Antyperspirant – jak działa?
Lato to czas wypoczynku, rekreacji, relaksu. W końcu mamy chwilę, by nacieszyć się słońcem i możliwościami, jakie nam daje – jogging, wspinaczka po górach czy wycieczki rowerowe to tylko niektóre z nich. Podczas tych aktywności palące słońce jednak może dać się we znaki, a nadmierna potliwość i wywołana nią przepocona koszulka mogą skutecznie sprawić, że nasz komfort spadnie. W takich chwilach dobrze jest postawić na sprawdzony antyperspirant, który pozwoli nam zachować pewność siebie w każdej sytuacji. Jaki wybrać – w kulce czy w sprayu?
Antyperspirant – jak działa?
Antyperspirant to jeden z najpopularniejszych i najczęściej używanych kosmetyków, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy dyskomfort wywołany poceniem się może nam dać się mocniej we znaki. Żeby zrozumieć, jak działa antyperspirant, musimy najpierw przyjrzeć się samemu procesowi pocenia się – jak działa i czemu służy?
Pocenie się, czyli nasza naturalna termoregulacja
Na naszej skórze, w zależności od predyspozycji genetycznych, może się znajdować od 3 do 4 milionów gruczołów potowych – są to małe kanaliki, przez które nasz organizm odprowadza mieszankę wody, soli mineralnych i ubocznych produktów przemiany materii, które tworzą pot. Gruczoły potowe najgęściej występują pod pachami, na dłoniach, na stopach oraz w okolicy miejsc intymnych, chociaż można je znaleźć w zasadzie na całym ciele. Ich zadaniem jest termoregulacja organizmu – co to oznacza?
Pot parujący na naszej rozgrzanej skórze skutecznie ją schładza. To jest właśnie główna funkcja potu – sprawia on, że łatwiej utrzymać naszemu ciału odpowiednią temperaturę. Czasami jednak w wyniku choroby czy po prostu intensywnej aktywności fizycznej potliwość przybiera na sile i staje się dla nas źródłem dyskomfortu – to właśnie w takim momencie najlepiej jest sięgnąć po antyperspiranty. Jak one działają?
Jak działa antyperspirant?
Antyperspirant to kosmetyk, który może pomóc nam w skutecznej walce z poceniem. Dzieje się tak dlatego, że jego skład wnika w gruczoły potowe i je blokuje, powodując, że nasza skóra może dłużej pozostać sucha. Ale skoro pocenie się jest nam potrzebne do regulacji temperatury naszego ciała, to czy antyperspirant może nam zaszkodzić?
Otóż nie – blokowanie gruczołów potowych przez antyperspirant jest tylko czasowe. Warstwy kosmetyku pozostaną z nami, dopóki nasza skóra nie zacznie się łuszczyć – to jej naturalny, oczyszczający proces, podczas którego pozbędzie się ochronnej bariery zostawionej przez antyperspirant.
Antyperspirant – kulka czy spray?
Z racji swojej popularności, antyperspirant to kosmetyk dostępny w wielu różnych formach. Najpowszechniejsze są preparaty w kulce i sprayu – czym różnią się między sobą i czy da się stwierdzić, który z nich jest lepszy?
Antyperspirant w kulce
To najpopularniejsza forma, w jakiej możemy kupić antyperspirant. Preparat jest w formie żelu, który nanosimy na skórę za pomocą specjalnej kulki. Największą zaletą tej formy aplikacji preparatu jest jego trwałość – antyperspirant w kulce jest zazwyczaj bardziej skuteczny niż spray i lepiej blokuje gruczoły potowe, zapewniając nam lepszą ochronę. Jednak kulka ma też wady – jej aplikacja, pomimo że skuteczna, wymaga od nas chwili, kiedy pozwolimy preparatowi na wyschnięcie. Ponadto antyperspirant w kulce czasami zostawia jasne ślady na naszych ubraniach.
Antyperspirant w sprayu
Antyperspirant w sprayu jest bardzo wygodny w aplikacji i to jego największa zaleta – jego opakowanie zazwyczaj przypomina klasyczny dezodorant i umożliwia zastosowanie go na skórze poprzez strumień preparatu pod ciśnieniem. Zazwyczaj jest mniej skuteczny niż antyperspirant w kulce, jednak zostawia także więcej przyjemnego zapachu, nie brudzi ubrań i może być stosowany nawet przez kilka osób, co w preparacie w formie kulki nie jest możliwe ze względów higienicznych.
Antyperspirant – który jest najlepszy?
Na to pytanie niestety nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, gdyż i jedna, i druga forma jego aplikacji ma swoje wady i zalety. Jeśli najbardziej zależy nam na skutecznym powstrzymaniu pocenia, lepiej jest sięgnąć po antyperspirant w kulce. Jednak jeśli naszym priorytetem jest wygoda użycia, powinniśmy raczej wybrać spray.
—
IB / artykuł sponsorowany