Brzesko. Urologia – przeprowadzenie pacjenta od diagnostyki do operacji trwa zaledwie od 2 do 4 tygodni
U połowy pacjentów, którzy zgłaszają się do Poradni Urologicznej brzeskiego szpitala, diagnozowane są zmiany nowotworowe. Dzięki wykwalifikowanemu zespołowi lekarzy, ale także dostępnej w lecznicy aparaturze większość z nich pomoc znajduje na miejscu.
To np. pacjenci ze stwierdzonym nowotworem gruczołu krokowego, który jest na trzecim miejscu, jeśli chodzi o ilość diagnozowanych w Polsce nowotworów. W naszym szpitalu mogą oni liczyć na właściwe rozpoznanie, ale także zabieg, który wyeliminuje zmiany – mówi lek. med. Marek Niekurzak, lekarz kierujący oddziałem urologii Szpitala Powiatowego w Brzesku.
Podobnie jest w przypadku raka pęcherza moczowego. W ciągu roku lekarze z Brzesku rozpoznają około 80 tego typu zmian.
Ten nowotwór jest związany z paleniem tytoniu, który jest pierwszym czynnikiem ryzyka. Zmiany bardzo często występują też u pacjentów pracujących w szkodliwych warunkach np. przy lakierach czy farbach – mówi lek. med. Marek Niekurzak, lekarz kierujący oddziałem urologii Szpitala Powiatowego w Brzesku.
Większość operacji wykonywanych jest metodą laparoskopową. W przypadku bardziej zaawansowanych stadiów choroby konieczne są operacje konwencjonalne.
Warto dodać, że w ramach szybkiej ścieżki onkologicznej w brzeskim szpitalu, który współpracuje ze szpitalem wojewódzkim, przeprowadzenie pacjenta od diagnostyki do operacji trwa zaledwie od 2 do 4 tygodni.
W oddziale urologii obecnie pracuje czterech lekarzy, trzech kolejnych przyjmuje w poradni urologicznej. W pierwszym kwartale przyszłego roku zespół zostanie powiększony o dwóch nowych lekarzy. W ciągu roku przez oddział urologii – jedyny w regionie brzesko-bocheńskim – przewija się około 1800 pacjentów.
Warto dodać, że brzescy urolodzy wykonują operacje elektroresekcji gruczołu krokowego, litotrypsji kamieni w nerkach, moczowodach i pęcherzu, nefrektomii, cystektomii i hydrocelektomii.
—