
Triduum znaczy trzy, a „Pascha” – przejście. Pascha to największe święto żydowskie, ustanowione na pamiątkę wyjścia z niewoli egipskiej i przejścia przez Morze Czerwone do Ziemi Obiecanej. To trzy dni, podczas których świętujemy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa – Jego przejście ze śmierci do życia, ze świata ziemskiego do domu Ojca.
Triduum obejmuje Wielki Piątek, Wielką Sobotę i Niedzielę Zmartwychwstania. Nie obejmuje Wielkiego Czwartku, chociaż zaczyna się wieczorem w tym dniu, w liturgii bowiem każde święto zaczyna się wieczorem dnia poprzedniego.
Wpis będzie aktualizowany
Wielki Czwartek
W Wielki Czwartek – wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczęła święte Triduum Paschalne.
Wielki Czwartek to pamiątka Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus ustanowił dwa sakramenty – Eucharystii i kapłaństwa.
W ten dzień dziękujemy za posługę księży, a także modlimy się o nowe i święte powołania kapłańskie.
Wielki Piątek
W tych świętych dniach o godz. 8.00 kapłani z brzeskiej fary celebrują „Ciemną Jutrznię”.
Jest to uroczysta liturgia godzin sprawowana w dniach męki i śmierci Chrystusa.
Z kapłanami modlą się siostry zakonne, Liturgiczna Służba Ołtarza oraz wierni.
W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Eucharystii.
O godzinie 19.00 w naszej świątyni rozpoczęliśmy uroczystą celebrację Liturgii Męki Pańskiej, w czasie której odśpiewana została Męka Pańska według św. Jana oraz miała miejsce adoracja Krzyża, któremu dzisiaj oddaje się taką cześć, jak Chrystusowi Eucharystycznemu poprzez przyklęknięcie.
Na zakończenie liturgii miało miejsce namaszczenie olejem nardowym figury Jezusa i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego.
—
foto: Krystian Chrabąszcz
IB / Parafia Św. Jakuba Apostoła w Brzesku