ADV
blank
Powiat BocheńskiWiadomościWideo
na czasie

Tysiące gości na konkursie palm i kiermaszu w Lipnicy Murowanej / zdjęcia i video

Rynek w Lipnicy Murowanej w Małopolsce zdobią palmy – rekordzistki. Najwyższą palmę wykonał Daniel Drąg z Lipnicy Dolnej. Ma ona 28 m i 59 cm i jest wyższa od ubiegłorocznej. Tłumy mieszkańców przyciągnął 66. Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego.

Na tegoroczny konkurs zgłoszono 61 palm o wysokości od 3 do blisko 29 metrów. Od tygodni przygotowywały je całe rodziny. Twórcy palm przyznają, że w tym roku były problemy z wikliną. Konkurs palm w Lipnicy Murowanej to nie tylko palmy wysokie. W Biurze Organizacyjnym na bieżąco oceniane i nagradzane były palmy dziecięce do 3 metrów wysokości których zgłoszono aż 266!

Dobra, słoneczna pogoda sprzyja organizatorom wydarzenia, osobom, które zrobiły palmy i zwiedzającym. Palmy były stawiane wczesnym rankiem, te najwyższe przymocowane są do drzew rosnących wokół lipnickiego rynku. Wysokie, kolorowe drzewka stoją także przy figurze św. Szymona.

Stawianie musi odbywać się w sposób naturalny, za pomocą lin, wideł, bez użycia mechanicznych dźwigów i wyciągarek. Przy postawieniu palmy – rekordzistki pomagało kilkanaście osób.

Konkursowi towarzyszyły występy zespołów regionalnych, kapel ludowych i orkiestr dętych. Ogromnym powodzeniem cieszył się również kiermasz rękodzieła i wyrobów tradycyjnych. Konkurs palm to także okazja do zwiedzania lipnickich zabytków, w tym kościoła św. Leonarda. To jeden z najstarszych i najcenniejszych kościołów drewnianych w Małopolsce, wpisany na Listę UNESCO. O godzinie 17.00 w tym kościele odbył się koncert.

Palmy oceniane są w kilku kategoriach wysokości oraz pod kątem innych kryteriów: ułożenie pręci, wiązanie, smukłość, zdobienie. Tradycyjne lipnickie palmy wykonywane są tylko z naturalnych surowców. Trzon palmowego drzewka stanowi wiklina, która służy także do wiązania starannie ułożonych pręci. Palmę ozdabiają kolorowe bibułowe kwiaty, bazie oraz zimozielona roślinność, a w czubie wiązka trawy stawowej.

Nad konkursem palm czuwała Komisja Konkursowa w składzie: Bernadetta Błoniarz – etnolog, Monika Żołna- plastyk, Rafał Pajor – plastyk. jury miał do ocenienia 61 palm zgłoszonych do konkursu, w tym: 3 palm w kategorii palm najwyższych (powyżej 22 metrów), 3 palm w kategorii palm wysokich (od 14 do 22 metrów), 17 palm w kategorii palm średnich (od 7 do 14 metrów) oraz 38 palm niskich (od 3 do 7 metrów). W Biurze Organizacyjnym na bieżąco oceniane i nagradzane były palmy dziecięce do 3 metrów wysokości których zgłoszono 266.

WYNIKI 66. KONKURSU LIPNICKICH PALM / protokół komisji konkursowej <==

– Niepowtarzalne i wyjątkowo piękne. Nasza duma!

Nie byłoby dzisiejszych konkursów i tej sławy na cały kraj gdyby nie nasze Rodziny i Ci, którzy z pięknymi palmami przychodzą na lipnicki rynek, tworząc ten fenomenalny ludowo-regionalny spektakl poparty wiarą i na pewno nie oderwany od religijnego fundamentu.

Niepodważalnie, tej atmosfery nie odda żadne zdjęcie i żadna relacja. Tutaj trzeba przyjechać i wziąć udział, we wszystkich częściach tego wielkiego święta. W tym dniu otwieramy swoje podwoje dla mieszkańców regionu i całej Polski, świadcząc o jednej z naszych głównych cech narodowych – gościnności i serdeczności – podkreślają organizatorzy konkursu.

 

Organizatorami konkursu był Gminny Dom Kultury i Urząd Gminy Lipnica Murowana, a współorganizatorem parafia pw. św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej.

Honorowy patronat nad Konkursem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ks. bp Andrzej Jeż – Biskup Tarnowski, Marszałek Województwa Małopolskiego – Łukasz Smółka, Starosta Bocheński – Adam Korta.
Unikalność i osobliwość Konkursu Lipnickich Palm sprawiły, że stało się ono częścią projektu Wizytówki Małopolski, który obejmuje najbardziej rozpoznawalne i posiadające swój indywidualny charakter wydarzenia odbywające się w naszym regionie.

Wydarzenie zostało dofinansowane również ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna”.

Palmy – lipnicka tradycja która trwa

W 1958 r. Józef Piotrowski – społecznik, miłośnik Lipnicy, poeta, chcąc uratować tradycję wykonywania palm, która zaczęła stopniowo zanikać, zainicjował i zorganizował pierwszy konkurs, który obecnie oprócz tradycji religijnej stał się również rozpoznawalną marką gminy Lipnica Murowana.

„Jak wspominali nasi najstarsi mieszkańcy parafii Lipnicy Murowanej, że od bardzo dawnych lat pamiętają z przekazów swoich przodków, zachowywał się zwyczaj sporządzania na niedzielę palmową przed Wielkanocą pięknych i wysokich palm. Sięgały one sufitu naszego kościoła parafialnego, który jest na 10-ciu metrach wysokości. Każdego roku w palmową niedzielę nasz stosunkowo duży kościół zamieniał się w kolorowy las. Co się nie mieściło w kościele pozostawało na zewnątrz. Imponująco wyglądała procesja wokół kościoła, w której obowiązkowo udział brała każda palma niesiona przez chłopców. Jak wspominali starzy ludzie wyjście tychże z palmami z kościoła, a koniecznie tylko przez wielkie drzwi trwało przeszło kwadrans. Ambicją było by z każdego gospodarstwa obowiązkowo była palma, która potem według wierzenia służyła do różnych celów, w gospodarstwie. (…) – pisał przed laty Józef Piotrowski.

foto: fb: Ryszard Pagacz

eKAI / IB / UG i GDK Lipnica Murowana

Zdjęcia

blank

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Back to top button