Cerekiew / W budynku opuszczonej szkoły powstanie środowiskowy dom samopomocy / zdjęcia
W piątek 14 maja 2021 r. w Cerekwi (Gmina Bochnia) miała miejsce konferencja prasowa związana z przyznanej dotacji w kwocie 1 921 107zł na utworzenie i utrzymanie Środowiskowego Domu Samopomocy. Opuszczony od kilkunastu lat budynek dawnego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego będzie znów tętnił życiem.
Środowiskowy Dom Samopomocy w Cerekwi będzie prowadzony przez Fundację Brata Alberta, której prezesem jest ksiądz Isakowicz-Zaleski. Rozmowy na temat uruchomienia ośrodka prowadzone były od wielu lat.
– Będą tutaj mogły znaleźć pomoc osoby borykające się z różnego rodzaju problemami. Środki na ten cel zostały uruchomione w ramach ustawy „Za życiem” – mówiła podczas spotkania poseł Józefa Szczurek-Żelazko.
Warto dostrzec duże zaangażowanie lokalnej społeczności. Rodzice z determinacją od wielu lat zabiegali o ponowne zagospodarowanie ośrodka.
Prowadzone w takich placówkach wsparcia dziennego zajęcia są niezwykle istotne zarówno dla uczestników, jak i ich rodzin. Podopieczni otrzymują lekcje zaradności i samodzielności, radzenia sobie z czynnościami dnia codziennego, a także umiejętności społecznych. Co istotne, placówki prowadzą treningi zarówno w formie zajęć indywidualnych, jak i zespołowych. Rozwój ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi to zatem praktyczna i niezwykle ważna forma realizacji idei integracji społecznej.
Powiat Bocheński otrzymał prawie dwa miliony złotych na modernizację i adaptację budynku w Cerekwi na potrzeby Środowiskowego Domu Samopomocy. Po 17 latach budynek przejdzie gruntowną rewitalizację i niebawem będzie służyć mieszkańcom Powiatu Bocheńskiego. Planowany termin uruchomienia nowego ŚDS to grudzień 2021 roku.
– Z początkiem roku Zarząd Powiatu podjął decyzję o złożeniu wniosku na remont tego obiektu. Budynek w Cerekwi to obiekt z lat osiemdziesiątych, pełnił kiedyś funkcje Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.
W efekcie przeprowadzonych tam prac powstanie piękny i w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych obiekt. W budynku zaprojektowano pomieszczenia do ogólnej terapii zajęciowej i pomieszczenia do indywidualnego poradnictwa. Zastosowane będą rozwiązania funkcjonalne umożliwiające prowadzenie zajęć – mówi Adam Korta, starosta bocheński.
W ramach rewitalizacji powstanie miejsce postojowe dla samochodów, z których korzystają osoby z niepełnosprawnością, pochylnie zlokalizowane przy wejściu głównym i od strony dziedzińca. Przy balustradach lub ścianach przyległych do pochylni, zaprojektowano obustronne poręcze. Wszystkie ogólnodostępne pomieszczenia higieniczno-sanitarne będą dostosowane do korzystania przez osoby z niepełnosprawnościami.
Środowiskowy Dom Samopomocy będzie przeznaczony dla 40 osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz przewlekle psychicznie chorych, z uwzględnieniem możliwości kierowania osób ze spectrum autyzmu oraz niepełnosprawnością sprzężoną nie umiejących funkcjonować samodzielnie.
W najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg na remont, a w dalszej kolejności konkurs na prowadzenie ośrodka.
Projekt przebudowy budynku spełnia wymogi Rozporządzenia Ministra Pracy i polityki społecznej – w sprawie środowiskowych domów samopomocy.
Środki finansowe w łącznej kwocie 1 921 107 zostały pozyskane z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach programu kompleksowego wsparcia rodzin „Za życiem”.
—
IB / kh – powiatbochenski.pl / muw.pl
Fot. Maciej Mazur