Czchowski Baszta Jazz Festival imienia Jacka Mazura / video
Jazz w Czchowie ma kilkudziesięcioletnią tradycję. Jego renesans w tym miejscu datujemy na przełom 60. i 70. lat. Prawdziwy triumf przyniósł jednak rok 2000, kiedy to 1 lipca na rynku odbył się I Baszta Jazz Festival w Czchowie. „Ojcem” festiwalu był czchowianin z urodzenia – jazzman Jacek Mazur, który przy współpracy z grupą podobnych Mu zapaleńców, stworzyli dzieło wpisane już na stałe w kulturę miasteczka nad brzegiem Dunajca.
12 lipca 2024 r. w Czchowie zapadły ostateczne decyzje w sprawie nadania Baszta Jazz Festival imienia Jacka Mazura. Okazją do tego był jubileuszowy 25 edycja festiwalu.
Publiczność oraz bliscy Jacka Mazura nie ukrywali ogromnej radości i wzruszenia.
Jacek Mazur – biogram
W nocy z wtorku na środę 11 lipca 2018 roku, po długim i wyczerpującym zmaganiu z chorobą odszedł Jacek Mazur. Czchowianin z krwi i kości, znakomity muzyk jazzowy, klarnecista, saksofonista i wokalista, popularyzator jazzu, a nade wszystko fantastyczny człowiek.
Naukę gry na klarnecie rozpoczął już w wieku 11 lat u prof. Józefa Józefiaka. Kontynuował ją w PSM II st. w Tarnowie. W 1979 w Miejskim Ośrodku Kultury „Starówka” założył zespół o nazwie Absolutorium Jazz Band. Zespół odniósł sukces w Chorzowie, zajmując I miejsce w kategorii zespołów instrumentalnych, jednak w niedługim czasie formacja rozpadła się.
Jacek Mazur zaczął pojawiać się wówczas w krakowskich klubach jazzowych. W 1983 wstąpił do krakowskiej formacji Jazz Band Ball Orchestra, z którą niezmiennie koncertował przez kolejne 35 lat. Jazz Band Ball Orchestra (także Jazz Band Ball, w skrócie JBBO) to polski zespół, wykonujący jazz tradycyjny. Zespół jest uważany za najstarszą polską formację, wykonującą ten gatunek muzyki. Powstał w Krakowie w listopadzie 1962. Inicjatorem powstania grupy był Jan Kudyk, a w jej skład weszli ówcześni studenci Krakowskiej Wyższej Szkoły Muzycznej.
Muzyka Jazz Band Ball Orchestra – to mieszanka swingu i bluesa, oparta na solidnych podstawach jazzu nowoorleańskiego, z domieszką folkloru rodzimego i zagranicznego. Oprócz standardów jazzowych grupa wykonuje kompozycje autorskie.
Jacek Mazur był także pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym czchowskiego Baszta Jazz Festiwal, który organizowany jest corocznie w połowie lipca w naddunajcowych plenerach Czchowa.
Nazwa imprezy została zainspirowana romańską basztą, górującą na wzgórzu, która stanowi najbardziej rozpoznawalny znak czchowskiego pejzażu. Czchów jest malowniczą, letniskową miejscowością położoną nad Dunajcem, słynie z zapory zbudowanej na tej rzece, bogatej historii sięgającej średniowiecza, licznych zabytków i wreszcie festiwalu jazzowego, który odbywa się tutaj od 2000 roku.
1 lipca 2000, po paru latach marzeń wielu ludzi, z czchowianinem Jackiem Mazurem na czele, udało się sprowadzić do Czchowa trzy zespoły jazzowe, co pozwoliło nadać temu wydarzeniu rangę festiwalu.
Na przełomie lat 60. i 70. przyjeżdżali tutaj uczniowie oraz studenci krakowskich szkół muzycznych na wypoczynek i szlifowanie swoich umiejętności. Przez wiele sezonów ośrodek wypoczynkowy nad jeziorem czchowskim rozbrzmiewał jazzem tradycyjnym.
Koniec lat 90. przyniósł coraz lepszą passę i odnowienie kontaktów jazzowych. Pomysłodawczynią powrotu tego rodzaju muzyki do Czchowa była Marta Duda, natomiast stroną organizacyjną koncertów zajął się Jacek Mazur.
Pierwszym zespołem jazzowym, po wielu latach przerwy, był Old Metropolitan Band. Zaraz po nim, w 1998 i 1999, z okazji Dni Ziemi Czchowskiej, wystąpił Jazz Band Ball Orchestra, który do dziś jest nierozerwalnie związany z Baszta Jazz Festival.
Od samego początku festiwalowi towarzyszyła wystawa plastyczna oraz aukcja na rzecz odbudowy baszty.
Wraz z upływem czasu, ramy festiwalu były rozszerzane o kolejne przedsięwzięcia: piątkowe koncerty, poranek jazzowy, paradę nowoorleańską, wystawy fotograficzne, konkurs dla Instrumentalistów i wokalistów jazzowych o Złotą Basztę, Jazz nad Jeziorem, rejsy z jazzem na pokładzie oraz Jazz na Platformie. Połączenie ze sobą tych wydarzeń artystycznych pozwoliło na wypracowanie niezwykłej formy festiwalu.
—
Muzeum Jazzu / IB / BJF
Fot. Maciej Mazur