Dynamiczny rozwój Małopolskich Linii Dowozowych w powiecie tarnowskim
Od 1 stycznia 2025 r. mieszkańcy regionu tarnowskiego zyskali większą częstotliwość połączeń w ramach Małopolskich Linii Dowozowych (MLD), które zapewniają dowóz już na czternastu różnych trasach. Na konferencji prasowej dotyczącej rozwoju MLD w powiecie tarnowskim obecni byli poseł Anna Pieczarka, marszałek Łukasz Smółka, starosta tarnowski Jacek Hudyma oraz burmistrzowie i wójtowie gmin Tarnów, Zakliczyn, Ryglice, Rzepiennik Strzyżewski i Pleśna.
Od stycznia ubiegłego roku mieszkańcy ośmiu gmin powiatu tarnowskiego – Tarnów, Lisia Góra, Pleśna, Rzepiennik Strzyżewski, Skrzyszów, Wojnicz, Zakliczyn i Ryglice mogli korzystać z połączeń autobusowych obsługiwanych przez Małopolskie Linie Dowozowe. Od 1 stycznia br. została uruchomiona nowa linia A36 Dąbrowa Tarnowska – Tarnów, utworzono również nowe połączenie Szczepanowice – Tarnów – Świebodzin. W toku prac jest także zapewnienie szybszego dojazdu do Tarnowa dla mieszkańców miejscowości Błonie.
Dzięki dobrej współpracy z gminami powiatu tarnowskiego, na jego terenie może funkcjonować już czternaście linii dowozowych. A to zapotrzebowanie ciągle rośnie. Z uwagi na rosnące potrzeby mieszkańców w Tarnowie pojawił się autobus przegubowy, co znacząco zwiększy komfort podróży, w marcu planowana jest również wymiana małych pojazdów – busów na pojemniejsze autobusy – mówi marszałek Łukasz Smółka.
Od 1 stycznia 2025 roku uczniowie szkół średnich oraz studenci zameldowani na terenie Gminy Tarnów oraz Pleśna mogą podróżować Małopolskimi Liniami Dowozowymi w obrębie Gminy Tarnów, Gminy Pleśna, a także Miasta Tarnowa za darmo. Jest to możliwe za pośrednictwem biletu w aplikacji lub wgranego na specjalną kartę KMŁ. Wyrobienie karty przez pasażera jest jednorazowe i bezpłatne dla uprawnionych mieszkańców od dnia 15 stycznia 2025 roku, a bilet będzie co miesiąc przedłużany do momentu utraty ważności legitymacji. Wyrobienie karty będzie możliwe w Punkcie Obsługi Klienta MLD na dworcu autobusowym, a także w każdym sołectwie, które zgłosi taką potrzebę.
Dla mnie publiczny transport zbiorowy jest bardzo ważny, bo w pewnym sensie napędza gospodarkę. Osoby pracujące mogą dojechać do swoich miejsc zatrudnienia, studenci i uczniowie na uczelnie i do szkół. Cieszę się, że Małopolskie Linie Dowozowe docierają do wszystkich powiatów naszego województwa. To już ponad sto dziesięć gmin. Dziękuję parlamentarzystom i samorządowcom za dobrą współpracę – mówi marszałek Łukasz Smółka.
Zadowolenia z rozwoju Małopolskich Linii Dowozowych nie kryją także parlamentarzyści i samorządowcy ziemi tarnowskiej.
– Temat transportu publicznego na ziemi tarnowskiej był bardzo trudny, ale został przeprowadzony wzorowo przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i marszałka Łukasza Smółkę. Przed nami jeszcze rozmowy Pana Marszałka z samorządowcami powiatu tarnowskiego i dąbrowskiego oraz radnymi miasta Tarnowa, na których wybrzmi wiele ważnych kwestii dla naszego regionu. Dziękuję za to osobiste zainteresowanie – powiedziała w trakcie konferencji prasowej poseł Anna Pieczarka.
– W imieniu obecnych dzisiaj wójtów i burmistrzów gmin podejmujących współpracę z województwem, bardzo dziękuję Panu Marszałkowi za to, że w momencie, gdy groziło nam wykluczenie komunikacyjne, podał nam rękę i razem mogliśmy zapewnić mieszkańcom powiatu tarnowskiego transport publiczny – dodał wójt Gminy Tarnów Grzegorz Kozioł.
W planach Zarządu województwa jest również rozwój Kolei Małopolskich, które będą wspierały Małopolskie Linie Dowozowe. W najbliższych latach planowany jest zakup 25 nowoczesnych pociągów, sześć pojazdów zostało już zakupionych przez Koleje Małopolskie – trafią na małopolskie tory jeszcze przed wakacjami tego roku. Sześć kolejnych pojazdów zostało już zakontraktowanych – te zostaną włączone do użytku w połowie 2026 roku. Obecnie Koleje Małopolskie uruchamiają blisko pół tysiąca połączeń kolejowych dziennie.
Tego samego dnia, marszałek Łukasz Smółka spotkał się w Starostwie Powiatowym w Tarnowie z wójtami i burmistrzami oraz radnymi powiatowymi i miejskimi. Samorządowcy przedstawili swoje postulaty i oczekiwania względem samorządu wojewódzkiego. Jak zaznaczył marszałek województwa, potrzeb jest wiele i dotyczą różnych spraw – bezpieczeństwa, zdrowia, transportu drogowego czy rozwoju turystyki. Ale równie istotne są tematy związane z drogami wojewódzkimi, których w tym regionie jest sporo oraz z projektami z zakresu kultury, sportu czy szkolnictwa zawodowego. Jak zapewnił, Zarząd Województwa Małopolskiego pamięta także o aktywizacji organizacji pozarządowych, które służą społecznościom lokalnym, poprzez dotacje na ich działalność.
—
malopolska.pl