Gmina wspiera seniorów
W swojej codziennej pracy burmistrz i podlegli mu merytoryczni pracownicy Urzędu Miejskiego sporo uwagi poświęcają poprawie egzystencji ludzi określanych mianem seniorów, a tych w gminie nie brakuje. Większość z nich w miarę dobrze funkcjonuje, mogąc zawsze liczyć na pomoc ze strony rodziny lub życzliwych sąsiadów. Spora część starszych mieszkańców gminy uczestniczy w wydarzeniach i zajęciach organizowanych przez powołane do tego stowarzyszenia i instytucje. Są jednak i tacy, którzy bez wsparcia ze strony samorządowców pozostaliby bezradni.
Właśnie z myślą o tych ostatnich w 2018 roku założony został w Brzesku Dom Dziennego Pobytu Senior+ otoczony przez Urząd Miejski szczególną opieką. Roczny koszt utrzymania tej placówki wynosi 350 tysięcy złotych. W 2019 roku gmina pozyskała w związku z tym dofinansowanie w wysokości 72 tysięcy złotych, natomiast pozostałe 278 tysięcy zabezpieczyła w budżecie. To nie jedyny poniesiony w 2019 roku przez brzeski samorząd wydatek związany z funkcjonowaniem mieszczącej się przy ulicy Okocimskiej placówki. Za kwotę 30 tysięcy złotych Urząd Miejski zlecił remont tarasów i montaż parapetów w budynku, w którym codziennie spotykają się seniorzy. Zakres prac objął wykonanie na tarasie od strony południowej posadzki z mrozoodpornych płytek, zamocowanie zabezpieczającej barierki, a także zabiegi poprawiające funkcjonalność i estetykę na tarasie od strony wschodniej. Wykonane zostały też parapety z ceramicznych elementów. Wszystkie prace wykonywane były zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków.
Tomasz Latocha stara się współpracować ze stowarzyszeniami zrzeszającymi wokół siebie ludzi w zaawansowanym wieku. Często spotyka się na przykład z członkami brzeskiej Rady Seniorów. W wyniku rozmów z nimi właśnie zawnioskował o wprowadzenie darmowych przejazdów liniami Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego dla osób, które ukończyły 70. rok życia. Burmistrz z uwagą obserwuje działalność brzeskiego oddziału Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, który często korzysta ze wsparcia ze strony Urzędu Miejskiego, przy organizacji towarzyskich spotkań, czy też turystycznych lub zdrowotnych wyjazdów. Oddział to liczna rzesza całkiem jeszcze aktywnych ludzi, zrzesza blisko 500 członków. Pamiętać należy, że mamy w Brzesku jeszcze Kolpingowski Klub Seniora oraz Parafialny Klub Seniora działający przy parafii Miłosierdzia Bożego.
Najbardziej spektakularnym wydarzeniem związanym z troską o ludzi starszych było w tym roku przystąpienie gminy Brzesko do akcji Małopolski Tele-Anioł, której celem jest czuwanie nad zdrowiem ludzi w podeszłym wieku, a niejednokrotnie ratowanie ich życia, o czym już na terenie gminy Brzesko można się było kilkakrotnie przekonać. Pracownicy Urzędu Miejskiego pomogli 300 mieszkańcom gminy wypełnić specjalne ankiety upoważniające do uczestnictwa w tym projekcie. Szerzej na ten temat piszemy w niniejszym wydawnictwie w osobnym materiale.
Ludzie starsi są dla nas równie ważni jak każdy mieszkaniec gminy. Poświęcamy im sporo uwagi i czasu. Jeśli chce się mówić o zrównoważonym rozwoju gminy, to należy pamiętać, że bez uczestnictwa w zyciu społecznym naszych seniorów jest to po prostu niemożliwe – mówi Tomasz Latocha.
—
IB
Fot. facebook.com/senior.brzesko