ADV
blank
Wiadomości

Porwanie 8-latki w Brzesku – uważajcie na fałszywą informację!

blankW niedzielę 26 kwietnia 2020 r. na wielu profilach facebookowych mieszkańców Powiatu Brzeskiego pojawił się news o mrożącym krew w żyłach tytule: „Porwano dziecko podczas rodzinnych zakupów w Brzesko”. Na szczęście tytuł nie miał nic wspólnego z prawdą. Artykuł jest przynętą, za pomocą której oszuści chcą pozyskać dane logowania nieświadomych oszustwa użytkowników facebooka. Historia od miesięcy krąży w sieci – teraz dotarła do Brzeska.

Autor posta informuje na stronie fikcyjnego serwisu http://localnewshere.site/ o porwaniu dziecka podczas rodzinnych zakupów w Brzesku. Do prośby o pomoc w poszukiwaniach załączona jest wypowiedź nieistniejącego kapitana Adama Molendy, informującego o rozmowach prowadzonych z Interpolem i policją w Brzesku. Całość została „uwiarygodniona” fikcyjnymi komentarzami zatroskanych osób, oraz odnośnikiem do rzekomego nagranie z kamer monitoringu.  

Treść artykułu zelektryzowała wiele osób i w odruchu dobrego serca udostępnili go na swoich profilach.

8-latka była na zakupach wraz z rodziną – ojcem, matką oraz bratem. Rodzice spuścili ją z oczu dosłownie na chwilę, a ona zaraz po tym zniknęła, wszystko nagrała kamera. Policjanci wciąż nie wiedzą kto ją porwał , 8-letnią Julie S. Dziewczynka została uprowadzona dnia ( Poniedziałek, 27 Kwiecień 2020 ) o godzinie 10 w Brzesko. Szła z bratem i rodzicami, zaraz po tym zniknęła bez śladu. Na prośbę policji i rodziców udostępniamy nagranie z porwania w celu proszenia o pomoc was w rozpoznaniu sprawcy…

Z uwagi na charakter artykułu wiele osób chcąc pomóc udostępnia tego typu linki – na to właśnie oszuści. Informacja o porwaniu dziecka to jeden z najczęstszych fake newsów rozpowszechniany w internecie. Sprawcy żerują nie tylko na ludzkiej ciekawości, ale również na wrażliwości na los dziecka i chęci pomocy w jego znalezieniu. Nie dajmy się zwieść – wszelkiego rodzaju „super newsy” zawsze należy sprawdzić – np. przy pomocy wyszukiwarki google. Jeżeli nie informują o tym lokalne, znane serwisy, to z dużą dozą prawdopodobieństwa informacja jest fałszywa. Jeżeli zauważymy u naszych znajomych taką informację – ostrzeżmy ich, a sami nie powielajmy niepotwierdzonych i niepewnych informacji.

Prawdziwe komunikaty o uprowadzeniach publikowane są na stronach internetowych policji: Komendy Głównej Policji, komend wojewódzkich, powiatowych, miejskich. Przy wykorzystaniu procedury Child Alert wiadomość o porwaniu dziecka trafia do mediów.

 

Dziękujemy naszym czytelnikom za nadesłanie informacji.

Jeżeli masz ciekawa informację – napisz do nas na redakcja@informatorbrzeski.pl 

foto: zdjęcie ilustracyjne

IB

 

blank

Podobne artykuły

Back to top button