Borzęcin / Świetlice w czasie pandemii
Rok temu, w marcu 2020 roku otrzymaliśmy smutną wiadomość o konieczności czasowego zamknięcia świetlic terenowych GOK z racji postępującej pandemii Covid-19. W tamtym momencie nikt zapewne nie przypuszczał, iż będzie to trwało tak długo. Instruktorzy zostali odcięci od pracy z dziećmi i młodzieżą, z przecież miejsca, jakimi są świetlice przeznaczone są w głównej mierze właśnie dla nich. Tutaj mogą spędzać wolny czas, uczestniczyć w różnego rodzaju zajęciach, integrować się. Z powodu ograniczeń opiekunowie świetlic przenieśli większość swoich działań do sieci internet, podejmując próby organizacji konkursów i warsztatów. Czasem, w momentach większego rozluźnienia przepisów sanitarnych, udawało się też działać w plenerze.
W okresie wakacji, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego, GOK zorganizował wycieczki do Iwkowej, Czchowa, Ciężkowic oraz wyjazdy do kina i na tor kartingowy. Podczas piątej edycji zawodów biegowych z cyklu „Borzęcińska dycha” świetlicowe z Przyborowa i Jagniówki zorganizowały dla najmłodszych konkursy sprawnościowe oraz plastyczne, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Ponadto pracownicy świetlic pomagali przy organizacji Małopolskiej Nagrody Poetyckiej „Źródło”, Xii Edycji Wojewódzkiego Projektu Ekologicznego Ekoszkoła-Ekoprzedszkole czy Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek.
Najwięcej ciekawych działań i inicjatyw w trakcie roku pandemii podjęła świetlica w Bielczy, która przygotowała np. konkursy plastyczne pt.: „Moja Kochana Mama”, „Mój wymarzony pierwszy dzień wakacji „ „Uroczystość Wszystkich Świętych”, „Wolność mojej rodziny widziana oczami dziecka”, „Mój wymarzony Mikołajkowy prezent”. Po każdym z nich organizowana była wystawa zgłoszonych prac. Dużym zainteresowaniem cieszył się również konkurs na najładniejszego bałwana i na najpiękniejszą kartkę walentynkową (ponad 70 uczestników). W ramach zajęć plenerowych odbyło się 7 turniejów z nagrodami: dwa w bilard i 5 w tenisa stołowego. Świetlica zaangażowała się także w akcję Mobilnego Mikołaja, który odwiedził z prezentami nie tylko ponad 30 dzieci z całej gminy Borzęcin, ale także zaprzyjaźnione sklepy i chorego Jasia z Przyborowa. – W trakcie organizowanych zajęć na świeżym powietrzu dzieci mogły korzystać z całego sprzętu, jakim dysponuje świetlica, np. stołu do gry w ping ponga, piłkarzyków, rzucać lotkami w tarczę, grać w piłkę czy badmintona. Dzieci i młodzież mogły uczestniczyć też w zajęciach plastyczno – technicznych, w trakcie których wykonywały kartki i stroiki wielkanocne z wcześniej odebranych ze świetlicy pakietów plastycznych – mówi odpowiedzialny za funkcjonowanie świetlicy Jan Sperka, instruktor GOK.
Świetlica w Warysiu również zorganizowała konkurs plastyczny związany z „Dniem Matki” oraz kilkanaście spotkań – warsztatów wokalnych przed Gminnym Konkursem Kolęd i Pastorałek.
Placówka w Przyborowie była inicjatorem takich działań, jak: organizacja, przeprowadzenie i przygotowanie materiałów do dwóch warsztatów z tradycyjnego zdobienia pisanek, z transmisją do internetu. Obejrzało ją łącznie kilka tysięcy osób. Pracownik świetlicy, jako pomysłodawca konkursu „W moim ogrodzie”, był zaangażowany w jego przygotowanie. Służył pomocą w zorganizowaniu spotkań warsztatowych, podczas których – wspólnie z paniami z KGW „Dworzanki” – przygotowywano ozdoby z okazji Świąt Bożego Narodzenia. W czasie spotkań zdobione były pierniczki oraz nagrano film dotyczący tradycji świątecznych.
Świetlica w Borzęcinie Górnym była koordynatorem wielu działań. Dla członków ZPiT „Mali Borzęcanie” organizowano do końca lipca cotygodniowe zajęcia z tańca ludowego i śpiewu – zgodnie z ustaleniami Sanepidu i z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. W trakcie wakacji pracownik organizował i koordynował wyjazdy przygotowane dla dzieci i młodzieży. Pogarszająca się sytuacja epidemiczna jednak nie pozwoliła na szereg zaplanowanych na ten czas zadań. Warsztaty zdobienia jaj metodą rytowniczą udało się zrealizować tylko częściowo na spotkaniach, a później zostały przeniesione do sieci internet. W I Indywidualnym Turnieju Szachowym o Puchar Starosty Brzeskiego w wersji online z sukcesem udział wzięło 5 zawodników z koła szachowego działającego przy świetlicy GOK. Przygotowano i przeprowadzono także internetowe warsztaty robienia ozdób bożonarodzeniowych z nici.
Jak widać, pomimo pandemii świetlice terenowe Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie nie próżnowały, lecz podjęły wiele działań związanych z zagospodarowaniem czasu wolnego młodym mieszkańcom naszej gminy. Oczywiście z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.
—
Instruktorzy świetlic GOK Borzęcin