Dulszczyzna słowem i piosenką – Narodowe Czytanie 2021 w Brzesku / 4 września 2021 r.
Tradycyjnie w pierwszą sobotę września brzeska biblioteka wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, nad którą honorowy patronat sprawuje Para Prezydencka. W tym roku była to już dziesiąta, a zatem jubileuszowa odsłona tego wyjątkowego święta polskiej literatury. Jego lekturą była „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej – utwór wyjątkowy, łączący komizm i gorzką ironię, piętnujący obłudę i zakłamanie dzięki mistrzowskiemu odmalowaniu postaci i wyczuciu języka oraz uniwersalnemu przesłaniu moralnemu.
Do współpracy przy organizacji wydarzenia wzorem lat poprzednich biblioteka zaprosiła brzeską nauczycielkę, poetkę i animatorkę Agatę Podłęcką wraz z młodymi artystami z Grupy Teatralnej GT działającej przy Parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku i młodzieżą z koła teatralnego przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Brzesku, a także aktorów Kabaretu Sprawa Drugorzędna działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku. O odczytanie fragmentów dramatu biblioteka poprosiła także przedstawicieli lokalnych władz i instytucji oraz czytelników i przyjaciół biblioteki. W rolę Anieli Dulskiej podczas bibliotecznej improwizacji działa Gabrieli Zapolskiej wcieliły się: Bożena Kornaus, Ewa Łupińska-Toroń, Maria Marek, Zuzanna Peters-Musiał oraz Karina Legutek. Felicjanem Dulskim był Henryk Piela. Jako Zbyszko wystąpili: Tomasz Latocha, Marian Drąg i Janusz Duda. Hesię zagrały Julia Kuta i Dorota Duda, a Melę – Julia Warkocz. Kwestie Hanki odczytały Hanna Gorczyca i Iwona Barnaś. Postać Juliasiewiczowej zaprezentowały Halina Gurgul, Katarzyna Pacewicz-Pyrek i Maria Wielgosz, Tadrachowej Teresa Szydłowska, a Lokatorki Agnieszka Ostapska. Narratorką była Kamila Górka, imprezę prowadziła natomiast Leokadia Rudek.
Zwieńczeniem tegorocznego wspólnego czytania dzieła Gabrieli Zapolskiej była specjalnie przygotowana na tę okazję przez Agatę Podłęcką i Krzysztofa Szydłowskiego piosenka „Dulszczyzna – polszczyzna” w wykonaniu Jagody Szydłowskiej w towarzystwie chórku Kabaretu Sprawa Drugorzędna i Grupy Teatralnej GT. Po skończonym występie artyści do wspólnego śpiewania zaprosili także zebraną w bibliotece publiczność.
Uczestnicy wydarzenia mieli również możliwość stemplowania swoich egzemplarzy „Moralności pani Dulskiej” okolicznościową pieczęcią otrzymaną z Kancelarii Prezydenta. Dla wszystkich zainteresowanych pieczęć ta będzie dostępna w wypożyczalni Działu Dorosłych do końca września.
Równolegle do imprezy odbywającej się w bibliotece prowadzona była także transmisja on-line na żywo na profilu facebookowym PiMBP w Brzesku.
Serdecznie dziękujemy wszystkim czytającym oraz widzom przybyłym na tegoroczne brzeskie Narodowe Czytanie, a także osobom zaangażowanym w organizację tego wydarzenia. Szczególne podziękowania kierujemy do Agaty Podłęckiej i współpracującej z nią młodzieży oraz artystów Kabaretu Sprawa Drugorzędna. Za wypożyczenie mebli i sprzętów, które udekorowały naszą zaimprowizowaną scenę dziękujemy Annie Serwin i Zuzannie Peters-Musiał. Już teraz zapraszamy także na przyszłoroczne wydarzenie – w 2022 r. wspólnie będziemy czytać „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza dla uhonorowania przypadającej wówczas dwusetnej rocznicy ich wydania.
„Dulszczyzna – polszczyzna”
Tekst: Agata Podłęcka, muzyka: Krzysztof Szydłowski, wykonanie: Jagoda Szydłowska
Ref:
Kołtuneria –
Odpustowa galanteria
Dulszczyzna –
Ot! Pruderyjna polszczyzna!
1.
W czterech kątach pod sufitem
Brudy prane za kotarą
Światło dzienne niedomyte
Z wierzchu skryte pod mascarą
2.
Z moralnością za pan brat
Z hipokryzją wręcz pod rękę
Pucowany zdarty blat
Sąsiad zdany na udrękę
3.
Czyste wstążki szare halki
Kawa w garnku rano pita
Zamaszysty krok fornalki
Reputacja przyzwoita
4.
Pieniądz wartość ma nadrzędną
Zatuszuje moc skandali
Rozum przypadłością zbędną
Byle „secesje” oddalić
—
PiMBP w Brzesku
VIDEO