Bochnia. Zabytkowy budynek starostwa odzyskał dawny blask / zdjęcie / video
Zakończył się remont elewacji w dziewiętnastowiecznym budynku Starostwa Powiatowego w Bochni. W ramach prac wszystkie elementy zdobnicze zostały zrekonstruowane. Obiekt zyskał efektowną iluminację.
Z okazji zakończenia prac przed Starostwem wystąpił bocheński Teatr Artystokracki. Artyści wcielili się w role m.in. prokuratora, archiwisty i pielęgniarki, co pokazało bogatą historię budynku.
Prace rozpoczęły się na początku roku. Polegały na skuciu obrzutki cementowej i innych warstw z poprzednich remontów, demontażu krat okiennych, wykonaniu rekonstrukcji ubytków na wszystkich elementach zdobniczych, wykonaniu obróbek blacharskich oraz odnowieniu elewacji. Wykonane zostały również prace polegające na montażu iluminacji świetlnej.
– Remont budynku wpisał się w rewitalizację zabytkowego centrum Bochni. Zależało nam, aby zachować unikatowe zdobienia, a iluminacja dodatkowo podkreśla wyjątkowość tego miejsca. Dzięki dzisiejszemu przedstawieniu mogliśmy poznać bogatą historię siedziby starostwa, dziękuję młodym artystom i gratuluję wspaniałego występu – mówi Starosta Bocheński Adam Korta.
Budynek Starostwa został zbudowany w 1893 r., wg projektu znanego architekta Władysława Ekielskiego, z inicjatywy prezesa Rady Powiatowej Zdzisława Włodka. Na początku XX wieku dobudowano skrzydło zachodnie, a w latach 60. i 70. XX wieku nadbudowano częściowo piętro nad budynkiem głównym oraz poszerzono obiekt o skrzydło północne. Do 1975 r. obiekt pełnił funkcje administracyjne powiatu bocheńskiego. W latach 90-tych był siedzibą Urzędu Rejonowego. Wraz z reaktywacją powiatów został siedzibą Starostwa Powiatowego w Bochni. Fasada centralna budynku wyróżnia się bogatymi zdobieniami m.in. dekoracjami o motywach heraldycznych, kamiennym balkonem oraz oknami w ozdobnych obramieniach.
—
Fot. Mateusz Mulka / Maciej Mazur