Brzesko. Olbrzymie zainteresowanie spotkaniem z autorką bestsellerowych „Chłopek” / zdjęcia
„Chłopki” Joanny Kuciel-Frydryszak podbiły polski rynek wydawniczy. Nie inaczej było z publiką która w sobotę 11 maja 2024 r. szczelnie wypełniła salę wystawienniczo-odczytową Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Brzesku.
Podczas Tygodnia Bibliotek odbywającego się w tym roku pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie” brzeska biblioteka była organizatorem wyjątkowego spotkania z jedną z najpoczytniejszych obecnie polskich autorek – Joanną Kuciel-Frydryszak. Jej reportaż historyczny „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, który ukazał się w maju 2023, osiągnął rekordowy nakład ponad 300 tys. egzemplarzy i został uznany przez największe polskie media za najważniejszą książkę 2023 roku.
Moderatorką spotkania była Sabina Jakubowska, autorka „Akuszerek” – powieści również oddającej głos wiejskim kobietom. W długiej i wciągającej rozmowie autorka „Chłopek” udowodniła, że najbardziej poruszające i potrzebne są zwykłe historie, te niedoceniane historie naszych babek i prababek.
Nie zabrakło nawiązań do lokalnych akcentów zawartych w książce. Okładka graficznie przygotowana przez Annę Pol przedstawia starszą kobietę dźwigającą na nosidłach (koromyśle) dwa wiadra z wodą. To niosące w sobie bardzo mocny przekaz zdjęcie wykonane zostało w 1932 roku w Lipnicy Murowanej.
Wśród historii kobiet, które zostały przedstawione przez Joannę Kuciel-Frydryszak jest i ta związana bezpośrednio z Powiatem Brzeskim. Bohaterką jednego z rozdziałów jest pochodząca z Borzecina Wiktoria Kuliś, która w latach dwudziestych wyemigrowała do Kanady. Za sprawą borzęcińskiego historyka Lucjana Kołodziejskiego jej historię poznała i opisała autorka „Chłopek”.
Spotkaniu z autorką „Chłopek” towarzyszył mini-koncert zespołu muzycznego „Chłopki”.
Chłopki – nota wydawnicza
Joanna Kuciel-Frydryszak – urodzona we Wrocławiu, z wykształcenia polonistka, z zawodu dziennikarka, przez lata związana z wrocławską prasą. Autorka dwóch książek biograficznych: o Antonim Słonimskim („Słonimski. Heretyk na ambonie”) i o Kazimierze Iłłakowiczównie („Iłła”) a także bestsellerowej pierwszej w Polsce książki o przedwojennych służących („Służące do wszystkiego”) oraz reportażu historycznego „Chłopki”, który ukazał się w maju 2023, osiągnął rekordowy nakład 300 tys. egzemplarzy i został uznany przez największe polskie media za najważniejszą książkę 2023 roku.
Chłopki. Opowieść o naszych babkach
Autorka „Służących do wszystkiego” wraca do tematu wiejskich kobiet, ale tym razem to opowieść zza drugiej strony drzwi chłopskiej chałupy. Podczas, gdy Maryśki i Kaśki wyruszają do miast, by usługiwać w pańskich domach, na wsiach zostają ich siostry i matki: harujące od świtu do nocy gospodynie, folwarczne wyrobnice, mamki, dziewki pracujące w bogatszych gospodarstwach. Marzące o własnym łóżku, butach, szkole i o zostaniu panią. Modlące się o posag, byle „nie wyjść za dziada” i nie zostać wydane za morgi. Dzielące na czworo zapałki, by wyżywić rodzinę. Często analfabetki, bo „babom szkoły nie potrzeba”.
Nasze babki i prababki.
Joanna Kuciel-Frydryszak daje wiejskim kobietom głos, by opowiedziały o swoim życiu: codziennym znoju, lękach i marzeniach. Ta mocna, głęboko dotykająca lektura pokazuje siłę kobiet, ich bezgraniczne oddanie rodzinie, ale też pragnienie zmiany i nierówną walkę o siebie w patriarchalnym społeczeństwie.
—
Fot. Maciej Mazur
PiMBP w Brzesku / IB