„Pochodzenie mojego nazwiska” – spotkanie z Lucjanem Kołodziejskim
„Pochodzenie mojego nazwiska” to temat 16 już spotkania z cyklu „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie” zorganizowanego 4 lutego 2020 roku przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Borzęcinie. Prelekcje dotyczące historii miejscowości naszej gminy i związanych z nimi wydarzeń prowadzi Lucjan Kołodziejski. Ostatnie spotkanie dotyczyło naszych nazwisk, tego co nas odróżnia od siebie, co jest naszą własnością niepowtarzalną. Stanowi o naszej tożsamości i wyjątkowości. Na dźwięk swojego imienia i nazwiska zazwyczaj zwracamy uwagę. To nas wyróżnia z tłumu, ze zbiorowości osób. Prelegent mówił o tym, że … pierwotnie, zanim powstały nazwiska używano tylko imion nadanych podczas chrztu, który w XVII i XVIII wieku odbywał się w dniu narodzin dziecka. Imion nowonarodzonym dzieciom użyczali święci, zgodnie z kalendarzem roku kościelnego. Zwyczajowo mówiło się, że dziecko samo sobie przyniosło imię np.:
W styczniu często nadawano imię Agnieszka.
W marcu popularne było imię Józef, Kazimierz, Grzegorz.
W maju najczęściej nadawanymi imionami były Stanisław i Zofia itd.
Najbardziej popularnymi imionami pozostawały jednak Maria i Józef. Wybór imienia bywał też związany z tradycją rodzinną. Często w rodzinie nadawano dzieciom jedno imię; syn dziedziczył imię po ojcu lub też, co częściej, po dziadku. Proces formułowania się współczesnych nazwisk trwał setki lat. Nazwisko w porównaniu z imieniem jest późniejsze. W średniowieczu do określenia tożsamości człowieka wystarczyło imię. W momencie kiedy wzrosła liczba ludności na danym terytorium, zdarzało się coraz częściej, że wiele osób posługiwało się tą sama nazwą. Z tego powodu, jak również w wyniku rozwoju stosunków społecznych, powstała potrzeba stosowania dodatkowych określeń, które pomogłyby identyfikować dane osoby w sposób możliwie najkrótszy…
Spotkania dotyczące historii cieszą się dużym zainteresowaniem naszych czytelników, którzy podczas spotkań dzielą się również swoimi informacjami dotyczącymi omawianych tematów.
—
borzecin.pl