucze).
Konkurs wiedzy wygrali uczniowie z Łosia
Konkurs wiedzy o tytuł Ekoucznia odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: klas IV–VI oraz VII–VIII. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu zawierającego 30 pytań obejmujących wiadomości z ekologii oraz ochrony przyrody z uwzględnieniem następujących form ochrony przyrody: Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego oraz Rudniańskiego Parku Krajobrazowego. W etapie szkolnym wzięło udział 156 uczniów. Do etapu wojewódzkiego, który miał miejsce 24 października br. w Borzęcinie, dostało się 43 uczniów klas młodszych i 35 uczniów klas starszych. Ostatecznie w kategorii klas IV–VI najlepszą była Magdalena Górska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łosiu (powiat gorlicki, gm. Ropa), a w kategorii starszej Antonina Lisowiec, reprezentująca tę samą placówkę.
Ekoprzedszkola z Przyborowa i Nowego Targu
Dla przedszkoli i oddziałów przedszkolnych z województwa małopolskiego przeznaczony był konkurs na plakat lub makietę ekologiczną wykonaną dowolną techniką plastyczno-techniczną, przy jednoczesnym obowiązkowym wykorzystaniu elementów z surowców wtórnych.
Komisja oceniała prace pod kątem następujących kryteriów: świadomość ekologiczna i prozdrowotna dzieci, współudział uczniów i dzieci w wykonaniu pracy plastycznej, zgodność tematyczna, walory edukacyjne, jakość i estetyka wykonanej pracy. Prace plastyczne dosłało łącznie 40 przedszkoli.
Najlepiej oceniona została makieta z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyborowie (powiat brzeski, gmina Borzęcin). Wśród plakatów najmocniej wyróżniał się ten nadesłany przez Przedszkole nr 2 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Nowym Targu (powiat nowotarski, gmina Nowy Targ).
Z uznaniem o przedsięwzięciu
Organizację Małopolskiego Projektu Ekologicznego od wielu lat wspiera Małopolskie Kuratorium Oświaty. Podczas spotkania podsumowującego projekt, głos zabrała Joanna Jasiak, dyrektor delegatury KO w Tarnowie.
– Wielki zaszczyt i duma dla mnie, że mogę tutaj z Państwem uczestniczyć w tym finale. Kształtowanie świadomości ekologicznej jest niezwykle istotne zwłaszcza, kiedy odbywa się to od najmłodszych lat. To uznaję za dużą wartość tego konkursu. W rękach najmłodszych jest nasza przyszłość, przyszłość naszego kraju i naszego środowiska. Bardzo dziękuję za ten projekt i organizujcie go Państwo w kolejnych latach.
Zadowolony z faktu organizacji wydarzenia na terenie gminy Borzęcin był także wójt Paweł Kułak:
– Bardzo się cieszę, że gmina Borzęcin jest również współorganizatorem tego wydarzenia, tak ważnego dla nas wszystkich. Ekologia jest w tej chwili na pierwszym miejscu i musimy bardzo o nią dbać. Dziękuję organizatorom i uczestnikom za ich pracę, zaangażowanie. Życzę wszystkim uczestnikom dalszych sukcesów i wielu interesujących inicjatyw ekologicznych.
Od lat zadanie wspiera także starostwo powiatowe w Brzesku.
– Jak wiemy projekt ma już dość bogatą, wieloletnią historię. Cieszę się, że powiat brzeski, podobnie jak inni zacni donatorzy, w tym projekcie również uczestniczy, jakąś cegiełkę dokłada. Ufam, że będziemy w tej materii coraz bardziej szczodrzy. Świadomość ekologiczna jest wśród naszej młodzieży coraz większa. Bardzo dużo zależy od tego, co wynosimy z domów i od tego, jak nasze dzieci staramy się wychować. Od razu mówię wszystkim dzieciom, wszyscy jesteście zwycięzcami, bo chodzi o tę wrażliwość, o to zrozumienie tych jakże istotnych spraw – komentował wicestarosta Maciej Podobiński.
Głos zabrała także Bożena Nowak, wizytator KO w Krakowie, wiceprzewodnicząca komisji konkursowej.
– Chciałam serdecznie pogratulować laureatom i finalistom tegorocznej edycji konkursu za Wasze piękne osiągnięcia. Byliśmy pod wielkim wrażeniem wielości działań i przedsięwzięć ekologicznych, które mają miejsce w przedszkolach i szkołach województwa małopolskiego. Tak się nam wydawało, że już nic specjalnie nowego nie można wymyślić, ale jednak co roku nas zaskakujecie swoją pomysłowością. Wielki ukłon również w kierunku nauczycieli, tych szkolnych i przedszkolnych koordynatorów, państwa dyrektorów tych placówek, serdecznie wszystkim gratuluję.
Projekt podsumowali także Piotr Kania i Cecylia Czaja, reprezentujący odpowiednio: Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borzęcinie Dolnym – instytucje przygotowujące od lat zadania konkursowe.
– Nasi współpracownicy i my sami jesteśmy zaangażowani przez wiele miesięcy w przygotowanie Projektu. Wspólna praca nad konkursowymi regulaminami, szukanie ciągle nowych zadań i propozycji dla szkół, aby nie były powtarzającymi się i nudnymi, praca nad wnioskami pozwalającymi na realizację projektu i jego finansowanie, korespondencja ze szkołami i patronami oraz cała praca organizacyjno-techniczna zmierzająca do finalizacji, oceny poszczególnych etapów i całego zadania jest sporym wysiłkiem, wymaga czasu i dużego zaangażowania – przyznaje Piotr Kania dyrektor GOK Borzęcin, współorganizator i przewodniczący komisji konkursowej.
Wtóruje mu Cecylia Czaja, która towarzyszy, wspiera i jest zaangażowana na każdym etapie projektu, aż po jego finansowe rozliczenie.
– Nasza współpraca od wielu lat wygląda znakomicie. Uzupełniamy się i każdy wie, co do niego należy. Cieszy fakt podjęcia kolejnych, nowych zadań w bieżącej edycji Projektu do których należały fotografie, makiety czy też filmy ekologiczne. Przyroda potrzebuje nas, a my – jej, więc nasz cel jest wspólny, kształtowanie właściwej postawy wobec środowiska naturalnego. Spotkania dzieci, młodzieży, nauczycieli i rodziców przyczyniają się do wspólnych działań na rzecz ekologii oraz odkrywania kolejnym pokoleniom piękna polskiej przyrody.
Zacni Patroni
Tegoroczny patronat nad przedsięwzięciem sprawowali: Krzysztof Klęczar – Wojewoda Małopolski, Łukasz Smółka – Marszałek Województwa Małopolskiego, Andrzej Potępa – Starosta Powiatu Brzeskiego, Jacek Hudyma – Starosta Powiatu Tarnowskiego, Paweł Kułak – Wójt Gminy Borzęcin oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.
Zadanie finansowane było ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Finansowo wsparły je także samorządy gminy Borzęcin i powiatu brzeskiego.
—
(pio)
Zdjęcia: Maciej Mazur