ADV
blank
Kultura
na czasie

„Palenie Judosza” – ludowe tradycje wielkotygodniowe Powiecie Brzeskim

Jeszcze na przełomie XIX i XX stulecia w prawie ca­łej Polsce centralnej i południowej w Wielką Środę lub w Wielki Czwartek, przy akompaniamencie drewnianych klekotek wielkopostnych i obrzędowych śpiewów, palono kukłę wyobrażającą Judasza. Obecnie ta tradycja mocno zanikła, ale nie brakuje miejsc i osób w Powiecie Brzeskim, które kultywują tą prastarą wielkotygodniową tradycję. Ma ona oczywiście różną formę – niekoniecznie jest to kukła Judasza, czasami są to tylko stare i suche gałęzie, liście, itp.

– W moim rodzinnym Jurkowie w Wielki Czwartek zawsze płoną ogromne ogniska i jest to tzw. „Palenie Judosza” – wspomina o niej pochodzący z Jurkowa Łukasz Kornaś.

VIDEO

Tradycja palenia, wieszania czy topienia Judasza jest tradycją ludową, a nie religijnym rytuałem. Pochodzi z czasów, gdy te dwa światy przecinały się nie tylko w wyobraźni, ale i praktyce, stąd pożegnanie zimy splatano z Wielkanocą. Symboliczne ukaranie Judasza ma związek z jego Zdradą zdrada. Judasz to jeden z dwunastu apostołów, który, według przekazu ewangelistów, wydał Jezusa w ręce oprawców.

Więcej nt tradycji palenia tradycji palenia Judasza w artykule:

Wielkotygodniowy obrzęd palenia Judasza w Polsce południowej <==

foto i video: Łukasz Kornaś

IB / kulturaludowa.pl

blank

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Back to top button