Szakale złociste polują na psy? Czy psy z Tworkowej zostały zagryzione przez szakale?
Opublikowany przed kilkoma dniami na naszym portalu artykuł „Dziki zmasakrowały psa w Jadownikach” wywołał lawinę komentarzy na temat zagrożenia do jakiego może prowadzić nadmierna ekspansja dzikich zwierząt w pobliże domostw w poszukiwaniu łatwego pożywienia.
W wiadomości przesłanej na naszą redakcyjną skrzynkę Pani Teresa Klecka z Tworkowej (Gmina Czchów) zwróciła uwagę na zagrożenie jakie oprócz dzików niosą inne zwierzęta drapieżne. Zazwyczaj jesteśmy przyzwyczajeni do obecności lisów. Jednak to nie jedyne drapieżniki jakie pojawiają się w naszej okolicy. Od kilku lat myśliwi obserwują wzrastającą obecność dosyć egzotycznych do niedawna jenotów oraz wilków. Przykładem są tereny Gminy Żegocina w Powiecie Bocheńskim, gdzie w latach 2017 oraz 2020 zaobserwowano te drapieżniki. Nowością są jednak szakale złociste.
– Moje psy zginęły w nocy z 13 na 14 marca 2020 r. Znaleźliśmy je ok. 200 m od siebie – niestety już martwe. Nie widzieliśmy co je zagryzło. Kontaktowałam się ze znajomym myśliwym, który wykluczył że to sprawka dzika lub lisa.
Natomiast ja widziałam szakala niedaleko mojego domu, sąsiad również. Początkowo myślałam, że to jakiś większy lis o dziwnym ubarwieniu. Jak zobaczyłam zdjęcia szakali w Internecie nie miałam wątpliwości, że to właśnie on – napisała Pani Teresa Klecka.
Czy jest się czego bać? Zapytaliśmy o to kilku lokalnych myśliwych – polujących również na terenie Gminy Czchów. Jak na razie nie udało się im spotkać z szakalem złocistym w naszej okolicy. Niemniej zauważają, że pies stanowi łatwy łup dla tej wielkości drapieżnika.
Szakal złocisty to gatunek drapieżnego ssaka z rodzaju wilków. Występuje głównie w południowo-wschodniej Europie i południowej Azji. Jest największym szakalem i jedynym występującym poza obszarem Afryki. Szakal ma złote, krótkie, szorstkie futro. Zakres jego barwy jest pomiędzy złotym a jasnożółtym kolorem, przechodzącym w kolor brązowy na końcach kończyn. Szakal osiąga przeciętnie 70–105 cm długości, z kolei długość ogona wynosi 25 cm. Wysokość mieści się w granicach 38–50 cm w kłębie. Samce ważą 7 do 15 kg. Na wolności żyją od 7 do 9 lat. Żyją w grupach rodzinnych, w których obok pary rodzicielskiej i ich młodocianego potomstwa jest kilka dorosłych osobników.
W roku 2015 odnotowano po raz pierwszy obecność szakala złocistego także w Polsce. Od pewnego czasu jego obecność zgłaszają mieszkańcy również w naszym regionie. Wg ekspertów szakal złocisty stanowi zagrożenie dla dzikiej fauny oraz zwierząt hodowlanych.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z 31 lipca 2017 r., w Polsce od 1 sierpnia 2019 r. można polować na szakala złocistego. Minister środowiska Jan Szyszko wydał zgodę na odstrzał tych drapieżników w związku z zagrożeniem jakie stanowią one dla rodzimej dzikiej fauny oraz dla gospodarstw rolnych. Myśliwi mogą odłowić w sezonie 1270 sztuk tej zwierzyny.
Niemniej nie brakuje głosów zatroskanych ekologów, którzy uważają że nie należy prowadzić odstrzału szakali złocistych. Czy jest to dobre rozwiązanie? Raczej nie – świadczą o tym problemy jakie z szakalami złocistymi mają Węgrzy. Tam pomimo prowadzonego odstrzału szakale rozmnażają się bardzo intensywnie i powodują duże straty zarówno w rolnictwie, jak i wśród rodzimych gatunków zwierząt.
O problemach z dzikami pisaliśmy wielokrotnie. W jednym z ostatnich artykułów opisaliśmy historię rodziny z Jadownik, która w starciu z dzikami straciła swojego psa.
Pisaliśmy o tym w artykule: Dziki zmasakrowały psa w Jadownikach / 1 lipca 2020 r. <==
—
foto: zdjęcie ilustracyjne – szakla złocisty / Wikipedia
IB / wikipedia.pl