Brzesko. Wentylacja mechaniczna w Oddziale Chorób Płuc
Przy pomocy specjalnego urządzenia walczą z przewlekłą niewydolnością oddechową
To milowy krok w leczeniu przewlekłej niewydolności oddechowej zapewnia dr n. med. Katarzyna Kruczak, lekarz kierujący oddziałem Chorób Płuc Szpitala Powiatowego w Brzesku. Chodzi o urządzenia do nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej, które są wykorzystywane dla pacjentów z problemami pulmonologicznymi.
Do tej pory pacjenci z przewlekłą niewydolnością oddechową byli leczeni przy wykorzystaniu farmakoterapii, tlenoterapii niskoprzepływowej; intensyfikowano także rehabilitację oddechową. To wszystko pozwalało na utrzymanie odpowiedniej saturacji, czyli wysycenia tlenem krwi. Niestety nie sprawdzało się we wszystkich przypadkach. U pacjentów, u których narastały parametry dwutlenku węgla w surowicy krwi, niejednokrotnie konieczny był pobyt na oddziale intensywnej terapii, gdzie wprowadzano respiratoroterapię.
Teraz to się zmieniło. Urządzenia, które wykorzystywane są na brzeskim oddziale chorób płuc, mają za zadanie regulować odpowiedni poziom tlenu, ale także ułatwiać pacjentowi odpowiednią wentylację i normalizację poziomu dwutlenku węgla w surowicy krwi.
Aparat do nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej wprowadza odpowiednie ciśnienie wdechowe i wydechowe. Pacjent ma dzięki temu ułatwioną wentylację, dostaje odpowiednią ilość tlenu do organizmu, ale też usuwa niepotrzebny dwutlenek węgla z pęcherzyków płucnych i dróg oddechowych zapewnia – dr Katarzyna Kruczak.
Warto dodać, że aparat to bardzo podręczne urządzenie i co istotne proste w obsłudze. Pacjent po rozpoczęciu terapii w warunkach szpitalnych i po odpowiednim ustawieniu wszystkich koniecznych parametrów, zabiera urządzenie do domu i kontynuuje terapię już w warunkach domowych. Chory korzystający z tej formy leczenia pozostają pod stałą opieką lekarza i pielęgniarki, którzy systematycznie odwiedzają go w domu.
—
IB