#zostanwdomu… z kulturą
Czas epidemii to czas wielkich wyzwań dla wszystkich, szczególnie dla tych, którzy musieli zrezygnować ze swojej codziennej aktywności i zostali w domu. To nie jest proste, ale najlepsze, co możemy w obecnej sytuacji zrobić dla siebie i innych. Pozostając w domu, gdy czas płynie trochę jakby wolniej, warto pomyśleć o kształcącej rozrywce. I tutaj nieodzownym staje się możliwość kontaktu z instytucjami kultury i ich zasobami. Chociaż brzeska biblioteka i jej filie zawiesiły swoją działalność i są zamknięte dla użytkowników, to w bibliotece praca wre. Ten wyjątkowy czas pracownicy przeznaczyli między innymi na porządkowanie i kontrolę zbiorów. Jednak nie zapomnieli o czytelnikach i stałych bywalcach, rekomendując bezpieczne korzystanie online z dobrodziejstw kultury w domowy zaciszu. Brzeska książnica proponuje zwłaszcza uczniom i nauczycielom cyfrowe biblioteki, archiwa i repozytoria. Na uwagę zasługuje szczególnie biblioteka cyfrową Wolne Lektury, w której znaleźć można lektury szkolne i utwory należące do klasyki literatury polskiej oraz światowej w formie e-booków i audiobooków, które można czytać on-line lub pobrać na dowolne urządzenie. Swoje podwoje otwarła także Polona – polska biblioteka cyfrowa, w której udostępniane są zdigitalizowane książki, czasopisma, grafiki, mapy, muzykalia, druki ulotne oraz rękopisy pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących. Online można uczestniczyć również w spotkaniach autorskich na profilu FB Unii Literackiej.
Linki do w/w zasobów można znaleźć na FB brzeskiej Biblioteki, podstawowej platformie komunikacji z czytelnikami w tym szczególnym czasie. Czytelnicy mogą również korzystać z bazy książek elektronicznych w portalu IBUK LIBRA (e-książki) oraz dostępu do aplikacji LEGIMI w ramach Małopolskiego Konsorcjum Bibliotek. Kody dostępu można uzyskać za pośrednictwem poczty elektronicznej.
Również w Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku podjęto szereg działań, by mieszkańcy miasta i sołectw nie stracili kontaktu z kulturą. Uczniowie zapisani na zajęcia gry na fortepianie oraz gitarze mogą wziąć udział w indywidualnych, darmowych ćwiczeniach online. Umożliwia to osiąganie postępów w grze bez wychodzenia z domu i mobilizuje do systematycznej nauki. Do zajęć potrzebne są jedynie kamera internetowa i urządzenie obsługujące program Skype.
Imprezy zaplanowane na marzec i kwiecień przełożone zostały na terminy późniejsze. W większości przypadków bilety nie tracą ważności, a nowe terminy wydarzeń zostały już podane do publicznej wiadomości. Zmieniona została również formuła niezwykle popularnego konkursu na pisankę ludową i plastykę obrzędową. Co roku przed Wielkanocą do MOK-u dostarczane jest kilkaset prac, w związku z czym w ogóle nie brano pod uwagę całkowitego odwołania konkursu. Zgodnie z nowymi zasadami uczestnicy mogą wysyłać fotografie prac konkursowych na specjalny adres pisankakonkurs@onet.pl.
#zostanwdomu to obecnie najpopularniejszy hasztag w polskich mediach społecznościowych. Miejski Ośrodek Kultury poszedł krok dalej dodał do niego dopisek „… z kulturą”. Tym hasłem opatrywane są posty, informujące o tym jak podczas kwarantanny nie stracić kontaktu z kulturą. MOK udostępnia informacje o tym gdzie w internecie poszukiwać m.in. zapisów spektakli teatralnych, ciekawych lektur, zabytków, czy twórczej zabawy. W ramach akcji „#zostanwdomu… z kulturą” przygotowywany jest właśnie kilkuodcinkowy spacer po brzeskim Muzeum Regionalnym, po którym widzów oprowadzi kustosz Jerzy Wyczesany. Przewidziano również wiele niespodzianek, które systematycznie będą publikowane na stronie internetowej oraz facebookowym profilu MOK-u (np. świąteczna krzyżówka). Przygotowywane są śpiewniki ludowe, które z pewnością niejednokrotnie przydadzą się po zakończeniu kwarantanny. Powstaje również scenariusz nowego spektaklu oraz proekologiczny projekt kulturalny o zasięgu gminnym, w który zaangażowani zostaną mieszkańcy. Podejmowane są pierwsze działania związane zapewnieniem najmłodszym atrakcji w ramach zajęć wakacyjnych.
Zachęcamy wszystkich do zminimalizowania swoich aktywności i zostania w domu, bo wirtualna kultura też jest super.
—
IB