Wybory prezydenckie z pewnością są najważniejszym wydarzeniem politycznym w Polsce w 2020 roku. 28 czerwca odbędzie się I tura wyborów nowego prezydenta Polski. Druga tura wyborów została zaplanowana na niedzielę 12 lipca. Głos będzie można oddać tradycyjnie w lokalu wyborczym i na wniosek – korespondencyjnie. Lokale wyborcze będą czynne od godz. 7 do 21. Jakie są zasady głosowania w wyborach prezydenckich?
Pierwszy termin wyborów prezydenckich ustalony został na dzień 10 maja 2020 r. Jednak ze względu na sytuację epidemiologiczną spowodowaną pandemią koronawirusa wybory nie doszły do skutku. Konieczne było ustalenie nowego terminu. Przy tej okazji w parlamencie zdecydowano się na wprowadzenie mieszanego sposobu glosowania – swój głos można oddać zarówno w lokalu, jak i korespondencyjnie.
Na kogo będziemy mogli oddać swój głos? Oto lista zarejestrowani kandydaci ubiegający się o urząd Prezydenta Polski w nadchodzących wyborach: Robert Biedroń (Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja), Andrzej Duda (PiS), Szymon Hołownia (bezpartyjny), Marek Jakubiak (Federacja dla Rzeczpospolitej), Władysław Kosiniak-Kamysz (Koalicja Polska), Mirosław Piotrowski (Ruch Prawdziwa Europa), Mirosław Piotrowski (Ruch Prawdziwa Europa) Paweł Tanajno (bezpartyjny), Rafał Trzaskowski (KO), Waldemar Witkowski (Unia Pracy), Stanisław Żółtek (Kongres Nowej Prawicy).
Głosowanie w lokalu wyborczym
Z powodu epidemii w niedzielnych wyborach będą obowiązywać szczególne zasady sanitarne: należy użyć maseczki, zachować dystans społeczny, a w lokalach będą obowiązywały limity osób. Przed wejściem i po wyjściu z lokalu wyborczego należy dokładnie zdezynfekować ręce. Na głosowanie trzeba obowiązkowo zabrać ze sobą maseczkę. Bez niej wyborcy mogą zostać wyproszeni z lokalu wyborczego bez możliwości oddania głosu. O chwilowe odsłonięcie maseczki możemy zostać poproszeni przez członka komisji wyborczej, który będzie potwierdzał tożsamość. Również członkowie komisji wyborczych obsługujący wyborców powinni mieć na twarzach maseczki.
Co zrobić, by zagłosować?
– znajdź swój lokal wyborczy, wybierz się tam w dniu wyborów w godz. 7.00-21.00. Pamiętaj, że w lokalu mogą być kolejki, a więc nie zwlekaj do ostatniej chwili.
– zabierz z sobą dokument ze zdjęciem stwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty – zostaniesz o niego poproszony w lokalu wyborczym .
– komisja wyborcza sprawdzi, czy jesteś uprawniony do głosowania – jeśli tak, to otrzymasz karty do głosowania.
– odbiór karty kwitujesz własnoręcznym podpisem.
– głosujesz (głosowanie jest tajne) – na karcie w wyznaczonym miejscu stawiasz znak „X” przy nazwisku tylko jednego kandydata.
– kartę wrzucasz do urny tak, aby strona zadrukowana była niewidoczna.
Wybory korespondencyjne
To zasadniczo nowość w polskim prawie wyborczym. Pakiet wyborczy będzie dostarczony pocztą lub przez upoważnionego pracownika urzędu gminy. Można też odebrać go osobiście. Zgodnie z ustawą po wypełnieniu karty, trzeba ją włożyć do koperty zwrotnej, zakleić. Potem można ją wrzucić do nadawczej skrzynki pocztowej Poczty Polskiej, która jest zlokalizowana na terenie gminy, w której znajduje się nasza komisja wyborcza. Na kopercie zwrotnej musimy umieścić adres i numer właściwej obwodowej komisji wyborczej. Co ważne, przesyłka powinna się znaleźć w skrzynce 2 dni przed głosowaniem, czyli do 26 czerwca.
W niedzielny wieczór 28 czerwca na stronie Informatora Brzeskiego www.informatorbrzeski.pl będziemy prowadzić lokalny wieczór wyborczy. Najszybciej jak to tylko możliwe postaramy się podać pierwsze informacje z lokali wyborczych w Powiecie Brzeskim.
—
IB