Branżowe Centra Umiejętności szansą na rozwój szkolnictwa zawodowego w Małopolsce
W Nowym Sączu odbyło się spotkanie robocze poświęcone nowo powstającym Branżowym Centrom Umiejętności (BCU). W spotkaniu z dyrektorami i przedstawicielami trzech nowych jednostek uczestniczył wicemarszałek Witold Kozłowski.
Branżowe centra umiejętności połączą w jeszcze większym stopniu biznes z edukacją zawodową i zapewnią trwałą współpracę pomiędzy branżami, szkołami zawodowymi i uczelniami. Uzupełnią istniejącą ofertę kształcenia zawodowego na poziomie szkolnictwa ponadpodstawowego i szkolnictwa wyższego – podkreśla wicemarszałek Witold Kozłowski.
BCU, jako nowe jednostki systemu oświaty, będą zaawansowanymi technologicznie ośrodkami kształcenia, szkolenia i egzaminowania w danej branży. Z ich oferty będą mogli korzystać uczniowie, studenci, nauczyciele, wykładowcy oraz pracownicy branżowi. BCU pełnić będą funkcje: edukacyjno-szkoleniową, integrująco-wspierającą, innowacyjno-rozwojową i doradczo-promocyjną.
Podczas spotkania, Dyrektor Małopolskiego Zespołu Jednostek Edukacyjnych w Nowym Sączu Anna Grzegorzek oprowadziła zgromadzonych po budynku przy ulicy Jagiellońskiej 61 w Nowym Sączu, gdzie utworzone zostanie BCU w dziedzinie techniki masażu, przedstawiając założenia inwestycyjne, obejmujące powstanie m.in.: wirtualnej pracowni anatomicznej, nowoczesnych pracowni masażu medycznego i pracowni masażu holistycznego, sali wykładowej oraz zaplecza hotelowego. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń i omówienia postępów prac w ramach działań inwestycyjnych.
Środki na utworzenie i wsparcie funkcjonowania branżowych centrów umiejętności pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Wspierania Odporności.
—
malopolska.pl