ADV
blank
Powiat BocheńskiWiadomości
Trending

Analiza radarowa nawałnicy w Rajbrocie oraz gradobicia w Sufczynie i Łysej Górze / 1 czerwca 2024 r.

Gradobicie i ulewne deszcze jakie przeszły w sobotę 1 czerwca 2024 r. nad Powiatami Bocheńskim i Brzeskim zaskoczyły wiele osób.

Facebookowy profil przedstawił Pogoda Żegocina przedstawił szczegółową analizę gwałtownych zjawisk pogodowych jakich byliśmy świadkami w miniony weekend.

– Dzień Dziecka w Rajbrocie i okolicach zostanie zapewne na długo zapamiętany. Okołopołudniowa nawałnica, która przeszła przez tamte rejony poczyniła wiele szkód jeśli chodzi o intensywne opady deszczu oraz lokalne spore akumulacje gradu. Postanowiłem sporządzić krótkie podsumowanie tej nawałnicy w oparciu na ogólnodostępne dane radarowe.

Wszystko zaczęło się mniej więcej około godziny 11:40. Wtedy to w okolicach Rozdziela komórka burzowa bardzo szybko rozbudowała się aby nabrać pełnej odbiciowości radarowej – taka odbiciowość sugeruje opady gradu oraz nawalne opady deszczu. I nie było inaczej, Rozdziele zanotowało sporą akumulację opadów gradu. Kolejne minuty to rozbudowa komórki burzowej na wschód i północny wschód. Wtedy to zauważalne było odejście komórki bardziej w prawo względem innych burz – a to oznaczało charakterystyczny tor poruszania się dla superkomórki burzowej.

Około godziny 11:50-11:55 burza superkomórkowa na dobre weszła do Rajbrotu ale zauważalny był również charakterystyczny postój komórki. Ta od nowa budowała się od tyłu przechodząc przez te same rejony. Ciągle mieliśmy do czynienia z maksymalną odbiciowością radarową – grad pojawił się również w Rajbrocie. Ale to nie grad był największym zagrożeniem. Zdecydowanie gorsza sytuacja wystąpiła z opadami deszczu, którego było coraz więcej. Na obszarze zaznaczonym na fioletowo wyznaczyłem miejsce, w którym prawdopodobnie spadło najwięcej deszczu. To tutaj odbiciowość radarowa najdłużej utrzymywała się na najwyższym poziomie. Na pograniczu Bytomska z Rajbrotem na jednej z prywatnych stacji meteorologicznych suma opadu wyniosła około 57mm deszczu a tam odbiciowość nie była aż tak wysoka. Z tego względu w fioletowym obrębie deszczu mogło spaść nawet około 80mm.

Około godziny 12:20-12:30 zauważalne było wygenerowanie się kolejnej superkomórki burzowej, która zaczęła podążać na północny wschód generując intensywne gradobicia m.in. w miejscowości Sufczyn i Łysa Góra. W tym czasie komórka burzowa w Rajbrocie właśnie na obszarze zaznaczonym na fioletowo przybrała na sile. W końcu około godziny 12:50 superkomórka burzowa zaczęła znacząco słabnąć.

blank

Niestety tak silne opady deszczu w powiązaniu z niesprzyjającą orografią terenu spowodowały to, że okoliczne rowy bardzo szybko zaczynały się przepełniać, a drogi zaczęły zamieniać się w rwące rzeki. Tak silny opad jaki wystąpił w Rajbrocie bardzo ciężko jest opanować nawet przy dobrym zarządzaniu wodami opadowymi.

– Wspomniałem o orografii terenu – woda z wyższych partii Rajbrotu zaczęła szybko spływać w niższe rejony do okolicznych potoków – te zaś nie nadążały z jej odbiorem co doprowadziło do lokalnych wylań. Gdyby komórka burzowa stacjonowałaby jeszcze przez około pół godziny sytuacja stałaby się dramatyczna i mogłoby dojść do powodzi błyskawicznej.

Oczywiście analiza radarowa jest oparta na skanach z radaru meteorologicznego – może różnić się od rzeczywistego stanu, który wystąpił na zaznaczonych obszarach – czytamy na profilu Pogoda Żegocina.

Dane: old.radar-opadow.pl / Mapy Google

Sytuację meteo z 1 czerwca można prześledzić na stronie old.radar-opadow.pl <==

Na temat sobotnich anomalii pogodowych pisaliśmy w poniższych materiałach:

Gradobicie w Łysej Górze i Sufczynie / 1 czerwca 2024 r. / zdjęcia <==

Przez Rajbrot przeszła potężna nawałnica / zdjęcia i video <==


foto: Jakub Kurnik
IB / Pogoda Żegocina

blank

Podobne artykuły

Back to top button