ADV
blank
blank
Wiadomości
Trending

Wody Polskie są otwarte na dialog z mieszkańcami gminy Szczurowa

Ideą projektu Bezpieczna Wisła jest zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców w dolinie Wisły między Krakowem, a Zawichostem – regionie, który w 2010 roku doświadczył niszczycielskiej powodzi. Jako Wody Polskie chcemy wypracować wspólnie z mieszkańcami i samorządami rozwiązania, które z jednej strony znacząco zredukują zagrożenie powodziowe, a z drugiej będą satysfakcjonujące dla strony społecznej. Analizujemy różne koncepcje, dlatego zależy nam na głosie społeczeństwa i udziale w konsultacjach, by wspólnie ustalić propozycje przeciwpowodziowych działań.

Wody Polskie są otwarte na dialog z mieszkańcami gminy Szczurowa. Niezmiennie zapraszamy do udziału w konsultacjach i podkreślamy, że:

  1. Głos społeczeństwa jest najważniejszy

Jesteśmy otwarci na merytoryczną rozmowę z mieszkańcami. Chcemy wspólnie wypracować rozwiązania dla zwiększenia bezpieczeństwa w regionie oraz odpowiedzieć na wszystkie pytania i wyjaśnić wszelkie kwestie podnoszone przez mieszkańców. Dlatego organizujemy konsultacje społeczne, które są właśnie przestrzenią, gdzie możemy razem rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące Projektu.

  1. Mamy różne rozwiązania problemu powodzi w dolinie Wisły

Podkreślamy, że konsultacje społeczne stanowią dopiero początek projektu, a nie jego zamknięty, z góry ustalony rezultat. Analizujemy różne warianty ochrony przeciwpowodziowej w dolinie Wisły, które chcemy omówić wspólnie z mieszkańcami. Jednym z proponowanych rozwiązań jest m.in. rozwój retencji na dopływach Wisły, tak by przechwytywać nadmiar spływających wód i z dużym wyprzedzeniem ograniczać falę wezbraniową na rzece Wiśle.

  1. Projekt Bezpieczna Wisła jest kontynuacją wcześniejszych działań przeciwpowodziowych

Projekt Bezpieczna Wisła nie jest nowy, rozpoczął się w marcu 2023 roku za rządów Zjednoczonej Prawicy. Wówczas lokalizacja planowanego zbiornika w gminie Szczurowa była narzucona arbitralnie, bez jakichkolwiek konsultacji z mieszkańcami.  W rozmowach na temat projektu uczestniczyli wtedy jedynie przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, organizacji ekologicznych, administracji rządowej oraz naukowcy i eksperci. Obecnie dajemy możliwość wypowiedzenia się mieszkańcom, których część od dawna sygnalizuje Wodom Polskim obawy przed podtopieniami oraz potencjalnym wystąpieniem powodzi na tym terenie.

  1. Powódź jest realnym zagrożeniem, dlatego wzmacnianie ochrony przeciwpowodziowej i ochrona życia ludzkiego jest priorytetem

Mieszkańcy gmin Szczurowa pamiętają powódź z 2010 roku, która przyniosła ogromne straty. Wezbrane wody Wisły w samym tylko województwie małopolskim zalały lub podtopiły prawie 9000 gospodarstw, a bezpośrednie poszkodowanych zostało 21 tysięcy osób. Na skutek powodzi w całym kraju zalanych zostało blisko 2200 miejscowości – ponad 550 tysięcy hektarów ziemi. Choć od tamtych wydarzeń minęło prawie 15 lat, powódź nie jest abstrakcyjnym zagrożeniem, co pokazały wydarzenia zeszłego roku w Ziemi Kłodzkiej, gdzie nawalne opady spowodowały katastrofalne wezbrania rzek. Dlatego ochrona przeciwpowodziowa i co za tym idzie ochrona życia ludzkiego jest priorytetem. Tylko dzięki rozwojowi zabezpieczeń przeciwpowodziowych, zarówno technicznych jak i naturalnych, jesteśmy w stanie ograniczać ryzyko.

  1. Zapraszamy do rozmowy każdego zainteresowanego mieszkańca

Projekt „Bezpieczna Wisła” realizowany przez Wody Polskie jest projektem o zasięgu wieloletnim, mającym przede wszystkim na celu ochronę przeciwpowodziową życia i mienia mieszkańców. Jako Wody Polskie RZGW Kraków podkreślamy, że nasi przedstawiciele spotkają się z mieszkańcami, nawet z każdą zainteresowaną osobą indywidualnie, tak aby wyjaśnić założenia Programu oraz zaproponować możliwe rozwiązania w przypadku ewentualnych przesiedleń. Uważamy, że bezpieczeństwo powodziowe mieszkańców doliny Wisły jest najważniejsze, szczególnie mając w pamięci tegoroczną powódź w Kotlinie Kłodzkiej.

Magdalena Gala

Rzecznik Prasowy
Zespół Komunikacji i Edukacji Wodnej

blank

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Back to top button