Brzesko. Wkrótce remont pomnika poświęconego pamięci ofiar bombardowań stacji kolejowej na Słotwinie
Już niebawem ruszy kolejna zainicjowana przez burmistrza Tomasza Latochę inwestycja związana z upamiętnianiem wydarzeń ważnych w historii kraju i Brzeska. Po zagospodarowaniu ronda imienia Armii Krajowej przyszedł czas na remont pomnika poświęconego pamięci ofiar bombardowań stacji kolejowej na Słotwinie, które miały miejsce 4 i 5 września 1939 roku. Renowacja obelisku przebiegać będzie dwutorowo, a koszty przedsięwzięcia pokryją gmina Brzesko oraz krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Przypomnieć należy, że pomnik powstał w 1965 roku i pierwotnie był usytuowany w miejscu pochówku kilku osób poległych podczas pamiętnych bombardowań, w pobliżu przejazdu kolejowego przy ulicy Leśnej. W 2013 roku w związku z budową drogi łączącej Brzesko z autostradą zaistniała konieczność przeniesienia obelisku na utworzony wówczas skwer przy ulicy księdza Stanisława Pękały. Wprawdzie przeprowadzka została poprzedzona pracami konserwatorskimi, jednak ich zakres nie zagwarantował odpowiedniej trwałości. Na przykład brak spoin w fudze oddzielającej sam obelisk od cokołu spowodował, że deszcze, topniejący śnieg i niskie temperatury dokonały sporych zniszczeń. Na początku tego roku burmistrz Brzeska postanowił doprowadzić do gruntownej rewitalizacji tego obiektu, zapraszając do współpracy przedstawicieli krakowskiego oddziału IPN. Efektem tych działań jest podpisane pod koniec kwietnia br. porozumienie, na mocy którego pomnik nie tylko zostanie odnowiony, ale zyska też nowe, istotne elementy. Zgodnie z sugestią burmistrza w trakcie remontu wizerunek Orła Państwowego oraz pamiątkowa tablica zostaną zastąpione nowymi, a dodatkowo na tablicy pojawią się nazwiska wszystkich ofiar poległych w tym miejscu u zarania wojny. Zarówno orzeł jak i tablica będą odlane z brązu. Trzeba przyznać, że burmistrz w realizacji tego projektu zyskał mocnego sojusznika w osobie Filipa Musiała, dyrektora krakowskiego IPN. Wstępną listę ofiar opracowali brzescy historycy, Jacek Filip i Jerzy Wyczesany. Uzupełnił ją Jakub Ryba, starszy inspektor Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa, przy wsparciu ze strony Macieja Korkucia z IPN. Koszt prac związanych z powstaniem tych dwóch ważnych symboli pokryje w całości IPN.
– Pomnik przy kościele Matki Boskiej Częstochowskiej ma dla brzeszczan szczególne znaczenie. Każdego roku w rocznicę tych tragicznych wydarzeń gromadzą się tutaj tłumy mieszkańców, aby oddać hołd poległym w tym miejscu ofiarom – mówi Tomasz Latocha – W zeszłym roku, uczestnicząc w tej uroczystości po raz pierwszy jako burmistrz, spojrzałem na ten pomnik z perspektywy gospodarza miasta i już wtedy podjąłem myśl o nadaniu temu miejscu należnej mu rangi. Dużą wagę przywiązuję do poprawy wizerunku całej gminy, a szczególnie takich miejsc, dlatego zadbałem o to, aby w tegorocznym budżecie znalazły się pieniądze na generalny remont pomnika i jego najbliższego otoczenia.
Nowy orzeł i tablica zostaną zamontowane na gruntownie odnowionym pomniku, a wykonawca remontu zapewnia wieloletnią trwałość obiektu dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii i materiałów. Rewitalizacją zajmie się Piotr Śledź, właściciel słynącej z solidności firmy AP STONE Kamieniarstwo, który też część prac wykona nieodpłatnie. Pomnik w nowym kształcie ma być gotowy pod koniec lipca br., w tym samym czasie dostarczone będą nowy orzeł i tablica. Wolą burmistrza jest, aby całość prac została zakończona przed kolejną rocznicą wrześniowych bombardowań.
To nie jedyna inwestycja związana z upamiętnianiem ważnych dla kraju i Brzeska wydarzeń. W kwietniu br. wykonane zostały prace mające na celu zagospodarowanie ronda imienia Armii Krajowej położonego u zbiegu ulic Solskiego, Okulickiego i Szczepanowskiej. Stało się tak na wniosek zarządu brzeskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wniosek został złożony w połowie ubiegłego roku, a jego adresat, burmistrz Tomasz Latocha, obiecał wówczas uwzględnić proponowaną inwestycję w planach na ten rok. Słowa dotrzymał, a efektem tych działań jest wystrój ronda nawiązujący do jego nazwy. Głównym elementem jest spory głaz, na którym widnieją symbol Orła i Polski Walczącej z inicjałami Armii Krajowej. Istotną rolę pełni roślinność skomponowana tak, aby poprzez biel i czerwień symbolizować czystość reprezentowaną w godle Polski przez orła oraz krew przelaną przez Polaków w obronie ojczyzny.
Warto tu wspomnieć, że w grudniu zeszłego roku zakończony został remont brzeskiego cmentarza wojennego. Realizacja inwestycji była możliwa dzięki pozyskaniu na ten cel dotacji od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (230 tysięcy złotych przy 330 tysiącach stanowiących całkowity koszt przedsięwzięcia).
—
IB