Dostęp do elektronicznych bibliotek dla czytelników brzeskiej biblioteki
W odpowiedzi na zainteresowanie czytelników korzystaniem z baz publikacji elektronicznych Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku oferuje swoim użytkownikom kody dostępu do usług:
- Legimi – 20 kodów/miesiąc;
- Empik Go – 12 kodów/miesiąc;
- IBUK Libra – bez ograniczeń;
- Academica – bez ograniczeń.
Dystrybucją kodów oraz udzielaniem informacji zajmuje się Dział Multimedialny biblioteki.
Kody do platform: Legimi, Empik Go i IBUK Libra są kupowane ze środków budżetowych biblioteki, natomiast kody do biblioteki Academica pozyskiwane w ramach współpracy w Biblioteką Narodową. Wszystkie kody są udostępniane czytelnikom bezpłatnie.
Możliwość otrzymania kodu mają wyłącznie czytelnicy posiadający ważną kartę biblioteczną oraz mający uregulowane należności wobec biblioteki. Kod dostępu może zostać wydany także po założeniu nowego konta bibliotecznego.
W celu odbioru kodu dostępu należy zgłosić się do Działu Multimedialnego PiMBP w Brzesku i okazać kartę czytelnika bądź skontaktować się telefonicznie [(14) 66-312-02, (14) 68-64-550, w. 16] lub mailowo (multimedialny@bibliotekabrzesko.pl), podając imię i nazwisko oraz numer karty bibliotecznej.
Dostęp do bibliotek cyfrowych IBUK Libra i Academica można uzyskać w dowolnym momencie, raz pobrany kod nie traci ważności tak długo, jak usługa będzie dostępna w bibliotece. Kody te można odbierać niezależnie od pobierania innych.
Kody do serwisów Legimi i Empik Go są udostępniane od pierwszego roboczego dnia w danym miesiącu (uwzględniając dni od poniedziałku do piątku) w godzinach pracy biblioteki <== do wyczerpania puli. Biblioteka nie prowadzi rezerwacji kodów, decyduje kolejność zgłoszeń.
Czytelnik może otrzymać jeden kod w miesiącu, do jednej z platform (Legimi lub Empik Go – prosimy o wskazanie wybranej podczas kontaktu osobistego, mailowego lub telefonicznego.), który będzie ważny przez 30 dni od aktywacji. Kod należy aktywować przed końcem miesiąca, w którym został pobrany, w przeciwnym razie straci ważność.
W przypadku kontaktu mailowego obowiązuje zasada: jedno konto czytelnicze – jeden kod – jeden mail.
Nie będą brane pod uwagę maile:
- z błędnie podanymi/niepełnymi danymi (np. brak numeru karty),
- z prośbami o więcej niż jeden kod z jednej skrzynki mailowej,
- wysłane przed rozpoczęciem wydawania kodów na dany miesiąc,
- od osób mających nieuregulowane należności,
- od osób mających nieaktywne konto biblioteczne,
- od osób, które w danym miesiącu pobrały już kod do Legimi lub Empik Go.
Charakterystyka dostępnych usług:
Legimi jest aplikacją do czytania ebooków i słuchania audiobooków online. W serwisie znajduje się ponad 80 000 tytułów. W ramach abonamentu bibliotecznego dostępne są jedynie ebooki. Jeden kod uprawnia do korzystania z zasobu jednocześnie na dwóch urządzeniach: smartfon, tablet, komputer z systemem Windows 8 lub 10, czytnik ebook InkBook lub PocketBook. Czytnik Kindle nie jest obsługiwany. Nie ma możliwości posiadania jednego aktywnego konta na dwóch czytnikach ebooków.
Odpowiedzi na pytania i pomoc techniczna dostępne na stronie: https://support.legimi.com/hc/pl/ <==.
Jak korzystać z Legimi?
- Odbierz w bibliotece kod dostępu.
- Załóż konto na stronie https://www.legimi.pl/rajska/ <== (wystarczy podać swój aktualny adres e-mail i ustawić hasło) i użyj unikalnego kodu dostępu.
- Pobierz na smartfon, tablet, komputer lub czytnik bezpłatną aplikację Legimi w Google Play (Android) lub Apple Store (iOS), albo wejdź na stronę www.legimi.pl/pobierz-legimi przez przeglądarkę w komputerze i pobierz aplikację z witryny Microsoft.
- Zaloguj się w aplikacji i dodaj wybrane książki na półkę, a następnie je pobierz (w przypadku korzystania z Legimi na komputerze konieczna jest synchronizacja aplikacji i konta po dodaniu nowej książki). Po pobraniu ebooki można czytać również offline.
Empik Go to aplikacja, w której można znaleźć można 70 tys. ebooków, audiobooków i podcastów. Istnieje możliwość słuchania oraz czytania w trybie offline – wystarczy pobrać w tym celu ebooka lub audiobooka. Jedno konto umożliwia korzystanie z dwóch różnych urządzeń: smartfon, tablet, czytnik. Aplikacja Empik Go może być wykorzystywana również na czytnikach Kindle. Audiobooki mogą być słuchane w samochodzie wyposażonym w system Bluetooth, Android Auto czy Apple Car Play.
Więcej informacji: https://www.empik.com/go <==.
Jak aktywować kod?
- Wejdź na stronę https://www.empik.com/gofree <==.
- Wpisz kod, który otrzymałeś z biblioteki.
- Zaloguj się lub zarejestruj w Empik.
- Pobierz aplikację Empik Go na system iOS lub Android.
- Ciesz się tysiącami tytułów dostępnych w abonamencie Empik Go!
IBUK Libra to polska biblioteka cyfrowa i wypożyczalnia ebooków umożliwiająca wypożyczanie książek w formatach elektronicznych za pośrednictwem Internetu. Serwis IBUK Libra jest istniejącą od 2008 roku częścią Wydawnictwa Naukowego PWN. Platforma udostępnia publikacje elektroniczne oraz zasoby edukacyjne z portfolio Grupy PWN oraz kilkuset innych Wydawców. Księgozbiór wirtualnej czytelni liczy ponad kilkadziesiąt tysięcy publikacji specjalistycznych, naukowych, popularnonaukowych oraz beletrystycznych, wydanych przez najważniejsze polskie oficyny. Wiele z nich to tytuły niedostępne w innych bazach, co sprawia, że oferta IBUK Libra jest unikatowa. Dzięki zaawansowanej technologii i dostępowi online czytelnicy mogą korzystać z serwisu przez całą dobę, z dowolnego miejsca. Platforma umożliwia nie tylko czytanie książek, lecz także zaawansowaną pracę z tekstem. IBUK Libra nie wymaga instalowania specjalnego oprogramowania.
Więcej informacji: https://libra.ibuk.pl/czym-jest-ibuk-libra, https://libra.ibuk.pl/jak-zaczac-uzywac <==.
Academica to administrowany przez Bibliotekę Narodową polski system cyfrowych wypożyczeń międzybibliotecznych pełniący także funkcję biblioteki cyfrowej. Darmowa wypożyczalnia Academica umożliwia korzystanie ze zbiorów Repozytorium Cyfrowego Biblioteki Narodowej, dając tym samym dostęp do niemal 3,6 mln publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego.
Publikacje niechronione prawem autorskim lub licencjonowane, oznaczone zieloną kropką, są dostępne dla każdego użytkownika Internetu bez żadnych ograniczeń. Publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na dedykowanych terminalach w bibliotekach należących do systemu Academica.
Więcej informacji: https://www.academica.edu.pl/about/new_quality <==.
—
PiMBP wBrzesku