ADV
Wiadomości

Lasy i szlaki turystyczne pod kontrolą. Stop off-road!

Niezależnie od pory roku, w kompleksach leśnych na terenie województwa małopolskiego, można natrafić na łączone patrole funkcjonariuszy Straży Granicznej ze Strażą Leśną i Służbą Parków Narodowych. Okres pandemii powoduje wzrost zainteresowania szlakami turystycznymi, przyciąga jednak do lasów miłośników off-roadu.

W drugi weekend maja odbyło się kolejne takie współdziałanie, tym razem w Nadleśnictwie Stary Sącz. Funkcjonariusze Wydziału Odwodowego (Reprezentacyjnego) Karpackiego Oddziału Straży Granicznej wraz ze strażnikami leśnymi patrolowali okolice Przehyby. Ze względu na pogodę, ruch turystyczny był mniejszy niż zazwyczaj. Warunki pogodowe oraz obecność służb skutecznie odstraszyły miłośników off-roadu przed nielegalnym wjazdem do kompleksów leśnych.

Podczas służb w kompleksach leśnych oraz parkach narodowych, strażnicy graniczni dbają o bezpieczeństwo turystów oraz ochronę przyrody. Samochody terenowe, motocykle, quady i skutery śnieżne będące na wyposażeniu Straży Granicznej, ułatwiają leśnikom zatrzymywanie sprawców nielegalnego wjazdu do lasów. Natomiast dzięki kamerom termowizyjnym oraz noktowizorom, możliwa jest także dobra obserwacja terenu po zmroku.

Podczas wspólnych patroli szczególną uwagą obejmowane są również miejsca, w których dochodzi do kradzieży drzewek. W trakcie wspólnych akcji, funkcjonariusze SG oraz służby leśne kontrolują zasady wywożenia drzewa z lasu oraz zwracają szczególną uwagę na pułapki i sidła zastawiane przez kłusowników.

W rejonach przygranicznych kontrolowana jest również infrastruktura graniczna oraz sprawdzany teren w bezpośredniej bliskości granicy państwa.

Od sierpnia 2017 roku obowiązuje porozumienie pomiędzy Komendantem Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, a Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krakowie. Na mocy porozumienia, funkcjonariusze Wydziału Odwodowego (Reprezentacyjnego) KaOSG oraz funkcjonariusze z Placówek SG w Tarnowie oraz Zakopanem, pełnią służby w ramach współdziałania z nadleśnictwami z: Brzeska, Dąbrowy Tarnowskiej, Dębicy, Gorlic, Gromnika, Krościenka, Krzeszowic, Limanowej, Łosi, Miechowa, Myślenic, Nawojowej, Niepołomic, Nowego Targu, Piwnicznej oraz Starego Sącza. Wspólne służby prowadzone są również ze strażnikami z Tatrzańskiego oraz Gorczańskiego Parku Narodowego.

W 2019 roku funkcjonariusze KaOSG przeprowadzili 25 takich współdziałań. W takcie służb wielokrotnie ujawniali przypadki nielegalnego wjazdu pojazdami silnikowymi na tereny leśne. Przypominamy, że w myśl Ustawy o lasach, w kompleksach leśnych ruch pojazdem silnikowym – samochodem, motocyklem czy quadem, a także zaprzęgiem konnym, może odbywać się tylko po drogach publicznych. Jazda poza drogami publicznymi – nawet gdy nie są zagrodzone szlabanami – jest zabroniona. Złamanie zakazu wjazdu do lasu, płoszenie zwierzyny czy niszczenie ściółki leśnej są wykroczeniami, za które sprawca może zostać ukarany wysokimi mandatami karnymi. Przypominamy również, że niezatrzymanie się do kontroli drogowej jest przestępstwem, za które grozić może kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

Przypominamy również osobom planującym w najbliższym czasie wycieczki górskie w rejonach przygranicznych o zachowaniu czujności. W związku z tymczasowym przywróceniem kontroli granicznej, do 12 czerwca granicę państwową przekraczać można tylko w wyznaczonych miejscach – na granicy ze Słowacją, są to tereny byłych przejść granicznych w Chyżnem i Barwinku. Chwila nieuwagi podczas wędrówki szlakiem turystycznym i przejście na drugą stronę granicy, może skończyć się mandatem karnym oraz obowiązkową kwarantanną.

karpacki.strazgraniczna.pl

blank

Podobne artykuły

Back to top button