ADV
blank
Wiadomości

Ekoszkoła w czasie pandemii

Rozstrzygnięto pierwszą z pięciu konkursowych rund Wojewódzkiego Projektu Ekologicznego Ekoszkoła-Ekoprzedszkole 2020. Uczniowie szkół z Małopolski rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI oraz klasy VII-VIII szkoły podstawowej. W I rundzie uczestnicy mieli do napisania test składający się z 25 pytań zamkniętych dotyczących wiadomości z ekologii i ochrony przyrody, z uwzględnieniem Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego oraz Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego.

W kategorii klasy IV – VI szkoły podstawowej I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Bystrej (powiat gorlicki). Wśród uczniów z grupy starszej (klasy VII-VIII) z testem wiedzy najlepiej poradzili sobie uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Nieczajnej Górnej (powiat dąbrowski).

Okres pandemii nie sprzyja organizacji podobnych konkursów – dość powiedzieć, że od prawie 3 miesięcy szkoły są zamknięte, a nauczyciele i uczniowie pracują w domu. Trudne warunki zmusiły nas do zmiany harmonogramu działań, ale napływające zgłoszenia do Projektu przekonały o konieczności jego organizacji, mimo problemów z pandemią Covid-19 – wyjaśnia Piotr Kania z Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie, współorganizującego konkurs z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Borzęcinie Dolnym. Przedsięwzięciu patronuje Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Do testu wiedzy, który w tym roku przeprowadzono zdalnie przystąpiło 33 uczniów z kilkunastu małopolskich szkół. Przeprowadzono go za pośrednictwem platformy TESTPORTAL.PL  Każdy uczeń otrzymał swój unikatowy link do testu. Dla sprawdzenia systemu zarówno przez organizatorów, jak i samych uczestników przeprowadzono test próbny, który odbył się dzień wcześniej, by w środę 10 czerwca br. o godz. 10:00 napisać ten właściwy.

W tym roku przez pandemię Covid-19 zmuszeni zostaliśmy do zmiany harmonogramu, formuły konkursu, jak i samego testu wiedzy. Uczniowie na jego napisanie (każdy indywidualnie) mieli 30 minut (25 pytań zamkniętych). System notował każde wyjście ucznia poza obszar ekranu, uruchomienie dodatkowych przeglądarek czy okien – informuje Piotr Kania.

Poprawność działań oceniała komisja konkursowa powołana przez organizatorów projektu w składzie: Piotr Kania – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie, Bożena Nowak – wizytator, przedstawiciel Małopolskiego Kuratorium Oświaty, Patrycja Łabuz-Walczak – Kierownik Oddziału Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego w Tarnowie, Główny specjalista ds. edukacji Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, Bernadetta Maguda – wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Tarnowcu oraz  Mieczysława Seruś – nauczyciel Szkoły Podstawowej w Tarnowcu.

Patronat honorowy nad projektem sprawują: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojciech Murdzek, Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Tomasz Urynowicz, Starosta Powiatu Brzeskiego Andrzej Potępa, Starosta Powiatu Tarnowskiego Roman Łucarz, Wójt Gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak oraz instytucje: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego oraz Europejskie Centrum Ochrony Środowiska.

Warto dodać, że do składającego się z pięciu rund konkursu zgłosiło się w tym roku 27 placówek oświatowych z Małopolski, zdecydowanie mniej w porównaniu do poprzednich lat.

To i tak sporo, jak na czas, w którym szkoły i przedszkola są w zasadzie zamknięte od 12 marca. Przed nami ocena w kolejnych czterech rundach, czyli: filmów prezentujących pokaz mody ekologicznej, prezentacji multimedialnych z przebiegu różnorakich działań ekologicznych, opisów jednego zrealizowanego przedsięwzięcia oraz plakatów o tematyce ekologicznej – kwituje Piotr Kania.

Uczestnicy Projektu reprezentują dziesięć powiatów regionu: bocheński, brzeski, dąbrowski, gorlicki, nowosądecki, nowotarski, oświęcimski, proszowicki, tarnowski i wielicki.

(pio)

Wyniki I RUNDY (wiedza) Wojewódzkiego Projektu Ekologicznego EKOSZKOŁA 2020

kategoria 1 – klasy IV-VI szkoły podstawowej

I MIEJSCE: Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Bystrej (gmina Gorlice, powiat gorlicki)

II MIEJSCE: Szkoła Podstawowa im. gen. Sikorskiego w Ropicy Polskiej (gmina Gorlice, powiat gorlicki)

ex equo II MIEJSCE: Zespół Szkolno-Przedszkolny, Szkoła Podstawowa w Woli Radłowskiej (gmina Radłów, powiat tarnowski)

III MIEJSCE: Zespół Szkolno-Przedszkolny, Publiczna Szkoła Podstawowa w Borzęcinie Dolnym (gmina Borzęcin, powiat Brzeski)

kategoria 2 – klasy VII-VIII szkoły podstawowej

I MIEJSCE: Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Nieczajnej Górnej (gmina Dąbrowa Tarnowska, powiat dąbrowski)

II MIEJSCE Szkoła Podstawowa im. Lotników Alianckich w Ostrowie (gmina Proszowice, powiat proszowicki)

III MIEJSCE Zespół Szkolno-Przedszkolny, Publiczna Szkoła Podstawowa w Borzęcinie Dolnym (gmina Borzęcin, powiat Brzeski)

Lista szkół zgłoszonych do I rundy Projektu:

Kategoria 1 (klasy IV–VI):

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Brodzińskiego w Wojakowej;
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borzęcinie Dolnym;
  • Szkoła Podstawowa im. Armii „Kraków” w Żębocinie;
  • Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Bystrej;
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Radłowskiej;
  • Szkoła Podstawowa im. Stanisława i Jana Potoczków w Rdziostowie;
  • Szkoła Podstawowa im. gen. Władysława Sikorskiego w Ropicy Polskiej;

Kategoria 2 (klasy VII–VIII):

  • Publiczna Szkoła Podstawowa w Nieczajnej Górnej;
  • Szkoła Podstawowa im. Stanisława i Jana Potoczków w Rdziostowie;
  • Szkoła Podstawowa im. Armii „Kraków” w Żębocinie;
  • Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Bystrej;
  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Szlachtowej;
  • Szkoła Podstawowa im. Lotników Alianckich w Ostrowie;
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borzęcinie Dolnym;
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Radłowskiej;
  • Szkoła Podstawowa im. gen. Władysława Sikorskiego w Ropicy Polskiej;
  • Niepubliczna Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym w Koczanowie;
blank

Podobne artykuły

Back to top button