Ogłoszono listę nominowanych osób do tegorocznych Paszportów Polityki. Nagrody przyznawane są w siedmiu kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz kultura cyfrowa. Wśród zgłoszonych autorów znalazła się również Sabina Jakubowska – związana z Jadownikami i Brzeskiem autorka powieści – „Akuszerki”.
Laureatów poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 17 stycznia.
– Miło nam poinformować, że na krótkiej liście zgłoszonych do „Paszportów Polityki” znalazła się Sabina Jakubowska!
To efekt zgłoszeń zaproszonych do współtworzenia Paszportów krytyków i akademików. Sabina Jakubowska znalazła się pośród takich autorów, jak Radek Rak czy Wit Szostak.
Gratulujemy naszej autorce tego wyróżnienia – czytamy na stronie Wydawnictwa Relacja.
Paszport „Polityki” to nagroda kulturalna ustanowiona w 1993 roku przez tygodnik „Polityka”, przyznawana twórcom w siedmiu kategoriach: literatura, film, teatr, muzyka poważna, plastyka (sztuki wizualne) i estrada oraz – od roku 2016 – kultura cyfrowa”.
Zgodnie z deklaracją redakcyjną, nagroda jest wyróżnieniem dla twórców, którzy czynią najszybsze postępy, zaskakują nowymi osiągnięciami, swoją aktywnością dobrze rokują w przyszłości i przez to zasługują na opiekę, wsparcie i promocję w świecie.
Nazwa nagrody – Paszport – miała być symboliczną przepustką do świata wielkiej, międzynarodowej sztuki. Pomysłodawcą nagrody był szef działu kultury tygodnika Zdzisław Pietrasik, a miała ona pomóc we wskazywaniu i lansowaniu najciekawszych twórców młodego pokolenia. Nominują do nagrody zaproszeni krytycy, związani z różnymi redakcjami i mediami.
O książce
Zima 1885 roku, podkrakowska wieś. Młodziutka Franciszka rodzi swoje pierwsze dziecko. W porodzie towarzyszy jej przybrana matka, znana w okolicy akuszerka.
W tym samym czasie w pobliskim dworze również rodzi się dziecko. Franciszka zostaje zatrudniona jako jego mamka. Splot okoliczności sprawia, że zaczyna pomagać okolicznym kobietom w przyjściu na świat ich dzieci, a dzięki nieoczekiwanemu wsparciu zaczyna naukę w krakowskiej szkole położnych. Na początku jest zagubiona, lecz wkrótce zyskuje pewność siebie. Wraca z Krakowa do rodzinnej wsi bogatsza w wiedzę o rodzeniu, która boleśnie zderza się z wiejską rzeczywistością, biedną i zabobonną. Wciąga ją wir namiętności i wielkiej historii.
– Pytacie mnie, czy ta powieść to prawda, czy fikcja?
„Akuszerki” opowiadają o bohaterach fikcyjnych, zanurzonych jednak w prawdziwej historii małopolskiej wsi i miasteczka w XIX i XX wieku. Od czasu do czasu przemknie przez karty tej opowieści także postać realna. A żeby nie było wątpliwości kto jest kim, książka zawiera Słownik postaci rzeczywistych – pisze na swoim profilu Sabina Jakubowska.
„Akuszerki” to inspirowana autentycznymi zapiskami prababki autorki monumentalna i porywająca opowieść o kobiecie, która obcowała z życiem i śmiercią, kochała, nienawidziła i niosła pomoc o każdej porze dnia i nocy, także podczas wojennej zawieruchy.
– Świat „Akuszerek” pokazany jest z czułością, ale bez znieczulenia. Brud jest brudem, przemoc przemocą, a miłość i mądrość idą w poprzek religijności. W tle toczą się wojny, wybuchają pożary, zarazy i pogromy. Dzieci się rodzą i odchodzą, jedne do szkół, inne na śmierć, bo wielka historia za nic ma codzienny trud kobiet.
To prawdziwa i mądra powieść o przyjmowaniu życia i szacunku wobec śmierci – mówi Barbara Sadurska, pisarska, laureatka Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.
Książka jest dostępna w przedsprzedaży w księgarniach internetowych. Można ją znaleźć m.in. na czytamy.pl <==
Sabina Jakubowska od lat jako doula towarzyszy kobietom przy porodach. Jest certyfikowaną doulą oraz mgr archeologii i dr nauk humanistycznych, autorką publikacji o charakterze naukowym, edukacyjnym, historyczno – społecznym i regionalnym. Fascynuje ją historia lokalna, której poświęciła też doktorat (Zmienność imiennictwa w polskich środowiskach lokalnych na przykładzie rzymskokatolickiej parafii Jadowniki (Podgórne) w Małopolsce w latach 1784-2005).
– „Akuszerki” to powieść, która powstała z miłości do porodów i do doulowania, z wielkiego szacunku do pracy położnych, z inspiracji płynących od poprzednich pokoleń, z podziwu do ludzi, którzy żyli i przetrwali te wszystkie wydarzenia, jakie wielka historia przyniosła do ich zwykłego, pracowitego życia.
Pracując nad moim doktoratem o imionach i wartościach, dotknęłam tysięcy istnień ludzkich, zamkniętych w starych księgach metrykalnych. A one dotknęły mnie.
I oto efekt – dodaje na swoim profilu Sabina Jakubowska.
Sabina Jakubowska jest również autorką ksiązki – „Dom na Wschodniej”. Jej debiutancka książka wydana w 2015 r. zdobyła Nagrodę Główną w konkursie Promotorzy Debiutów Instytutu Książki i Fundacji Tygodnika Powszechnego.
„Akuszerki” są jej pierwszą powieścią dla dorosłych czytelników.
—
foto: Sabina Jakubowska @ fb
IB / wikipedia