Duchowni odkrywcami Tatr – wykład prof. Hodorowicza w brzeskiej bibliotece
Brzeskie Towarzystwo „Gryf” we współpracy z PiMBP w Brzesku zaprosili na wykład prof. Stanisława Hodorowicza „Kapłani Diecezji Tarnowskiej a Tatry w XIX stuleciu”. Wydarzenie wpisywało się w obchody Miesiąca Papieskiego organizowane co roku w październiku w brzeskiej bibliotece. Prof. Hodorowicz, wykładowca, badacz i autor publikacji z zakresu krystalografii, fizyki i chemii, wywodzi się z Podhala, którego historii i kulturze poświęcił także znaczną część swoich zainteresowań badawczych.
Na wykładzie zorganizowanym w brzeskiej bibliotece przybliżał słuchaczom i słuchaczkom sylwetki wybranych przedstawicieli duchowieństwa związanych z Diecezją Tarnowską, którzy w sposób szczególny zasłużyli się dla Podhala i jego mieszkańców w XIX wieku: Andrzeja Pleszewskiego, Józefa Stolarczyka, Wojciecha Grzegorzka, Wojciecha Roszka i Walentego Gadowskiego. Zapisali się oni w pamięci ludzi jako charyzmatyczne postaci, doskonali oratorzy, zaangażowani społecznicy i przyjaciele ludu. Szczególne było także ich zamiłowanie do gór – zdobywali nietknięte dotąd szczyty, wyznaczali szlaki turystyczne oraz podnosili temat ochrony przyrody i zwierzyny tatrzańskiej. Aktywnie propagowali turystykę górską, także inicjując rozwój lokalnej infrastruktury dla mieszkańców i osób przyjezdnych – sklepików z rękodziełem i produktami lokalnymi, schronisk górskich, kwater noclegowych. Wśród górali i góralek rozbudzali ducha tożsamości lokalnej oraz narodowej.
Spotkanie stanowiło także prawdziwą gratkę dla osób zainteresowanych Tatrami i turystyką górską, o której początkach opowiadał prof. Hodorowicz – o pierwszych przewodnikach górskich rekrutujących się spośród baców i… kłusowników, tzw. skrytostrzelców, modzie na Tatry wśród młodopolskich artystów, powstawaniu pierwszych organizacji, w tym Towarzystwa Tatrzańskiego, zakładaniu schronisk górskich, czy kilkunastoletnim sporze o przebieg granicy pomiędzy ówczesnymi Galicją i Królestwem Węgierskim, gdy zagrożony był polski dostęp do Morskiego Oka i Rysów, a niezwykle istotne okazało silne poczucie tożsamości lokalnej i narodowej górali i góralek zamieszkujących Podhale. Opowiadając o tym ostatnim wątku, prof. Hodorowicz przybliży także postać swojego przodka – Jędrzeja Dziadonia – leśnego tatrzańskiego, jednego z najbardziej zasłużonych obrońców polskości Morskiego Oka.
Prof. dr hab. Stanisław Hodorowicz – absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. W macierzystej Uczelni trzykrotnie sprawował funkcję dziekana Wydziału Chemii, a w latach 1993-1999 prorektora ds. Badań i Rozwoju. Pełnił funkcję przewodniczącego Zarządu i Rady Fundacji dla Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 2001-2012 współtwórca i rektor Podhalańskiej Państwowej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Jest autorem ponad 300 publikacji i opracowań z zakresu krystalografii, fizyki i chemii. Członek wielu organizacji i Towarzystw, w tym międzynarodowych. Senator RP VIII kadencji.
—
PiMBP w Brzesku
VIDEO