
22 kwietnia 2025 r. młodzi z dekanatu Porąbka Uszewska, którzy przyjęli dar Ducha Świętego i mają wszystko, by świadczyć o Jezusie, wnosić w świat nadzieję i radość.
– Pokażcie piękną twarz Kościoła i pozytywne oblicze młodego człowieka żyjącego wiarą, udowadniajcie to swoim życiem, dziś świat potrzebuje waszego świadectwa – przekonywał bierzmowanych z dekanatu Porąbka Uszewska bp Stanisław Salaterski, przez którego posługę 22 kwietnia przyjęli oni ten sakrament.
Ich swoisty wieczernik miał miejsce w kościele parafialnym w Sufczynie i sanktuarium NMP z Lourdes w Porąbce Uszewskiej.
Bierzmowanie w Sufczynie 2025
Biskup Stanisław Salaterski 22 kwietnia w kościele parafialnym pw. Ducha Świętego w Sufczynie udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z tej wspólnoty oraz z Biadolin, Łysej Góry i Jaworska.
Bierzmowanie w Porąbce Uszewskiej 2025
Biskup Stanisław Salaterski 22 kwietnia w sanktuarium NMP z Lourdes w Porąbce Uszewskiej udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z tej parafii oraz z Dębna, Łoniowej, Gwoźdźca i Niedźwiedzy.
W homilii biskup mówił o dwóch postawach i reakcjach na zmartwychwstanie Pana Jezusa, które przypomina nam liturgia słowa w oktawie Wielkanocy i które możemy obserwować też dziś.
– Umocnieni Duchem Świętym dzielcie się ze światem jak apostołowie miłością, nadzieją, dobrem, radością, że Pan Jezus zmartwychwstał, a i my idąc za Nim, także osiągniemy wieczność i zbawienie – zachęcał młodych biskup, przekonując, że sakrament bierzmowania, który otrzymali, pomoże im stać się dzisiejszymi świadkami zmartwychwstania. Że ta misja, zadanie wleje w ich serca pokój, zrodzi w nich poczucie spełnienia, bycia w rękach Pana Boga, ale także może zmienić życie innych, gdyż w świecie, w którym żyjemy, nie brak smutnych, przygnębionych, zagubionych, którzy potrzebują nadziei płynącej z Ewangelii.
Biskup Stanisław dziękował wszystkim, którzy towarzyszyli młodym na drodze przygotowania się do sakramentu swoją modlitwą, przykładem, rozmową, życiową mądrością, posługą, a więc rodzicom, bliskim, katechetom, kapłanom. Wyraził wdzięczność także wobec bierzmowanych za zdobywaną przez nich wiedzę religijną, za podejmowane praktyki pobożnościowe i dzielenie się już z innymi pomocą, radością, talentami. Takich, którzy mogą być dla swoich rówieśników wzorem, wśród nich nie brakuje.
Aleksandra z Biadolin co tydzień śpiewa w kościele psalmy w czasie liturgii i udziela się w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży. Należą do niego także inni bierzmowani z tej parafii, a między nimi Zuzanna. Ola na patronkę swojego bierzmowania wybrała św. Rozalię, której imię, jak przekonuje, kryje jeszcze dwie inne święte – Różę i Lilię. Wszystkie pragnie odkrywać w swoim życiu. Zuzia postawiła na św. Barbarę, a jej wybór podyktowany był głównie tym, że jej obie babcie noszą to imię, obie są dla niej dużym wsparciem.
Alicja z Dębna na patronkę wybrała św. Jadwigę Andegaweńską.
– Od 12. roku życia uważam ją za wzór chrześcijańskiego życia, zrobiła wiele dobrego w swoim życiu. Poznałam jej życiorys bardzo dobrze, przygotowując się do konkursu na jej temat organizowanego przez katedrę wawelską, w którym wzięłam udział te kilka lat temu. Od tego czasu jestem pełna podziwu dla niej. Wrażenie zrobiła nam mnie wielokrotnie, choćby i tym, że była zaręczona z Wilhelmem Habsburgiem i prawdopodobnie w Wiedniu byłoby jej lepiej, jednak wybrała drogę bardziej wymagającą, na pewno nie kierowała się wygodą w życiu, ale wartościami i tym, gdzie będzie bardziej potrzebna – tłumaczy Alicja, udowadniając, że i dziś młodych pociągają piękne ideały.
—
foto: Foto Gość
Beata Malec-Suwara