„Dzieciąteczku razem zaśpiewajmy” – montaż słowno – muzyczny przed pasterką w kościele Miłosierdzia Bożego w Brzesku
Grupa Teatralna GT gorąco zaprasza na Bożonarodzeniowy montaż słowno – muzyczny przed pasterką pt. „Dzieciąteczku razem zaśpiewajmy” 24.12.22 o godz.23.00 w kościele Miłosierdzia Bożego w Brzesku.
– Niech nie zabraknie wspólnego radowania się z odwiecznej tajemnicy narodzin Bożej Dzieciny – apelują członkowie Grupy Teatralnej.
O Grupie Teatralnej
Grupa Teatralna przy parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Brzesku istnieje niemal od samego jej początku, bo od 1994 r. Pierwotnie grupa spotykała się okazjonalnie, np. przed Bożym Narodzeniem, by przygotować Jasełka. Czas mijał, dzieci dorastały, zaczęło przybywać młodzieży, szeregi formacji rozrastały się. Dziś jest to konkretna formacja, z jasno wytyczonymi celami i założeniami. Skupia w swych kręgach młodzież szkół gimnazjalnych, średnich, a nawet studentów, którzy pełnią funkcję pomocników animatorów.
Mecenasem grupy był pierwszy proboszcz parafii ksiądz prałat Józef Mularz. Z myślą o tej młodzieży i jej wszechstronnym rozwoju, zarówno intelektualnym, artystycznym jak i duchowym, stworzył salę teatralną. Obecny ksiądz proboszcz Wojciech Werner jest kontynuatorem patronatu, co daje grupie możliwość intensywnego działania.
Pierwsze lata działalności grupy koncentrowały się na przygotowywaniu głównie montaży słowno – muzycznych na różne okazje i święta kościelne, jak pasterki, majówki, rocznice pontyfikatu ojca świętego Jana Pawła II, Wielki Post oraz dramy i kabaretony okolicznościowe. Grupa Teatralna ma już mnóstwo udanych występów za sobą.
Od 2009r. grany był przez kolejne lata tryptyk dramatyczny autorstwa Agaty Podłęckiej utrzymany w Bożonarodzeniowym klimacie, a poruszający palące i bolesne problemy współczesnych dzieci. Są to po kolei „Jeszcze jedno Boże Narodzenie. Tato nie pij”, „To dziecko” i „Wołanie o miłość”.
Założycielką i animatorką grupy jest nauczycielka języka polskiego i logopeda – pani Agata Podłęcka. Opiekunka zabiega o wszelkie kontakty, ona też reżyseruje wszystkie przedsięwzięcia i pisze autorskie scenariusze sztuk teatralnych, montaży, kabaretów, poezji.
Grupa otacza się przyjaciółmi, którzy pomagają jej pokonywać trudności i sprostać kanonom teatralnym. Od strony muzycznej służy od lat swym profesjonalizmem pan Andrzej Gicala, który ukończył Akademię Muzyczną, jest też znakomitym aktorem (w pierwszych latach współtworzył grupę, dopóki nie założył własnej formacji – „Ziarenka Nadziei”) oraz pani Iwona Mikołajek – dyrygentka chóru i nauczycielka muzyki, pan Piotr Podłęcki, który czuwa nad stroną techniczną, światłem i dźwiękiem oraz pełni funkcję opiekuna wspierającego, pani Anna Serwin – z wykształcenia plastyczka, czynna artystka i nauczycielka plastyki, pani Grażyna Iskra – utalentowana malarka i twórczyni licznych dekoracji przestrzennych, pan Paweł Góra – znakomity akustyk i absolwent GT oraz z tej samej branży pan Paweł Laska. Ludzi dobrej woli stanęło na drodze grupy jeszcze wielu. Każdy z nich zostawił w niej cząstkę własnej osobowości.
Opiekunami duchowymi po kolei byli: ks. prałat Józef Mularz, ks. Piotr Łabuda, ks. Piotr Mucha, ks. Mikołaj Piec, ks. Tomasz Jamróz, a obecnie jest to ks. Radosław Olejarz. Każdy z nich żywo uczestniczył w życiu Grupy Teatralnej, dzieląc się talentami, którymi został obdarowany.
Gdyby ktoś wątpił w dzisiejszą młodzież, że jest gnuśna, leniwa i zła, wystarczy, że przyjdzie na spotkanie Grupy Teatralnej, na Jasełka, a przekona się, że to absolutnie nieprawda.
I jeszcze jedno: dopóki grane są Jasełka, dopóki młodzi ludzie uczą się na pamięć i wygłaszają teksty naszych wielkich Polaków, dopóty trwa świadomość narodowa, dopóty, kwitnie w sercach Polaków patriotyzm i dopóty Polska jest silna i wielka.
—
Parafia Miłosierdzia Bożego w Brzesku