ADV
blank
Wiadomości

Choroba niebieskiego języka (BTV). Powiatowy Lekarz Weterynarii w Brzesku przypomina

W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epizootyczną w odniesieniu do choroby niebieskiego języka (BTV) w Europie oraz realnemu zagrożeniu wystąpienia zakażeń w Polsce, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Brzesku przypomina podstawowe informacje na temat tej choroby.

Choroba niebieskiego języka to zakaźna choroba przeżuwaczy domowych jak i dzikich: bydło, owce, kozy, sarny, jelenie, łosie. Zwierzęta zarażają się przez owady kłująco – ssące oraz przez krew i nasienie.

Choroba nie przenosi się na inne gatunki zwierząt gospodarskich i domowych oraz na ludzi, co oznacza, że mięso, mleko, skóry i wełna oraz inne produkty pochodzące od przeżuwaczy nie stanowią zagrożenia dla ludzi.

W związku z powyższym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Brzesku przypomina podstawowe zasady ochrony zwierząt przed chorobą niebieskiego języka.

Należy:

– wystrzegać się zakupu zwierząt pochodzących z niewiadomego źródła oraz bez świadectwa zdrowia,

– zapewnić okresowe wizyty lekarza weterynarii w gospodarstwie,

– zwalczać owady w pomieszczeniach inwentarskich.

CHOROBA NIEBIESKIEGO JĘZYKA W POLSCE PODLEGA OBOWIĄZKOWI ZWALCZANIA

W przypadku zauważenia objawów (informacja zawarta w ulotce dołączonej do pisma) nasuwających podejrzenie choroby należy niezwłocznie powiadomić Powiatowego Lekarza Weterynarii w Brzesku, najbliższy podmiot świadczący usługi lekarsko – weterynaryjne lub wójta, burmistrza.

Ulotka informacyjna – choroba niebieskiego języka (BTV)

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Brzesku

blank

blank

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Back to top button