Brzesko. Wypadek lotniczy z udziałem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – ćwiczenia
Na lądowisku przy Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Brzesku dochodzi do wypadku lotniczego z udziałem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który po przetransportowaniu ciężarnej kobiety do szpitala, w trakcie próby startu po wzniesieniu na wysokość ok. 10 metrów z niewyjaśnionych przyczyn spada na teren obok lądowiska. Po upadku śmigłowiec zaczyna się palić. Osoby znajdujące się w helikopterze zostały wyrzucone w czasie upadku i znajdują się ok. 3 m od miejsca zdarzenia. Znajdujący się jeszcze przy płycie lądowiska pracownik Sekcji Technicznej telefonicznie informuje centralę szpitala w Brzesku o wypadku. Następnie pracownik centrali zawiadamia lekarza dyżurnego SOR, Dyrektora ds. Lecznictwa oraz służby ratownicze – Straż Pożarną i Policję.
To scenariusz wczorajszych, 1 października br. ćwiczeń pk. „WYPADEK 2024” zorganizowanych przez Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku, które miały na celu doskonalenie współdziałania służb ratunkowych.
Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Brzesku w trakcie symulowanego wypadku zabezpieczali i izolowali miejsce katastrofy w uzgodnieniu z kierującym działaniami. Nawiązali kontakt z dowodzącym siłami Państwowej Straży Pożarnej, Państwową Komisją Badania Wypadków Lotniczych, Komisją Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego oraz prokuraturą w celu uzgodnienia zakresu i sposobu współpracy. Zapewniali bezpieczeństwo i porządek w ruchu drogowym w rejonie prowadzonych działań w tym wyznaczali (w razie konieczności) objazdy a następnie realizowali czynności procesowe związane z zaistniałym zdarzeniem (m.in. ustalali dane personalne ofiar, osób poszkodowanych, sprawców i świadków).
W trakcie symulowanego wypadku kierujący działaniem ratowniczym otrzymał informację od dyżurnego stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej o przyjęciu zgłoszenia od pracownika szpitala o załączeniu czujki przeciwpożarowej na jednym z pięter w szpitalu. W momencie przybycia zastępów Państwowej Straży Pożarnej trwa akcja ewakuacyjna pacjentów prowadzona przez personel oddziału w miejsce wyznaczone. Funkcjonariusze brzeskiej komendy nadzorowali proces ewakuacji, udzielali wsparcia wyprowadzonym osobom oraz ustalali przyczyny zdarzenia.
—
policja.gov.pl