Czołgiści z Żurawicy upamiętnili swojego patrona – powstał mural z podobizną płk Józefa Koczwary
Zwieńczeniem niepodległościowego święta w podprzemyskiej Żurawicy, była uroczystość odbywająca się na terenie 1. Batalionu Czołgów, na którą zaprosił dowódca pancerniaków ppłk Rafał Kluz.
Nie można chyba wyobrazić sobie lepszej daty w kalendarzu na uczczenie pamięci o osobie niezwykle zasłużonej dla żurawickiego batalionu – patrona czołgistów z Żurawicy pułkownika Józefa Koczwary. Hołd złożony urodzonemu w Mokrzyskach pułkownikowi Kawalerii Wojska Polskiego i kawalerowi Orderu Virtutti Militari, był wyjątkowy Na ścianie koszar prowadzących do jednostki powstał mural przedstawiający jego postać.
– Na drugim planie, przy symbolicznym oknie, znajduje się kawaleria, formacja zbrojna, odchodząca w przeszłość. Motyw muralu łączy postać naszego patrona, który z wykształcenia był kawalerzystą. Dzieło wieńczy znak 2. Batalionu Pancernego wraz z współczesną odznaka 1. Batalionu Czołgów, które rozdziela znak czołgającego się smoka – symbolu broni pancernej – tłumaczył podczas uroczystości pomysłodawca i inicjator powstania muralu ppłk Rafał Kluz.
W obecności reprezentującej rodzinę „Zbigniewa” Ewy Chmielarz-Żwawy, fundatorów muralu namalowanego przez Michała Czerko, dowódca żurawickich czołgistów dziękował za wsparcie w realizacji tego szczególnego upamiętnienia.
Uroczystego odsłonięcia muralu dokonali wspólnie: Ewa Chmielarz-Żwawa, wójt gminy Żurawica Tomasz Szeleszczuk, gen. brygady Rafał Kowalik oraz gospodarz wydarzenia ppłk Rafał Kluz. Obraz poświęcił proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Żurawicy ks. dziekan Marian Hofman.
Mural, który znajduje się tuż przy wjeździe do jednostki, jest widoczny dla każdego, kto wybierze się na przejażdżkę lub spacer ulicą Wojska Polskiego w Żurawicy.
O muralu w Żurawicy
Motywem przewodni jest postać patrona płk Józefa Koczwary widziana po prawej stronie muralu, po lewej stronie przedstawiona jest tankietka TKS „symbol żurawickich pancerniaków” jeden z wielu rodzajów pojazdów, które stacjonowały w żurawickich koszarach w okresie II Wojny Światowej. Na drugim planie widziana jest kawaleria, jako rodzaj broni odchodzącej w przeszłość (symboliczne okno). Motyw muralu łączy postać patrona, który z wykształcenia był kawalerzystą. Powyżej znak 2 batalionu pancernego i współczesna odznaka 1 batalionu czołgów rozdzielona znakiem czołgającego się smoka – symbol broni pancernej. Artystą, który wykonał mural jest Michał Czerko.
—
foto: 1 batalionu czołgów im. płk. Józefa KOCZWARY
IB / zurawica.pl