Aż trudno sobie wyobrazić, jak mając około 3 promile alkoholu w organizmie można wsiąść za kierownicę samochodu i nie bacząc na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu prowadzić pojazd w takim stanie. Dzięki reakcji mieszkanek powiatu brzeskiego 40-letni kierowca samochodu dostawczego, zmierzający w kierunku Nowego Sącza, jazdę zakończył w Brzesku. Policjanci zatrzymali mężczyznę, który odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości.
Wczoraj, 16 lipca br. w godzinach wieczornych, dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Brzesku odebrał zgłoszenie o kierującym, który miał prowadzić pojazd pod działaniem alkoholu. Gdy skierowany na miejsce patrol podjechał we wskazane miejsce w Brzesku kierowca wracał z zakupionym jedzeniem do samochodu. Policjanci od świadków dowiedzieli się, że mężczyzna podjechał do przydrożnego punktu, zaparkował samochód, po czym złożył zamówienie. To wtedy postronne osoby wyczuły od niego silną woń alkoholu i bez wahania powiadomiły policjantów. Mundurowi poddali 40-letniego mieszkańca powiatu chrzanowskiego badaniu stanu trzeźwości. Urządzenie wskazało prawie 3 promile alkoholu w organizmie. Okazało się, że mężczyzna jest w trasie od kilku godzin. W Brzesku zatrzymał się, żeby się posilić. Na szczęście mieszkanki powiatu brzeskiego, które wyczuły od 40-latka alkohol zachowały się przytomnie i to dzięki nim kierowca poniesie odpowiedzialność za jazdę w stanie nietrzeźwości. Gratulujemy Paniom takiej postawy, która zasługuje na uznanie.
Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna musi się też liczyć z zakazem prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata, a także świadczeniem pieniężnym na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tysięcy złotych.
Takich przypadków niestety na naszych drogach nie brakuje. W I półroczu 2020 roku brzescy policjanci zatrzymali 60 kierujących samochodami pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze są konsekwentni, aby takich potencjalnych zabójców eliminować z dróg.
Nietrzeźwy kierowca to śmiertelne niebezpieczeństwo. Nadal panuje mylne i zgubne przekonanie, że kierowca może prowadzić samochód po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu. Alkohol, nawet w małych ilościach zaburza koncentrację oraz ocenę rzeczywistości i własnych zachowań, wydłuża czas reakcji na bodźce i ogranicza pole widzenia.
Pijący nie myślą o odpowiedzialności i konsekwencjach wsiadania za kierownicę. Dopiero tragedia na drodze powoduje, że sprawca najchętniej cofnąłby czas. Niestety często jest za późno na opamiętanie. Kierowco, zanim zdecydujesz się wsiąść po alkoholu za kierownicę uruchom wyobraźnię i pomyśl, co by było gdyby pod kołami takiego właśnie kierowcy jak ty zginął ktoś z twoich bliskich.
Widzisz nietrzeźwego kierującego wsiadającego do pojazdu? Reaguj! Wystarczy, że powiadomisz o tym Policję dzwoniąc na numer alarmowy 112.
—
IB