Brzesko. Wiśnicka ceramika – wystawa / zdjęcia
1 lipca 2021 r. w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku otwarta została wystawa prac ceramicznych nauczycieli Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku, będąca organizatorem tego przedsięwzięcia, zaprosiła do współpracy kilku artystów, których twórczość można będzie oglądać do końca września.
W wystawie wzięli udział: Agnieszka Karecka, Henryk Kopańczyk, Eugeniusz Molski i Wojciech Hyży. Ekspozycja prezentuje również dzieła nieżyjącej już Ireny Dróżdź-Hyży – długoletniego nauczyciela ceramiki i sztukatorstwa w Nowym Wiśniczu, której prace znajdują się m.in. na Zamku Książ, w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i licznych kolekcjach prywatnych.
„Ceramika to współpraca człowieka z czterema żywiołami. Sama glina to przecież rodzaj ziemi, która staje się plastyczna dzięki wodzie. Powietrze potrzebne jest, aby glina wyschła i nadany ręką człowieka kształt się zachował. Konieczne jest jeszcze działanie ognia, aby ostateczny wygląd ceramicznego dzieła został utrwalony” – napisali artyści w katalogu XIII Pleneru „Ceramiczne dialogi”. Podobnie jak ceramika zbierająca cztery żywioły w spójną całość, wystawa w brzeskiej bibliotece zbiera kilka odmiennych stylów artystycznych.
Ekspozycję można zwiedzać do 30 września w godzinach pracy biblioteki.
Eugeniusz Molski (ur. 1942 r.) – jest absolwentem PLSP w Nałęczowie i PWSSP we Wrocławiu. Dyplom obronił w 1969 roku i rozpoczął wówczas pracę w wiśnickim liceum, gdzie kontynuował ją do 2006 roku. Specjalizuje się w malarstwie architektonicznym i ceramice. Uprawia malarstwo ścienne i sztalugowe, rzeźbę oraz ceramikę. Jest autorem około 140 wystaw indywidualnych, uczestnikiem licznych plenerów i warsztatów plastycznych oraz konkursów w kraju i za granicą. Wśród najważniejszych nagród i wyróżnień, których jest laureatem, znajdują się: II nagroda na wystawie „Sakrum w plastyce współczesnej” w Łodzi, III nagroda na „Biennale Ceramiki Polskiej”, wyróżnienie w konkursie „Rzeszowska Starówka”, Grand Prix w konkursie „Primum non nocere” w Katowicach.
Irena Dróżdż-Hyży (1926-1984) – urodzona w Kłobucku koło Częstochowy, studiowała na Wydziale Ceramiki Artystycznej we Wrocławiu, przez wiele lat (1954-1984) była nauczycielem ceramiki i sztukatorstwa w PLSP w Nowym Wiśniczu. Brała udział w wielu plenerach ceramicznych, wystawach i sympozjach.
Wojciech Hyży (ur. 1959 r.) – ukończył wiśnickie liceum i kontynuował naukę w PWSSP we Wrocławiu na kierunku ceramiki artystycznej i szkła. Dyplom obronił w 1985 roku w pracowni prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej. Autor licznych wystaw indywidualnych, m.in. w Nowym Wiśniczu, Brzesku, Bochni, Tarnowie, Krakowie i Wrocławiu. Pracuje w PLSP w Nowym Wiśniczu od 1981 roku.
Henryk Kopańczyk – jest absolwentem PLSP w Nowym Wiśniczu ze specjalnością ceramika artystyczna oraz Instytutu Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Pracuje w wiśnickim liceum od 1977 roku. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej m.in. nagrodą Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej oraz odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Swoją twórczość prezentował na ponad dwudziestu wystawach indywidualnych w Polsce, a także za granicą w Frechen (Niemcy) oraz stu wystawach zbiorowych. W swoim dorobku artystycznym posiada szereg realizacji ceramiczno-rzeźbiarskich wykonanych dla instytucji oraz dla odbiorców prywatnych w kraju i za granicą (Niemcy, Szwecja, Finlandia, USA, Belgia). Był inicjatorem i współorganizatorem Ogólnopolskich Plenerów Ceramiczno–Rzeźbiarskich „Spotkanie po latach” i „Ceramiczne dialogi”, podczas których pełnił wielokrotnie funkcję komisarza. Jest stałym uczestnikiem Ogólnopolskich Plenerów Ceramicznych w Nowym Wiśniczu.
Agnieszka Karecka – jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu oraz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Studiowała w pracowni prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej. Aneks z malarstwa wykonała pod kierunkiem prof. Józefa Hałasa. Uczestniczy w plenerach i wystawach. Zajmuje się ceramiką artystyczną i malarstwem. Pracuje w PLSP w Nowym Wiśniczu od 2013 roku, jest również nauczycielem w Publicznej Szkole Podstawowej w Jurkowie.
—
bibliotekabrzesko.pl
Fot. Bogusław Hajduk