Drzewa świętych w szczepanowskim sanktuarium
W kolejnym nadleśnictwie w Małopolsce został posadzony zielony pomnik pamięci papieża Polaka. Drzewa świętych będą też rosły w sanktuarium w Szczepanowie.
Galeria zdjęć / Tarnowski Gość Niedzielny <==
W całej Polsce, w każdym nadleśnictwie, mają zostać zasadzone Lasy Jana Pawła II w ramach społecznej akcji „Łączą nas drzewa”. W czwartek 25 maja 2023 r. taki las zaczął rosnąć w Nadleśnictwie Brzesko. Tysiąc młodych wiązów zostało posadzonych przez dzieci z przedszkola w Tymowej, harcerzy, członków klubu Aktywny Senior z Brzeska, policjantów, strażaków i wszystkich chętnych, którzy zgłosili swój udział w akcji. Drzewa sadziła także Marta Malec-Lech, wicemarszałek Małopolski.
– To wspaniała akcja, która łączy pokolenia i przypomina Jana Pawła II. On uczył, że troska o przyrodę to również troska o człowieka – mówiła przedstawicielka małopolskiego samorządu.
W związku z akcją sadzenia Lasu Jana Pawła II specjalna uroczystość odbyła się wcześniej w sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie, gdzie na pl. Świętych i Błogosławionych zostały posadzone dwa dęby Jana Pawła II oraz cztery lipy św. Kingi. Dęby wyrosły z żołędzi pobłogosławionych jeszcze przez papieża, natomiast lipy zostały wyhodowane na materiale pochodzącym z wielowiekowej lipy rosnącej na dziedzińcu klasztoru sióstr klarysek w Starym Sączu.
Modlitwę za leśników i wszystkich uczestników akcji „Łączy nas las” poprowadził kustosz sanktuarium w Szczepanowie ks. prał. Władysław Pasiut, który pobłogosławił sadzonki. Obecny na uroczystości dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie Paweł Szczygieł podkreśla, że idea sadzenia Lasów Jana Pawła II służy upamiętnieniu papieża Polaka, jak również podkreśleniu jego zasług dla ojczyzny.
– Jest również formą integracji społeczeństwa w ramach akcji „Łączy nas las”. Lasy Jana Pawła II sadzimy blisko szlaków turystycznych, żeby spacerujący mogli cieszyć nimi swoje oczy. Ponadto Lasy Jana Pana Pawła II, na które składają się m.in. lipy, wiązy, jawory, będą zwiększały bioróżnorodność naszych lasów – mówi P. Szczygieł.
W sumie w 17 nadleśnictwach w Małopolsce będzie rosło kilkadziesiąt hektarów papieskich lasów.
– Jesteśmy pierwszy raz na takiej akcji, ale nie ostatni. Patrzymy na nasze życie już z dystansu, świadomi naszej przeszłości, z drugiej strony chcemy coś dobrego zostawić następnym pokoleniom także poprzez sadzenie nowego lasu. Choć przybywa nam lat, czujemy się dzisiaj jak te młode sadzonki – śmieje się Teresa Bąk, wiceprezes Stowarzyszenia „Aktywny Senior” z Brzeska.
—
KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ /FOTO GOŚĆ