Czym jest spółka komandytowo-akcyjna – czy warto zdecydować się na tę formę działalności?
Spółka komandytowo-akcyjna to specyficzna forma działalności gospodarczej. To świetna opcja dla przedsiębiorców szukających elastycznego modelu biznesowego czy chcących uniknąć podwójnego opodatkowania. Spółka ta łączy cechy spółki osobistej i kapitałowej. Sprawdź, czy warto zdecydować się na tę formę działalności.
Ważne cechy spółki komandytowo-akcyjnej
Spółka komandytowo akcyjna (S.K.A.) to spółka osobowa składająca się z dwóch grup wspólników – komplementariuszy i akcjonariuszy. Komplementariusze zarządzają spółką i ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania, z kolei akcjonariusze wnoszą kapitał (akcje) i odpowiedzialni są za jego wysokość.
Jakie są ważne cechy spółki komandytowo-akcyjnej?
- Spółka ta działa według przepisów Kodeksu spółek handlowych. Nie ma osobowości prawnej, ale zdolność prawą. Może zaciągać zobowiązania, nabywać prawa, pozywać i być pozywaną.
- Minimalny kapitał zakładowy wynosi 50 tys. zł. Kapitał dzieli się na akcje – mogą stanowić przedmiot obrotu.
- Komplementariusze całym majątkiem odpowiadają za zobowiązania spółki. Ryzyko akcjonariuszy ogranicza się jedynie do wniesionego przez nich kapitału.
- K.A. nie wymaga tworzenia ani zarządu, ani rady nadzorczej – zarządzają komplementariusze.
Jakie zalety ma spółka komandytowo-akcyjna?
Do najważniejszych zalet spółki komandytowo-akcyjnej wliczyć można elastyczność w zarządzaniu. Komplementariusze w pełni kontrolują działania, natomiast akcjonariusze ograniczają się do roli inwestorów. Dzięki emisji akcji S.K.A. można przyciągnąć inwestorów i nie angażować ich w zarządzanie spółką. Poza tym spółka komandytowo-akcyjna nie jest podatnikiem CIT – wspólnicy płacą podatki od dochodów.
Oczywiście taka forma działalności nie jest całkiem pozbawiona wad. Skomplikowany może okazać się sam proces rejestracji. Założenie spółki komandytowo-akcyjnej wiąże się z koniecznością sporządzenia aktu notarialnego umowy spółki oraz rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Warto przypomnieć, że ograniczona odpowiedzialność dotyczy tylko akcjonariuszy.
Dla niektórych ograniczeniem przy założeniu S.K.A. jest wymagany minimalny kapitał 50 tys. zł. Należy też dodać, że obowiązek prowadzenia pełnej księgowości i sporządzania sprawozdań finansowych może generować wyższe koszty administracyjne.
Warto czy nie warto zdecydować się na S.K.A.?
Dla niektórych przedsiębiorców spółka komandytowo-akcyjna może okazać się znakomitym rozwiązaniem. Taką działalnością powinny zainteresować się osoby potrzebujące większego kapitału, które chcą pozyskać inwestorów.
S.K.A. polecana jest też ludziom chcącym zachować pełną kontrolę nad firmą jako komplementariusze. Warto zastanowić się nad taką spółką również, gdy szukamy optymalizacji podatkowej i chcemy uniknąć podwójnego opodatkowania.
Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki komandytowo-akcyjnej może nie być dobrym wyjściem dla małych przedsiębiorstw. Jeśli nie dysponujesz wymaganym kapitałem minimalnym i nie chcesz wgłębiać się w skomplikowaną strukturę firmy, lepiej wybrać inną opcję.
—
Artykuł sponsorowany