Księża z Brzeska uroczyście włączeni do światowego Arcybractwa św. Jakuba w Santiago de Compostela
Tarnowscy księża zostali uroczyście włączeni do światowego Arcybractwa św. Jakuba w Santiago de Compostela. Wśród nich znaleźli się również księża z parafii Św. Jakuba w Brzesku z księdzem proboszczem Józefem Drabikiem na czele.
Trzy razy w roku (29 grudnia, 25 lipca i 12 października) w archikatedrze św. Jakuba w Santiago de Compostela, gdzie znajduje się grób apostoła, odbywa się ceremonia włączenia nowych osób do Archikonfraterni św. Jakuba. Każdy z nowych członków otrzymuje specjalny medalion z wizerunkiem św. Jakuba, a także statuty stowarzyszenia. Ostatnio do prestiżowego grona dołączyli tarnowscy księża, w różny sposób związani z propagowaniem pielgrzymowania drogami św. Jakuba.
Światowe stowarzyszenie, które ma swoją siedzibę w Santiago de Compostela, skupia świeckich i duchownych, którzy są zaangażowani w szerzenie kultu św. Jakuba, propagowanie pielgrzymowania drogami św. Jakuba, a także w opiekę nad pielgrzymami.
– Archikonfraternia ma swoje korzenie w XV w., kiedy powstało bractwo, które miało zajmować się pielgrzymami znajdującymi się w szpitalach, z czasem przekształconymi w schroniska, noclegownie dla pielgrzymów. Zmieniała się też działalność stowarzyszenia. Zatwierdzone przez Piusa XII jako Archikonfraternia św. Jakuba zajmuje się obecnie rozwijaniem kultu apostoła, opieką nad szlakami wiodącymi do Santiago i towarzyszeniem ludziom, którzy wędrowali bądź wędrują drogami jakubowymi – mówi ks. Józef Drabik, kustosz sanktuarium św. Jakuba w Brzesku, jeden z księży włączonych do archikonfraterni.
Ksiądz Drabik podkreśla, że przejście drogą św. Jakuba zmienia ludzi.
– Nawet jeśli są oni niewierzący, wracają z Santiago już inni. Wiele świadectw mówi o tym, że stają się ludźmi poszukującymi, niekoniecznie nawróconymi, ale będącymi na dobrej drodze do odkrycia Boga. Towarzyszenie im jest jednym z celów arcybractwa – mówi duchowny.
Archikonfraternia skupia nie tylko poszczególne osoby, ale całe bractwa św. Jakuba na zasadzie akredytacji.
– Wystąpiliśmy o taką akredytację dla brzeskiego Bractwa św. Jakuba, ale musimy jeszcze uzupełnić przesłaną dokumentację, która jest skrupulatnie sprawdzana przez komisję w Santiago – dodaje ks. Drabik.
—
Archiwum ks. Józefa Drabika
Ks. Zbigniew Wielgosz