Brzesko: mapa miejsc, których już nie ma – Geościeżka Brzesko
Brzesko to miasto o ciekawej historii i wielu atrakcyjnych turystycznie miejscach. Odnaleźć w nim można wiele pięknych obiektów, interesujących detali, urokliwych zakamarków. To, co ciekawe skrywa się także w historycznej przeszłości miasta – nie zawsze jednak łatwo jest dostrzec ślady tych miejsc czy wydarzeń na pierwszy rzut oka. Wiele z nich zniknęło w toku dziejów lub zmieniły swoją funkcję, lecz są częścią jego dziedzictwa i wciąż pozostają w pamięci mieszkańców i mieszkanek.
Ich przywołaniu i lepszemu poznaniu ma służyć wirtualna mapa miejsc, których już nie ma opracowana przez pracownice i pracowników Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku z udziałem seniorów, młodzieży i osób zainteresowanych lokalną historią podczas realizacji projektu „Geościeżka po miejscach, których już nie ma – warsztaty i gra terenowa wokół lokalnego dziedzictwa” sfinansowanego ze środków Fundacji ORLEN w ramach programu Moje miejsce na Ziemi.
Geocaching to popularna na całym świecie gra o wielomilionowym zasięgu polegająca na poszukiwaniu ukrytych „skarbów” z wykorzystaniem narzędzi GPS, narodziła się w 2000 r. w Stanach Zjednoczonych. Brzesku geocaching nie był także obcy, forma tej zabawy posiadała jednak ogromny potencjał, by za jej pomocą opowiedzieć o historii i dziedzictwie Brzeska zarówno osobom tu mieszkającym, jak i przyjezdnym. Obrany motyw przewodni – „miejsca, których już nie ma” – stanowi natomiast odpowiedź na kulturową i społeczną potrzebę zachowywania pamięci o lokalnej historii, dziedzictwie miejsc (czasem już nieistniejących) i promowania jej wśród kolejnych pokoleń. Przeszłość to ważny element tożsamości lokalnych społeczności, takich jak właśnie mieszkańcy Brzeska, stąd wykazywana przez nich potrzeba nawiązywania w działaniach publicznych do lokalnej historii i jej kultywowania, także w atrakcyjny dla współczesnych odbiorców sposób. Wpisując się w trendy turystyki przedstawiamy ciekawą, ogólnodostępną i bezpłatną propozycję rozrywki dla osób w każdym wieku, także rodzin z dziećmi, posiadającą przy tym walory edukacyjne, zachęcającą do aktywności ruchowej, kreatywnego spędzania czasu oraz zwiedzania – także swojej okolicy – poza utartym schematem.
Seria skrytek została opracowana przez pracownice i pracowników Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku z udziałem seniorów, młodzieży i osób zainteresowanych lokalną historią podczas realizacji projektu „Geościeżka po miejscach, których już nie ma – warsztaty i gra terenowa wokół lokalnego dziedzictwa” sfinansowanego ze środków Fundacji ORLEN w ramach programu Moje miejsce na Ziemi.
Seria skrytek o „miejscach, których już nie ma”:
-
Rynek – jak wyglądało przed laty serce miasta?
-
Drewniany ratusz
-
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” – karczma Wiedeń i Kino Bałtyk
-
Skąd w mieście woda? – łaźnie, studnie i woziwodowie
-
Miejski handel
-
Stary cmentarz żydowski
-
Ulica, której już nie ma
-
Dla fizycznego i moralnego rozwoju dziecka – pawilon przedszkolny w Ogródku Jordanowskim w Brzesku
-
Brzeskie synagogi
-
Marmolada z fabryki Badenich
-
W zakopiańskim stylu – Teatr Letni
-
Pałacowa szkoła – brzeskie liceum i technikum w Pałacu Goetzów
-
Beczka z tajemnicą z czasów zimnej wojny
-
Staffówka – lekcje w willi z piękną historią
-
Na linii Kraków-Lwów – dawna stacja kolejowa
-
Słotwina – majątek ziemski
—
PiMBP w Brzesku