ADV
blank
Wiadomości

Aktywnie inwestować w rozwój

O bieżących działaniach ekonomiczno-inwestycyjnych w gminie Borzęcin oraz planach na przyszłość dyskutowano podczas roboczej wizyty Posła na Sejm RP Stanisława Bukowca oraz Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Tomasza Urynowicza. Wójt Janusz Kwaśniak przedstawiając osiągnięcia gminy z ostatnich lat zwracał uwagę na potrzeby samorządu i samych mieszkańców chcących z pomocą funduszy krajowych i europejskich zmieniać i unowocześniać swoje miejscowości oraz gospodarstwa domowe.

Wizytę rozpoczęto od prezentacji, w której gospodarz gminy w kilkunastu punktach przybliżył najważniejsze działania inwestycyjne. Wspomniał o ukończonej jesienią ubiegłego roku kosztem ponad 2,3 mln złotych przebudowie i rozbudowie budynku OSP w Borzęcinie zwiększającej jego kubaturę niemal 2,5 krotnie, programie wymiany kotłów, z którego skorzystało już ponad 120 osób, powstającej za prawie 5 mln złotych Strefie Aktywności Gospodarczej w Borzęcinie-Borku, gdzie pozyskani zostali już inwestorzy czy modernizowanym – dzięki wsparciu dwóch funduszy unijnych – Domu Ludowym w Borzęcinie, siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury. Nie zabrakło też planów.

Oczekujemy na podpisanie umowy dotyczącej dofinansowania rozbudowy i przebudowy budynku Remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Borzęcinie Dolnym na potrzeby budynku wielofunkcyjnego wraz z zagospodarowaniem terenu. Koszt zadania to ponad 4,1 mln zł, z czego wkład własny gminy to 12% wartości inwestycji. Resztę pokryją fundusze europejskie i rządowe – informował Janusz Kwaśniak. – Sporo obiecujemy sobie także po podpisanym niedawno porozumieniu dotyczącym utworzenia Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej i budowie z funduszy rządowych w miejscowości Łęki kilkunastu mieszkań dostępnych na preferencyjnych warunkach, przede wszystkim dla ludzi młodych.

Poseł Bukowiec pogratulował wójtowi Kwaśniakowi, iż mimo trudnego roku i pandemii udało się go zamknąć z sukcesami ekonomicznymi i gospodarczymi. – Przygotowywane przez gminę Borzęcin wnioski doskonale wpisują się w rządowe i samorządowe programy wsparcia. Sukcesem jest pospinanie rożnych źródeł finansowania w taki sposób, aby zadania inwestycyjne realizowane były z jak najmniejszym obciążeniem gminnego budżetu. Przekazana informacja, że w ubiegłym roku udało się zrestrukturyzować gminne zadłużenie oszczędzając tym samym ponad 1,2 mln złotych i do tego zamknąć budżet nadwyżką ponad 3 mln złotych świadczy o bardzo dobrym zarządzaniu gminą – przyznał Stanisław Bukowiec, deklarując chęć dalszej pomocy w realizowanych inicjatywach.

W trakcie spotkania wójt Borzęcina zaprezentował wielokrotnie zgłaszane przez mieszkańców gminy potrzeby dotyczące wsparcia w formie dotacji inwestycji realizowanych w gospodarstwach domowych w zakresie: wymiany niskosprawnych źródła ciepła, budowy przydomowych oczyszczalni ścieków, likwidacji azbestu, termomodernizacji budynków mieszkalnych, budowy przydomowych instalacji OZE.

Zdaniem wicemarszałka Urynowicza, większość zgłaszanych postulatów, przy zaangażowaniu samorządu gminy Borzęcin, będzie możliwa do realizacji w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027. – Gmina Borzęcin jest przykładem dobrego rozwoju i aktywności w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych. Jestem pewny, że ta przebojowość, dobre pomysły, aktywność wójta i dobra współpraca z radą gminy pozwoli na przygotowanie dobrych wniosków i realizację wielu zadań ważnych z punktu widzenia samorządu i wszystkich mieszkańców – mówił Tomasz Urynowicz.

Na zakończenie spotkania uczestnicy odwiedzili plac budowy modernizowanego obiektu Domu Ludowego w Borzęcinie, siedziby Gminnego Ośrodka Kultury i Gminnej Biblioteki Publicznej.

(pio)

Fot. Maciej Mazur

blank

Podobne artykuły

Back to top button