Czchów. Muzycznie, bajkowo, sportowo i pysznie / zdjęcia
Zabawę rozpoczęliśmy o godzinie 15:00 krótkim pokazem trialu rowerowego, a chwilę później aktorzy z Teatru Blaszany Bębenek „zalali” śmiechem całą publiczność „małą i dużą”. Przedstawiali „czerwonego Kapturka” w tak atrakcyjny sposób, że wszyscy mieliśmy szeroki uśmiech na twarzy i głośno się śmialiśmy. Pouczająca bajeczka niosła ze sobą przesłania profilaktyczne, dzieci uczyły się, że nie należy ufać nieznajomym, nie można być chciwym i łakomym, ale trzeba być dobrym i pomocnym.
Przez cały czas obok sceny ustawiony był tor, na którym ewolucje na rowerze i motorze wykonywał Mateusz Kowalczyk. Pierwsze oficjalne „wejście” było tuż po teatrzyku. Pasjonat niesamowitej jazdy na rowerze, pokazał jak ona może być dynamiczna, wykonywał skoki i inne ewolucje. Oczywiście na wstępie mówił o zasadach bezpieczeństwa, które swoją osobą potwierdzał na przykład poprzez włożenie kasku na głowę. Opowiadał o swojej pasji i zachęcał do spełniania marzeń. Kilkukrotnie podczas kolejnych wejść, jeździł rowerem lub motorem po torze, samochodzie, skakał na skakance, skokiem zgniatał kubki papierowe i puszki, pokonywał żywe przeszkody. Pierwszym śmiałkiem — żywą przeszkodą — był pan Tomasz, później dołączyli do niego chłopcy Emil i Hubert. Gratulacje dla śmiałków. Mateusz Kowalczyk od początku do samego końca nam towarzyszył, a jego występy sprawiały, że młodsi i nieco starsi widzowie na twarzach mieli rumieńce i szeroko otwierali oczy. Było super.
W trakcie pikniku przekazaliśmy paczkę (nadesłaną na nasz adres), a zaadresowaną na Klub Seniora Nasza Chata. Panie i panowie z klubu w pięknych strojach i świetnych humorach z radością odebrali swoją przesyłkę, w zamian wykonali dla nas swój hymn seniora.
Kolejnym muzycznym akcentem był występ laureatów konkursu piosenki dziecięcej i młodzieżowej „Majstersztyk”. Wystąpili: Karolina Kuśnierz, Olaf Bajda, Nikodem Średniawa, Emilia Sowa, Kacper Potoczek, Justyna Waśkowska, Jakub Łyszczarz, Kamil Kuśnierz oraz Karolina Osuch. Młodzi artyści pokazali się z jak najlepszej strony muzycznej. Gratulacje.
Tego samego dnia prowadzone były zajęcia plastyczne pod okiem naszej instruktorki Bernadety Krakowskej. Powstały piękne pamiątki z Czchowa. Zainteresowanie warsztatami było zarówno wśród dzieci jak i dorosłych.
To nie koniec atrakcji. Zjeżdżalnia, która dostępna była bezpłatnie przez sobotę i niedzielę, stanowiła super atrakcję dla najmłodszych. Zjazdy trwały bezkońca. Dodatkowo Bartłomiej Wnęk prowadził zawody sportowe. Najbardziej popularne było przeciąganie liny. Dzieci miały niezwykłą frajdę, trenowały gibkość, siłę i skoczność.
Podczas pikniku rozmawialiśmy również o zdrowiu. Ciekawe spotkanie poprowadziła Kamila Dora reprezentująca Gabinet Dietetyczny Bonne Santé z Brzeska. Główny temat spotkania to świadome zakupy. Okazało się, że robimy wiele podstawowych błędów. Dzisiaj mądrzejsi o porady pani dietetyk wiemy, żeby nie okazać zdziwienia, przy kasie należy m.in.: przygotować listę zakupów, coś przekąsić przed wyjściem, w sklepie wziąć mały koszyk, z uwagą czytać „ile mięsa jest w mięsie”, … Wszyscy wyciągnęliśmy wnioski i obiecaliśmy sobie, że te porady będziemy stosować w codziennym życiu.
Zdrowe przekąski na pikniku serwowało Koło Gospodyń Wiejskich z Biskupic Melsztyńskich. Przewodnicząca koła Krystyna Krzan zachęcała do wykorzystywania w kuchni warzyw i owoców sezonowych. Polecała zdrowe selery, cukinie, papryki, pomidory podane w różnych wariacjach. Mogliśmy spróbować szaszłyków, leczo, sałatek, na słodko ciasto marchewkowe i inne specjały, a dla głodnych mięsa kiełbaski z grilla. Było pysznie, zdrowo i kolorowo.
Podczas pikniku, zarówno w sobotę jak i niedzielę można było się spisać w Narodowym Spisie Powszechnym. Rachmistrze czekali na wszystkich chętnych.
—
IB