ADV
Wiadomości
Trending

Brzesko. Upamiętnili rocznicę powstania Armii Krajowej / zdjęcia

Harcerze, przedstawiciele organziacji kombatanckich, samorządowcy oraz mieszkańcy Gminy Brzesko wzięli udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, które zorganizowały brzeskie struktury Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Po mszy św. w intencji Ojczyzny i Bohaterów walczących o jej wolność sprawowanej w brzeskiej farze zgromadzeni udali się pod Pomnik Nieznanego Żołnierza, by złożyć wiązanki kwiatów i znicze.

– Kombatanci i członkowie koła Brzesko Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, dziękują Wam: zuchom, harcerzom, instruktorom, komendantowi hm. Bartłomiejowi Turlejowi, Sokołom z TG Sokół w Brzesku z prezesem Edwardem Knagą, panu burmistrzowi Grzegorzowi Brachowi, członkowi Zarządu Powiatu Jarosławowi Sorysowi, prezesowi Lechowi Pikule, Mieszkańcom gminy (liczna reprezentacja Rodziców z Jadowniki), księżom z brzeskiej fary, panu Konradowi, organiście za wykonanie pieśni AK-Modlitwy, siostrze Marii za wystrój koscioła, super Policjantom z KPP Brzesko (mistrzostwo w organizacji zabezpieczenia przemarszu), pracownikom BZK sp. z o.o. za wystrój otoczenia Pomnika Nieznanego Żołnierza oraz wszystkim, którzy to pierwsze Narodowe Święto obchodzone w Brzesku uczynili pięknym, wzruszającym i dla nas potomków żołnierzy Armii Krajowej tak ważnym dziękujemy.

Niech Ojczyzna będzie dla Was najwyższym dobrem, niech serca Wasze będą pełne prawdziwej, nieskażonej fanatyzmem, nacjonalizmem miłości do Ojczyzny, a słowa i czyny były godne krwi i życia naszych przodków. Niech Bóg ma Was w swojej opiece. Dziękujemy – powiedział Krzysztof Bigaj prezes brzeskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej

W 83. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Dziś upamiętniamy tych, którzy odeszli i pozostajemy blisko żyjących Bohaterów AK.

14 lutego 1942 roku, rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego, Związek Walki Zbrojnej przekształcił się w Armię Krajową. Zmiana ta miała na celu podkreślenie rangi krajowych Sił Zbrojnych i wzmocnienie morale walczącego narodu. Armia Krajowa, dowodzona przez gen. Stefana Roweckiego ps. „Grot”, stała się symbolem zjednoczenia wszystkich Polaków pragnących walczyć z okupantem, niezależnie od poglądów politycznych. Jak podkreślał sam gen. Rowecki: „Naród i wojsko to jedno (…)”. AK, licząca według szacunków od 300 do 380 tysięcy żołnierzy, była największą podziemną armią w okupowanej Europie.

Po 83. latach od powstania Armii Krajowej, 9 stycznia 2025 roku Sejm RP uchwalił dzień 14 lutego Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. To hołd złożony żołnierzom największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Związek Sowiecki Europie. Armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości.


foto: Szczep Czarny przy PSP nr 2 w Jadownikach
Szczep Czarny przy PSP nr 2 w Jadownikach / Krzysztof Bigaj / IB

blank

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Back to top button