Na początku września 2021 r. do Urzędu Miejskiego w Brzesku wpłynął wniosek od jednej z sieci handlowych planującej otworzyć na przełomie września i października nową placówkę handlową w miejscowości Mokrzyska. Wniosek dotyczył zwiększenia limitu punktów sprzedaży alkoholu. Obecnie istnieje możliwość uzyskania koncesji na sprzedaż alkoholu typu A, tj. alkohol do 4,5% oraz piwo. W przypadku koncesji typu B (wino, miód — alkohole od 4,5 do 18%) oraz koncesji typu C (alkohole wysokoprocentowe powyżej 18 %) aktualne limity zostały wyczerpane.
– Uzyskanie zezwoleń na wszystkie rodzaje alkoholi typu A,B,C jest niezbędne do otwarcia placówki. Swoją prośbę motywujemy tym, aby klienci Gminy Brzesko mogli dokonywać swobodnie zakupów w rozszerzonym asortymencie w każdym ze sklepów.
Nowa placówka zapewni również miejsca pracy dla okolicznych mieszkańców Gminy – argumentują w swoim wniosku przedstawiciele inwestora.
Wniosek przedsiębiorcy został skierowany pod obrady komisji Rady Miejskiej W Brzesku. Jest aktualnie procedowany. Czy radni będą go rozstrzygać na wrześniowej sesji? Tego jeszcze ostatecznie nie wiadomo.
Według informacji, jaką otrzymali radni z Urzędu Miejskiego ilość zezwoleń wykorzystanych na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży „DETAL” kształtuje się na następującym poziomie:
W kategorii „A” zawartość alkoholu do 4,5% alkoholu oraz piwo do spożycia poza miejscem sprzedaży — przyznany limit zgodnie z Uchwałą wynosi 95 punktów, z czego wykorzystane jest 85.
W kategorii „B” zawartość powyżej 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży — przyznany limit zgodnie z Uchwałą wynosi 72 punkty, z czego wykorzystane jest 72.
W kategorii „C” zawartość powyżej 18% alkoholu przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży — przyznany limit zgodnie z Uchwałą wynosi 72 punkty, z czego wykorzystane jest 72.
Części radnych wniosek jest ewidentnie nie na rękę i woleliby utrzymać istniejące status quo. Zaledwie kilka tygodni temu, podczas sierpniowej sesji Rady Miejskiej w Brzesku odbyła się długa, acz niekoniecznie owocna dyskusja na temat tego jak poradzić sobie z narastającym problemem w postaci dewastacji spowodowanych na rynku oraz cmentarzu parafialnym w Brzesku przez amatorów mocniejszych trunków. Dlatego też sprawa zwiększenia liczby punktów alkoholu pojawia się w co najmniej niekorzystnym momencie.
A jaka jest opinia naszych czytelników na temat ewentualnego zwiększenia liczby punktów sprzedaży alkoholi wysokoprocentowych w Gminie Brzesko?
Wg analiz OECD na jednego Polaka rocznie przypada średnio 11,7 litra czystego alkoholu. To odpowiada mniej więcej 2,4 butelki wina lub 4,5 litra piwa tygodniowo na osobę w wieku 15 lat i więcej. W rozróżnieniu na płeć — mężczyźni w naszym kraju spożywają 18,4 litra czystego alkoholu na mieszkańca rocznie, w przypadku kobiet jest to 5,6 litra.
Gmina Brzesko to jedna z niewielu gmin w regionie, w których uchwałą Rady Miejskiej wprowadzono prohibicję. Pisaliśmy o tym w artykule w 2018 r.: Radni wprowadzili prohibicje w Brzesku! <==
—
IB