W całej Polsce odbyły się procesje, w których wierni przeszli ulicami miast i wsi, by zamanifestować swoją wiarę. W procesjach uczestniczyły osoby duchowne, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń, rodziny z małymi dziećmi, młodzież i starsi.
Nie inaczej było w Borzęcinie, gdzie licznie zgromadzeni wierni przeszli w uroczystej procesji do czterech ołtarzy.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana jest powszechnie Bożym Ciałem jest obchodzona w Kościele katolickim w czwartek, po uroczystości Trójcy Świętej. Uroczystość wprowadził w 1246 roku biskup Robert dla diecezji Liege w Belgii, a papież Urban IV w 1264 r. ustanowił święto Bożego Ciała dla całego Kościoła. Jako pierwszy obchody święta Bożego Ciała w Polsce wprowadził w diecezji krakowskiej w 1320 roku bp Nanker. W okresach zaborów i czasach komunizmu procesje były nie tylko manifestacją wiary, ale również patriotyzmu Polaków.
Głównym celem obchodów Bożego Ciała jest publiczne wyznanie wiary w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, oddanie Mu czci i podziękowanie za łaski płynące przez ten sakrament, a także przebłaganie go za zniewagi wyrządzone przez słabość i oziębłość ludzką oraz bluźnierstwa niewiernych. Po liturgii eucharystii następuje procesja do czterech ołtarzy. Przy każdym z nich odmawia się modlitwy i czyta Ewangelię.
—
foto: Andrzej Gruca
IB
Galeria zdjęć